Skocz do zawartości

Funtana Mini z depronu - relacja z budowy


Rekomendowane odpowiedzi

No to jestem po oblocie. Rewelacja! Funtana lata i po wyczerpaniu baterii nadal jest cała :rotfl:

Te dodatkowe 20g. na przodzie przyda się. Swoją Katankę musiałem doważać przesunięciem do przodu akumulatorów - dość mocnym przesunięciem, więc ciężar silniczka nie powinien być aż tak istotnym parametrem przy wyborze napędu.

Faktycznie, bateria weszła w kieszeń baaardzo z przodu powyżej płata i jeszcze trzeba było małą plombę ołowiu podkleić żeby jako tako wyważyć!

Teraz lekka regulacja bo brak skłonu objawia się zadzieraniem przy pełnym gazie. [Wykłon w prawo wyszedł tak jakoś sam.... :oops: ] i dalej do nauki :wink:

Do tej pory latałem tylko motoszybowcem Kadet i skrzydełkiem Tofik więc nie mam aż tak dużej wprawy co dowodzi, że Funtana jest modelem godnym polecenia na początek przygody z akrobatkami. Prosta w budowie, tania i przyjemna w lataniu! Polecam! :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 329
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Moja Funtanka wyważyła się bez dodatkowego obciążenia. Pakiet leży na krawędzi natarcia. Opłaciło się zmienianie planów czyli powiększenie rozpiętości i długości. Ale padła mi bateryjka w wadze i do dziś nie wiem jak wyszła wagowo.

 

CezaryK, Masz rację to bardzo tani w budowie model i fajnie się tym lata :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dla zainteresowanych zakupem cena tego zestawu będzie oscylowała ....

 

Pozdrawiam Adam OSA

 

Witam, interesuję mnie zakup takiego właśnie zestawu. Chciałem zapytać Pana Adama czy wspomniana wyżej oferta jest jeszcze aktualna?

Pozdrawiam

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest!!

W przyszłym tygodniu będą cięte poprawione zestawy.

Poprawione jest:

1. Zamki do składnia co by było jeszcze milsze (łatwiejsze)

2. Skrzydło proponowałbym z jednej warstwy depronu 6mm i wzmocnione dźwigarem z rurki węglowej 6mm. Ta kanapka mi się nie widzi....

3. Dla tych z zacięciem skrzydło może być z profilem symetrycznym. Na wspomniane skrzydło wzmocnione rurką naklejać można będzie wyplotowane żeberka i pokryć to depronikiem 3mm (3mm depronika brak w zestawie).

 

To tyle w tej cenie. Drewna tj. wręga silnikowa i ewentualne listewki wzmacniające kadłub nie będą ujęte w zestawie.

 

EDIT: Do kontaktu proszę PW lub mail no i GG. Osa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dostałem już paczkę od Osy z elementami Funtanki, ale naszły mnie grubsze przemyślenia przed rozpoczęciem budowy. Chciałbym aby moja funtanka miała demontowalne skrzydła.

Jak sądzicie czy można by było do tego kadłuba zastosować skrzydła z profilem, jeśli tak to jakim? W kadłubie osadziłbym rurę węglową fi10 jako prowadzącą i powiedzmy jakieś dwa kołeczki ustalające. Skrzydła chciałbym wykonać z depronu w technologii podobnej jak są skonstruowane skrzydła w Ultronie 3D.

dsc0409n.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noker zrobiłeś fajnego Ultrona z profilowymi skrzydłami i tam szukał bym tego typu rozwiązań. Budowanie drugiego podobnego modelu jest trochę bez sensu :wink: Funtana jest modelem uproszczonym więc jej komplikowanie jest jakby zaprzeczeniem tej idei. Moim zdaniem wersja Osy jest absolutnie optymalna. Posklejaj a przekonasz się że to inny fajny model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Słoneczko zaczyna coraz krócej świecić, mgła na lotnisko wchodzi już po osiemnastej - to znak, że trzeba zdjąć z szafy pocięty depron i powoli składać funtankę.

