Skocz do zawartości

Silnik MDS 10 KPY i Katana 1400mm


paweł1919

Rekomendowane odpowiedzi

...poprzeczka - nic dziwnego, rury rezonansowe w kadłubie tez można... :wink:

 

Poprzeczka w świecy mogła być czymś charakterystycznym co ułatwiłoby identyfikację typu (nie sądzę żeby "ruscy" robili pełen typoszereg świec).

Co do rury w kadłubie - zdaję sobie sprawę że "też można" ale raczej w kadłubie do tego przystosowanym; w lekkiej "oszczędnej" akrobatce nie widzę wycinania wzmocnień żeby zmieścić wydech. Ale z odrobiną samozaparcia.. :)

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to włoska Saturno ? Używałem takich świec w Super Tigrach i Webrach. I chyba nawet jeszcze gdzieś taką mam.

 

Na 99,9% radziecka. Znalazłem ją w oryginalnym pudełku od silnika, który kupiłem pod koniec lat 80-tych w Czechach. Nie sądzę żeby "szarpnęli się" na włoską świecę.

 

Jak będę miał u siebie silniczek (obecnie pożyczyłem go kumplowi) to mogę sprawdzić "co to za cudo".

 

Pozdr.,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzeczka na swiecy -z tym nie spotkalem sie w rosyjskich silnikach - mam silniki raczej "nieexportowe" jezeli tak to mozna nazwac ( chociaz Polska w tym wypadku byla krajem importowym tych silnikow wiec byly one w jakims sensie EXPORTOWE :D )

 

Poprzeczka na swiecy chroni swiece przed skutkami naglych zmian doplywu mieszanki stabilizuje jej prace -sa to swiece typowe do silnikow RC, ktore pracuja przy extremalnie zmiennych obrotach ...

...Oczywiscie we mnie jeszcze "siedzi" pamiec o swiecach ktore byly dodawane do METEOR-ow czy KOMET ...one "chodzily" na "duze prady i voltaze" ;D ...teraz w MDS-ach napewno sie poprawili ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ruska świeca z poprzeczką to swieca KC-2.

Produkowali je bez poprzeczki i z poprzeczką do RC.

Na tamte czasy była ogólnie dostępna i w miare tania.

Jednak w dzisiejszych czasach świeca OS nr 8 jest bez porównania lepsza.

Różnica w pracy silnika jest wyraźna na korzyść świecy OS!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Heh akurat to jest dość stary mds :) oparty jeszcze na bloku silnika wersji 46 :) wiec w sumie takie lata 90 :)

Najnowsze to mds 48 wyglądają bardzo podobnie do osmaxa 55ax :)

Obrazek

 

Ot taka ciekawostka:)

 

To MDS-a na zachodznie nie znajdziesz tylko RMX, bo ja własnie mam taki silnik i ani słowa w nim nie ma po Rosyjsku. Ale nazywa sie jak wspomniałem RMX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Przymierzam się z kupnem paliwa do silnika na dotarcie, znalazłem takie: 1 paliwo

lub 2 paliwo domyślam się że lepszym paliwem pod względem jakościowym jest BYRON, ale do docierania wystarczy chyba MECCAMO?

Do silnika mam dwie świece, jedną zamontowaną w silniku a drugą w zapasie i ta druga ma poprzeczkę nad spiralką. Podłączałem obydwie do koszyka który zasila odbiornik 4x1,5v i obydwie się żarzyły, czy takie napięcie mogę zostawić czy jest za duże, wyczytałem że do tych świec najlepiej zastosować 1,8A czy 1,2A :?: np. takie coś

Zbiornik wezmę coś ok. 300ml, czy nie za mały?

No i na koniec śmigła: Master Airscrew 12x6 K

lub Top Flite POWER POINT 12x6

 

Wiem, że zadaję dużo pytań, ale myślę że dacie rade odpowiedzieć na wszystkie.

radek872 Katana z takim silnikiem to jak rower bez kierownicy

Jak będzie coś nie tak to zastosuję go do innego modelu lub wstawię za szybkę :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączałem obydwie do koszyka który zasila odbiornik 4x1,5v i obydwie się żarzyły, czy takie napięcie mogę zostawić czy jest za duże,

 

Lepiej juz nie próbuj tak świec bo je sobie spalisz,4,8V to duzo za dużo, napiecie powinno wynosić 1,5 1,2V. Ten klips jest dobry ja takiego używam, no i oczywiście ładowarka do niego musi być. Nie będę sie rozpisywał bo sam jestem początkujacy w spalinach :wink: Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ale tu napięcie ma niewiele wspólnego - istotny jest amperaż ok. 1 A.

Zasilałem kiedyś świece za pomocą kuchenki elektrycznej 220V, 50Hz, dwa gwoździki w spiralę - nie powtarzać :oops:

 

Co do zbiornika - w/g instrukcji zużycie paliwa na poziomie ok. 40 ccm/min.

 

Radzieckie świece - w MVVSie 6,5 ccm starczyła mi kiedyś na 3 lata średnio intensywnego latania akrobatką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czyli mogę kupić akumulatorek 1,2V o pojemności np. 1800 i powinna się jarzyć? A co powiecie Panowi mi na temat śmigła i paliwa, czy dobre?

I pytanie związane z budową modelu z balsy i listewek sosnowych, najlepiej jest kleić rzadkim, średnim czy gęstym klejem cyjanoakrylowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...akumulator im większej pojemności, tym dłużej popracuje, śmigło 12x6" powinno być dobre - nie zapomnij wyważyć, paliwo kupiłbym najzwyklejsze 80/20.

Jak ci będzie za mało obrotów możesz dać 5% nitrometanu i mniejsze śmigło jak ten: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=853292, ale czy naprawdę trzeba do trenerka jak na obrazku... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" pytanie związane z budową modelu z balsy i listewek sosnowych, najlepiej jest kleić rzadkim, średnim czy gęstym klejem cyjanoakrylowym?"

 

kleje.jpg

Do klejenia używaj Pattexa a CA traktuj jak "gwoździki"

Osobiście używam CA firmy R&G ,rzadkiego dozowanego przez igłę lekarską 0.6 ub Locktite

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zamówiłem wycięcie katany 1400mm, już do mnie idzie pocztą. Myślę, że sobie poradzę z budową bo wiele osób ten model buduje, a jak coś nie będę umiał zrobić zawsze można zapytać specjalisty od Katan Pana Sławka. Na pewno się dopiszę do tematu budowy. :D Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.