Jump to content

wymiana lozysk w silniku elektrycznym


dukeroger

Recommended Posts

pytano do doswiadczonych kolegow:

jak wymienic lozysko w silniczku elektrycznym, sie byl spalil i przed nawijaniem wylapalem ze przednie lozysko nie kreci sie luzno tylko ma wyczuwalne opory na fragmencie obrotu. Lozyska widze na allegro 4x9x4 ale jak wyjac stare? podgrzewac stator? niw uszkodzi sie emalia na nim? jakies narzedzia?

Link to comment
Share on other sites

Łożyska się wypycha. Są mocowane na wcisk. Przydatna jest do tego ręczna praska.

Oprócz tego, trzeba się zaopatrzyć w kilka, dopasowanych pierścieni i popychaczy z miękkiego materiału (mosiądz, miedź) na których można podeprzeć stator i dopasować tłok do wymiarów łożyska. Normalnie używa się ściągaczy, ale raczej nie produkują w takiej skali, jak przeciętne silniki modelarskie.

Można sobie poradzić młotkiem, ale trzeba mieć wprawę i wyczucie. Należy sprawdzić, czy łożyska nie są zabezpieczone jakimiś pierścieniami, lub zawleczkami, albo śrubami.

Link to comment
Share on other sites

Łożyska w silnikach 3F są osadzane na wcisk lub na klej w gniazdach aluminiowych. Nie potrzeba do tego żadnych przyrządów ani pras. To jest aluminium i nawet gdybyśmy chcieli zepsuć łożysko, szybciej nam się odkształci miękkie, aluminiowe gniazdo. Opierasz stojan na czymś twardym (np. rozchylone szczęki imadła by łożysko mogło się swobodnie wysunąć) i wkładasz cienki wkrętak lub nawet gwóźdź przez otwór jednego łożyska, tak by oparł się ukośnie na pierścieniu drugiego. Wystarczy naprawdę lekkie popukanie małym młoteczkiem (małym!!!) i łożysko się samo wysunie. Nowe przyłożysz do otworu i jak masz mocne palce, to wciśniesz je ręką, ewentualnie oprzesz do góry nogami o stół i wciśniesz je siłą reki. Nie potrzeba żadnych przyrządów. Łożyska nie są niczym zabezpieczane. Jeszcze takich nie spotkałem, a robiłem już kilkadziesiąt silników najróżniejszych marek. Jeśli się boisz, że krzywo wciśniesz, to wsuwasz pręt o średnicy osi (np. wiertło lub ośka zdjęta z wirnika)na jedno z łożysk, nasuwasz na niego łozysko do wciśniecia. Oś ta doskonale ustawi łożysko w gnieździe i je poprowadzi przy wciskaniu. pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.