Wracając do skrzydeł, jaki profil polecacie do Funtany o rozpiętości jednego metra? Profili 2.0 już trochę rozkimałem, ale jest tam tyle tych profili - że niewiem co dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czas zacząć relację. Może nie szczegółową aż do bólu, ale kilka fotek będzie. Mam nadzieję autor tego tematu nie będzie miał nic przeciwko? :)

 

No więc tak w skrócie:

 

Planuję wsadzić do niej

:arrow: Emax CF2822 i śmigło 10x4,7 SF

:arrow: pakiet Turnigy 3S 1300 mAh

:arrow: regiel Turnigy plush 25A

:arrow: 4x serwo 9g.

 

Użyłem 1 arkusza depronu obustronnie gładkiego 6mm i 2 arkusze rowkowanego 3mm. Zaopatrywałem się w Komforcie w Puławach, sprzedają na sztuki. Gdy tylko zapytałem o podkład pod panele podłogowe, wszyscy pytali, czy na model. ;D

 

IMG_3047.jpg

 

Próbowałem się zmieścić z 2 częściami płata (góra i dół), niewiele brakowało, ale niestety, trzeba było na 2 arkuszach :evil: . Ale nic nie szkodzi. Przyda się do kolejnych modeli. 8)

 

IMG_3043.jpg

 

Klej, jak widać może na zdjęciu, polimerowy firmy "Śnieżka".

 

Plany nie były tak potworne. Spodziewałem się czegoś gorszego. :roll:

 

Na pierwszy ogień - skrzydło.

 

IMG_3049.jpg

 

Użyłem tutaj listewek balsowych 6x2,5 i rurki węglowej 4mm. . Zdzierstwo, w Puławach z 1 listewkę 5x3 chcieli 1 zł . Docinałem je więc sam z deseczki takim oto zmajstrowanym własnoręcznie ustrojstwem.

 

IMG_3052.jpg

 

Może estetyką nie grzeszy, ale ważne, ze spełnia swe zadanie.

 

Ogólnie skrzydło wydaje się być wystarczająco sztywne, rozważałem wstawienie tam sosny zamiast balsy, ale ostatecznie wybrałem balsę.

 

Kolejny krok - Kadłub.

 

IMG_3054.jpg

 

I na koniec "złożone na sucho do kupy".

 

IMG_3056.jpg

Cieszy oko. :mrgreen:

 

 

W najbliższym czasie będę uzupełniał relację, ale nie liczcie na piorunująco szybką budowę. Nigdzie mi się nie śpieszy i będę starał się robić to dokładnie. :)

 

 

Czekam na ew. uwagi. 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dość długo się nie odzywałem w tym temacie. Ale coś tam się ruszyło w budowie. :devil:

 

Szłoby mi to o wiele szybciej, gdybym dysponował większą ilością wolnego czasu.

 

Wiec tak. W kadłub wkleiłem balsowe wzmocnienia pod serwa. Następnie przykręciłem serwa śrubkami.

 

IMG_3107.jpg

 

Skrzydło. Skleiłem "górę" z "dołem". Dokleiłem do niego także... jak to nazwać?.. Wzmocnienie kadłuba? :shock: W każdym razie widać je ja zdjęciu. Lotki nie są jeszcze przymocowane.

 

IMG_3106.jpg

 

Statecznik poziomy i ster wysokości. Jak widać wkleiłem dodatkową listewkę, gdyż ster wysokości bez niej wydawał mi się zbyt wiotki. Zastosowałem tutaj zawiasy z dyskietki.

 

IMG_3110.jpg

IMG_3120.jpg

 

Ster kierunku i statecznik pionowy.

SK wzmocniony listewkami balsowymi 6 x 2,5. Statecznik pionowy wzmocnię taką samą listewką, kiedy przykleję go do kadłuba.

 

IMG_3140.jpg

 

Wręga silnikowa ze sklejki 3mm. Silnik Emax CF 2822.

 

IMG_3130.jpg

 

Ustawiłem taki skłon i wykłon - jak myślicie, będzie wystarczający? Jak to jest u Was?

