Skocz do zawartości

Kabinka z pleksy problem !


modelpiotrek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Szukam jakiegoś pomysłu na usunięcie rys z kabinki szybowca

Kabinka po wilelu latach jest porysowana i lekko matowa i zastanawiam się czym ją wypolerować ? pasta Tempo ? jest lekkoscierna ale czy nie zmatowi mi jeszcze bardziej powierzchni??

Kabinka jest z pleksi z niemieckiego szybowca ASW 19B

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie pleksa (PMMA) najlepiej obrabia się na gorąco i choć metoda jest dosyć trudna i wymaga sporej wprawy to efekty są naprawdę super.

Powiem jak to zrobić na przykładzie stojaków pod telefony komórkowe jakie swego czasu robiliśmy dla Tp.s.a i ORANGE więc tak : potrzebujesz palnik czyli lutownica palnikowa dostępna w sklepie typu Praktiker czy Castorama tylko uważaj na taniochę bo ciężko ustawić tam płomień przez słabej jakości dysze i niedopracowany układ mieszania z powietrzem , takie badziewie w 90% jest czerwone cylindryczne z dyszą pod kątem 90 stopni do zbiornika na gaz .Staraj się kupić coś w tym stylu:http://www.renex.com.pl/pokaz_produkt.php?id=116

 

jak juz będziesz miał lutownice to kup do niej PORZĄDNY gaz (to jest baaaardzo ważne) skombinuj troche pleksy (jak chcesz to mogę Ci przesłać jakieś spady zarówno wylewanej jak i ekstrudowanej) i ćwicz.Generalnie chodzi o to zeby powierzchnia zaczeła "płynąć" to wtedy uzyskasz efekt lustra (w ten sposób opala sie np.krawędzie pleksy po cieciu gdzie jest cała matowa a po tym zabiegu robi sie jak szkło bez żadnych rys).

 

co do polerowania to też jest to możliwe ale jak nigdy tego nie robiłeś to odradzam bo jaest to wbrew pozorom trudne i bez wiedzy na ten temat pogorszysz sprawę

 

mam nadzieje że pomogłem 3maj się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś w starej książce dla majsterkowiczów, znalazłem "domowy" sposób na polerownie pleksy. Nie pamiętam dokładnie, ale używało się jakiejś mieszanki, lub związku benzenu. Za cholerę nie mogę znaleźć tej książki :x Gdzieś mi wsiąkła. Była w białoczarnej okładce, w nietypowym formacie (dłuższa, niż szersza) i raczej NIE autorstwa Adasia Słodowego. A na początku był długi rozdział o różnych sztuczkach przydatnych w warsztacie. Może ktoś rozpozna i sprawdzi dokładnie. Efekt miał być podobny do opalania.

 

Utkwił mi ten benzen w głowie, z uwagi na podobieństwo fonetyczne do benzyny :P

 

PS - próbowałem znaleźć to w sieci, ale nie widać. Za to znalazłem małe info, że benzen z etylenem są wykorzystywane w produkcji tworzyw sztucznych. Może chodzi o to, że taka mieszanka "zalepia" rysy lub lekko je nadtapia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Widziałem kiedyś na allegro pastę do usuwania rys - nawet tych głębszych - na osłonach wyświetlaczy telefonów komórkowych. Osobiście tego patentu nie sprawdzałem z chwilowego braku środków płatniczych, ale z tego co pamiętam to był wydatek około 10 PLN, więc gdyby wszystkie środki zawiodły, może warto uderzyć w tą stronę?

 

Chodzi o coś takiego, wystarczy w znanym polskim serwisie aukcyjnym wpisać w wyszukiwarce "rysy" i wybrać z wyników "telefony komórkowe" ;)

http://allegro.pl/item835396114_pasta_serwisowa_usuwa_rysy_z_szybki_telefonu_100.html - tutaj nawet za 5 PLN

http://allegro.pl/item837446229_pasta_polerska_displex_usun_rysy_z_lcd_najtaniej.html - ta trochę droższa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pasty to zdecydowanie najlepsza jest pasta lekkościerna Sonax kratzer entferner i kawałek dobrego filcu. Co prawda przy tubce jest kilka kawałków materiału do polerowania, ale sa takie sobie. Jest to pasta w takim zielonym opakowaniu specjalnie do polerowania plasitków, w tym pleksiglasów. Tubka 250 ml kosztuje około 25 zł.

Zrób próbę, na jakimś małym kawałku pleksi i poleruj do chwili jak się pasta lekko upłynni. Zadrapania i rysy powinny zejść. Używałem osobiście.

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

generalnie możesz dostać ją w sklepie motoryzacyjnym, tzn. tam gdzie maja dobre kosmetyki samochodowe, albo w jakimś sklepie internetowym, wpisz tylko nazwę. Myślę, że znajdziesz bez problemu. ja kupiłem ją nomen omen w małym sklepiku, gdzie Mistrz handlował TYLKO materiałami do glanzowania aut.

Uzyj mocy goglarki :rotfl: .....

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.