Jump to content

Doklejanie folii.


Irek M

Recommended Posts

Jakie macie "patenty" na doklejenie folii na już pokrytym inną folią skrzydle? Chodzi konkretnie o to by na skrzydle konstrukcyjnym nałożyć np. kwadrat. Folia kurczy się pod wpływem temperatury więc z kwadrata może wyjść niewiadomo co :(

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o ozdoby ze skrawków folii?

Ja to robie tak że ustawiam żelazko tak żeby temperatura była taka żeby folia się tylko przykleiła. I nie naklejam tego tak jak się okleja powiedzmy stateczniki tylko po kolei idę. to też zależy od rozmiaru bo jak jest coś malutkiego to poprostu kłade tą ozdobę i przykładam na sekunde czy dwie żelazko. Sprubój sobie tego na skrawkach oklejonej balsy np.

Link to comment
Share on other sites

Ważne by klej był dobry tej doklejki.

 

Proponuje kleić przy kaloryferze czy w słońcu (żeby klej był nagrzany -wtedy trzyma). Wtedy wytarczy dobrze doscisnąć ale z wyczuciem przyklejany kawałek. Nie trzeba nawet podgrzewać żelazkiem tylko przyprsować to palcami które mają już te 36st,celciusza. Myślę że to spokojnie wystarczy. Najważneijsze by trzymały się dobrze krawędzie doklejki aby się nie zadzierały od wiatru.

Link to comment
Share on other sites

Myślę że to spokojnie wystarczy
Myślisz, czy tak już robiłeś? 36 stopni to stanowczo za mało. Trzeba robić tak, jak mówi Patryk. żelazko ma mieć temperaturę taką aby klej już brał a folia się jeszcze nie kurczyła. Odrobina wprawy jest oczywiście niezbędna, ale nie jest to jakaś czarna magia i bez problemu to zrobisz po kilku próbach.
Link to comment
Share on other sites

Znaczy, że lepiej poeksperymentować. Kwadrat ma wymiary 18x18cm i jest białym tłem dla krzyża w Fokkerku. Wlasnie zastanawiam się czy nie lepiej zrobić to bez ryzyka z folii samoprzylepnej.

Link to comment
Share on other sites

Mozesz jeszcze uzyc wody i ludwika- nakladasz poprzez ta miksture ten kwadrat, a nastepnie za pomoca jakiejs "packi" usuwasz bable powietrza spod kwadratu. Po wyschnieciu calosci lekko cieplym zelazkiem przejezdzasz po brzegach.

Link to comment
Share on other sites

Owszem z płaskiej powierzchni usunąć powietrze to nie problem, ale skrzydło konstrukcyjnie nie jest płaskie a kwadrat 18 na 18 cm to dość duża powierzchnia i wiem ze swojego doświadczenia że ciężko jest pozbyć się malutkich pęcherzyków powietrza . Pyzatym nie można tej foli mocno podgrzać bo się kurczy i słabo przygrzany klej słabo trzyma i jak np. kadłub zostanie potraktowany spalinami , a to jest nieuniknione to ta słabo przygrzana folia odchodzi, bo podsiąka pod nią olej ,bo jak wiadomo ciecze smarujące maja dobrą zdolność penetracji i wystarczy bardzo niewielka szczelina i olej sobie tam wsiąka i po paru godzinach można robić nowe oznaczenia .

Ps. są to moje doświadczania z kleniem solarfilmu na solarfilm może coś robie źle i nie chce nikogo w błąd wprowadzać ale z folią samoprzylepną jest dużo łatwiej.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.