 

IMG_3135.jpg

 

Kadłub lekko poszerzyłem, by zmieścił się tam pakiet. ( 3S Turnigy 1300 mAh). Teraz się mieści. :D

 

IMG_3152.jpg

 

 

I na koniec ściśnięte "na sucho" recepturkami.

 

IMG_3148.jpg

IMG_3144.jpg

 

 

Dziś postaram się skleić kadłub i przymocować lotki.

 

 

PS. Ma ktoś może na zbyciu ramię do serwa Turnigy TG9? Bo jest mi potrzebne, a te od HXT nie pasują... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcus Biały, gładki depron kupiłeś w komforcie?

Z tymi skrzydłami to mogłeś się na jednym arkuszu zmieścić. Trzeba było trochę wcześniej pomyśleć. Każdemu może się zdarzyć. Ja kiedyś wycinałem skrzydła, to też mi się nie zmieściło. Kombinowałem, ustawiałem, aż ustawiłem. Tnę, tnę, patrze a pod nożem posto :crazy: :shock: Naszczęście było to skrzydło do takiego tam rzutka, więc nie chciałem marnować tego wszystkiego, to wyciąłem brakujący kawałek, i dokleiłem, wzmocniłem taśmą bezbarwną. Trzyma się już 4 tydzień, i nic nie widać :faja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

suchy668, tam gdzie panele szukaj, nie zaszkodzi także zapytać, w Puławach, pani w Komforcie nawet wie które biorą do modelarstwa a które na podłogi :D:D

 

Vadic, gwoli ścisłości - to nie biały, lecz seledynkowy depron.

 

Marcus, niewiem jak tobie, ale mój seledynkowy miał tendencje wyginania się, widać było nawet na całym arkuszu, po jakimś czasie wyginał się w jedną stronę,

Teraz na wręgi i żeberka stosuję ten brązowy, rowkowany, sprzedają go w mniejszych arkuszach,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I w Castoramie i w LeroyMerlin jest. Niestety tylko rowkowany, bynajmniej w tych sklepach gdzie ja szukałem. Gładki jest dostępny w Komforcie.

 

Depron po naszemu, a izoflor po sklepowemu to materiał podkładowy pod panele podłogowe i tam też (na dziale z panelami) należy go szukać :)

_________________

www.rcclub.eu - modelarstwo zdalnie sterowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mój seledynkowy miał tendencje wyginania się, widać było nawet na całym arkuszu, po jakimś czasie wyginał się w jedną stronę

 

 

U siebie niczego takiego nie zauważyłem. Całe szczęście. 8)

 

Dzisiaj wkleiłem wręgę silnikową, kadłub jest już sklejony, zawiasy na lotkach zrobione. W kolejnej kolejności będę starał się wyciąć "obudowę" kadłuba (góra i dół.)

 

Gdzie umieściliście regulator? Rozplanowuję miejsce wewnątrz, pakiet wyszedł mi na krawędzi natarcia, regulator gdzieś przed nim, ale zastanawiam się, czy pchać go na górę, czy na dół? Jeżeli na górze, to zapewne tutaj:

 

e66ba91ba0.jpg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem,

ja miałem regulator na samym dole kadłuba ponieważ pośrodku, na środkowej półeczce był pakiet, a jakies 5cm za spływem skrzydła miałem otwierany luk i tam był właśnie wkładany pakiet oraz siedział grzecznie odbiornik. Wyważony był ok, musisz sprawdzic to u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

narazie wydrukowałem plany oraz posklejałem .

na tym etapie moge poradzić aby plany sklejać od lewego górnego rogu ponieważ w innym przypadku strasznie krzywo jest

 

mam zamiar włożyć silnik szczotkowy speed 600 graupner-a (wiem że szczotka ciągnie prądu pełno itp. ale taką mam pod rękom, nawet z regulatorem)

ale nie wiem czy nie będzie za ciężko i nie trzeba by było poszerzyć trochę skrzydła.

co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.