Jump to content

Gasnący silnik w pionie.


MareX

Recommended Posts

Jak w temacie, a sprawa dotyczy M V V S-a 7,5 cm zamontowanego w moim Kanarze. W poziomie silnik pracuje bez zarzutu natomiast po postawieniu go do pionu natychmiast się dławi i gaśnie. Proszę o wytłumaczenie przyczyny, gdyż samemu nie widzę żadnego racjonalnego wytłumaczenia dla takiego zjawiska. Jakaś przyczyna jest, zapewne banalna, ale proszę o podpowiedz fachowców. Zaznaczam, że żądne bańki powietrza podczas tego gaśnięcia, do gaznika nie idą przez rurkę od zbiornika.

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To ma raczej związek z regulacją silnika. Nawet instrukcja silników podaje by przed lotem unieść dziób modelu i w ten sposób wyregulować max obroty igłą skladu mieszanki, oczywiście na max otwartej przepustnicy. W tej pozycji czyli z uniesionym dziobem mieszanka jest zubożona - napewno reakcję zauważyłeś - wzrost obrotów i dopiero póżniej zapewne silnik gasnie. Więc gdy z uniesiontm dziobem (chyba 30-45st.) uzyskasz max obroty, wykrecaj igłę celem lekkiego wzbogacenia mieszanki.

Link to comment
Share on other sites

Przy każdym silniku bez pompki po regulacji w pozycji poziomej dokonuje się korekt regulacji w pozycji pionowej. I to w pionie silnik ma działać idealnie a nie w poziomie! Bardzo częsty błąd podczas regulacji - później jest tylko narzekanie na silnik :)

Link to comment
Share on other sites

Przyczyną może być też zbyt długi i zawile prowadzony przewód paliwowy. Wiele lat temu zdarzyło mi się, że mój nowiutki MVVS dziwnie się regulował i miał problemy z pracą w pionie. Sprawdziłem wszystko i w zasadzie dopiero przypadkiem odkryłem, że króciec na tłumiku od podawania ciśnienia nie miał dziurki. Ktoś zapomniał jej w nim wywiercić i pracował za korek :D

Link to comment
Share on other sites

Skoro mowa juz o silnikach z pompa paliwowa zadam pytanie :

Czy do modeli do latania rekareacyjnego - czyli zadne 3D i inne zawile akrobacje - jest sens pakowac odzielnie pompe lub silnik z pompka?

Bo potrzebuje zakupic silnik do modelu i nie wiem czy wpychac sie w OS-91 z pompka czy mozna jakis inny silniczek zastosowac "bezpompkowy" :) ?

Link to comment
Share on other sites

W wątku w "różnych" podziękowałem już Wam Koledzy za dobre rady w kwestii tego gasnącego silnika. Tutaj jeszcze raz to czynię z niskimi ukłonami szacunku za fachowość. Mieliście całkowitą rację, że jest to kwestia regulacji tego motorka. Jakimś dziwnym trafem udało mi się tak go wyregulować, że chodził wczoraj bez zarzutu i nawet pierwsze figury / :wink: / były wykonywane. Co opinia fachowców, to opinia. :D Dziękuję bardzo.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.