Skocz do zawartości

TOTO-4 (vel.Akro 400) - uwaga depron


Motylasty

Rekomendowane odpowiedzi

Wreszcie udało mi się ulotnić akrobata.

Od czasu swej bytności na necie postanowiłem swoje modele nazywać TOTO, myślę że nie naruszam tym jakichkolwiek przepisów ( w przypadku konwersji, czy też przekonstruowania modelu ). TOTO-4 powstał na bazie wymiarowej sławnego Akro-400, model został zbudowany z depronu i elementów drzewnianych :).

Budowe modelu rozpocząłem rok temu, później projekt został odsunięty na bok i wreszcie w ciągu ostatniego tygodnia udało mi się sprawę zakończyć.

 

BUDOWA KADŁUBA

Jak wspomniałem za główny budulec posłużyło mi "zielone świństwo", gadłub został zbudowany z depronu gładkiego 6 mm + depron gładki 3 mm. Na początku przewidziałem zastosować jako napęd GWS-350C i pod tym kątem budowałem latadło.

Elementem nośnym kadłuba jest sklejkowa klatka, do której mocowany jest napęd, skrzydło i podwozie :

 

Na fotce widać klatkę z zamocowanym GWESEM

toto4_01.jpg

 

Klatka ta następnie został wklejona pomiędzy depronowe boki kadłuba

Góra kadłuba wygięta z depronu 3mm. Stateczniki poziomy, pionowy wzmocnione na krawędziach listwami balsowymi.

toto4_02.jpg

 

Mocowanie płata na śrubie poliamidowej 4mm i przy pomocy aluminiowego kołka.

toto4_03.jpg

Widok mocowania od dołu kadłuba.

toto4_04.jpg

 

Skrzydło zostało zbudowane z żeber depronowych 6mm, jako dzwigary posłużyły listwy sosnowe 6x3.

toto4_05.jpg

 

Tutaj cała konstrukcja wewnętrzna:

toto4_06.jpg

 

Po wstępnym złożeniu model wyglądał tak :

toto4_07.jpg

 

Dalsza budowa skrzydła to oklejenie go jednym kawałkiem depronu.

Oklejanie rozpocząłem od przyklejenia spływu

toto4_08.jpg

 

A później dookoła

toto4_09.jpg

 

Zamocowałem serwa w kadłubie i w skrzydłe, zrobiłem owiewke silnika.

toto4_10.jpg

 

Mocowania płata w kadłubie - aluminiwy kołek, skrzydło zostało oklejone taśmą czarną od dołu, od góry taśmą czerwoną.

toto4_11.jpg

 

Podwozie zlutowane ze szprych rowerowych, model prezentował się następująco.

toto4_12.jpg

 

Taka konstrukcja okazała się jednak błędna, z racji mocowania silnika model przed pierwszym lotem musiał być doważony z przodu kawałkiem ołowiu o wadze 80g, to spowodowało, że pracę nad nim na jakiś czas powstrzymałem.

 

W dalszej części prac ze sklejkowej klatki odciąłem mocowanie napędu, wzmocniłem przednią wręgę, cały model okleiłem taśmą.

 

toto4_13.jpg

 

Wreszcie dorobiłem z peta owiewkę, wstawiłem resztę elektroniki i w górę.

 

Fotka przed lotem :

toto4l01.jpg

 

I w powietrzu :

toto4l02.jpg

 

toto4l03.jpg

 

toto4l04.jpg

 

Model lata bardzo poprawnie, praktycznie nie wymagał w czasie oblotu trymowania, jedynie wychylenia lotek ustawiłem na jakieś 20 stopni max.

Ładnie kręci akrobację, latanie brzuchem do góry to przyjemność.

Waga do lotu ok 580g, model spokojnie startuje z ręki wzbijając sie pod kątem 45 stopni.

Z racji swej wagi i być może za małego smigła nie wykonuje zawisu :)

 

Wyposażenie :

odbiornik : JetiRex 5Mpd

serwa : Conrad

napęd : Dynam 30A + BM2408-21 + śmigło GWS 8X4

 

W najbliższym czasie mam zamiar zmienić smigło na trochę większe, być może 9x4,7 ( po przycięciu 10x4,7) i uciec z wagą dzięki zmianie akumulatorów NiMh ( GP-1100 mA ) na jakieś lipole 3S. Powinien się powiesić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Możesz się na mnie gniewać ale i tak piękny model.!

Nic mi sie nie gnie :).

Gniewam to ja się na Ciebie za to że takiego fajnego Łosia wystrugałeś.

A Czarna Wdowa ?, cóż juz Ci proponowałem bys ją zrobił o ile pamietam.

Dziwne to ale sam tak chciałem ten model nazwać, po czym zreflektowałem się że skoro już tkwię w tym netowym świecie ze swoimi modelami to niech to będą kolejne ToTy, po czymś mnie ludziska będą rozpoznawać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zapotrzebowanie na rysunki powoli wzrasta, cóż nie pozostanie mi nic innego jak rozrysować ten model, niestety czasowo to może potrwac kilka dni, pracuje obecnie nad planami do ToTo-2 i ToTo-3 którego wreszcie chiałbym zacząć budować. A jako że zbliża się wreszcie weekend to najbliższe dwa dni przeznaczam na ulotnienie ToTo-2 i dalsze dywagacje lotne przy tym modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najbliższym czasie mam zamiar zmienić smigło na trochę większe, być może 9x4,7 ( po przycięciu 10x4,7) i uciec z wagą dzięki zmianie akumulatorów NiMh ( GP-1100 mA ) na jakieś lipole 3S. Powinien się powiesić.

Spróbuj może GWS 9x5 HD, choć przy 3S może być na styk, a wręcz za gorąco... A może najpierw zmień pakiet i sprawdź, co będzie przy starym śmigle - bo masa spadnie, napęd da ok. 600g - i powieszenie powinno wyjść! :D

 

Ładny model - szczególnie elegancko prezentuje się kabinka. Sam mniut :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyciąłem śmigło, jako że nie miałem innego. Model najlepiej lata jednak na 8x4, przy 9x4,7 dusi się :). Dzisiaj odkręciłem podwozie, praktycznie i tak ląduje na zaoranym polu, więc chwilowo te kólka nie są mi do niczego potrzebne. Latanie tym modelem to naprawdę radocha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę pogrzebałem przy modelu, wymieniłem napęd na silnik zrobiony przez Mariusza (007). jako że dość mocno dzisiaj wiało odbyłem tytułem próby tylko jeden lot, ale widzę że ten napęd to miodzio w porównaniu z TP. Model znacznie lepiej się zbiera i praktycznie idzie pionowo w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

WIELKIE PRZEPROSINY DLA OCZEKUJĄCYCH

Wiem, że kilku kolegów czeka, aż udostępnie plany tego modelu.

Po mojej bytności na forum widać ostatnio, że termin ich ukończenia cały czas odwleka się w nieskończonośc. Niestety nawał obowiązków służbowych w okresie ostatnich dwu miesięcy jasno stanowi o tym, że nie potrafie określić, kiedy w końcu te plany dokończę.

Mój ToTo-4 juz sie lekko wyeksploatował, mam zamiar zrobić lepszą konstrukcję o czym powiadomię. W tym miejscu pozostaje mi jedynie przeprosić kolegów, że do tej pory nie było mi dane sie wywiązać z tego co obiecałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.