Jump to content

Czy depron nie ulega zniszczeniu pod wpływem paliwa?


r.pagorek

Recommended Posts

Witam !!!

Nigdy jeszcze nie miałem do czynienia z paliwem do modeli lotniczych, ale wiem że jest bardzo agresywne w stosunku do wielu elementów modelu. W związku z tym moje pytanie: Czy paliwo z dodatkiem nitrometanu zniszczy elementy z depronu w moim (przyszłym) modelu?

 

Wiem, że mógłbym to sprawdzić doświadczalnie jednak nie posiadam paliwa modelarskiego, ponieważ wcześniej nigdy nie latałem na spalinach, a chcę teraz wykonać model pod spalinę z elementami depronowymi. Dokładnie będą to wręgi (oczywiście te nie narażone na obciążenia) oraz poszycie (będzie zabezpieczone papierem klejonym na wikol)

 

Pozdrawiam i Bardzo Proszę o pomoc

Link to comment
Share on other sites

Owszem, będziesz mógł. ;)

Trzeba tylko odpowiednio zabezpieczyć piankę.

A tu sposobów jest kilka - laminowanie lub np. lakier chemoutwardzalny, odporny na nitro.

Tyle, że sporo z tym zachodu, więcej gram do dźwignięcia, a i łoże silnika musi być solidniejsze. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Hehe co do łoża silnika to zrobię je z solidnej sklejki, nie chcę latać samym silnikiem :lol:.

Myślę, że lakier chemoutwardzalny będzie najłatwiejszy w aplikacji. Poliuretanowy wiem z autopsji, że już na pewno odpada - pięknie upłynnia depron :P . Lakier poliuretanowo-alkidowy z dekorala (po lakierowaniu parkietu został) jeszcze sprawdzę jak wytrzyma "kąpiel" w rozpuszczalniku nitro to wytrzyma i paliwo.

 

Dzięki za pomoc

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Nitrometan, a nitro to są 2 inne związki. Nitro (popularnie zwany rozpuszczalnik) jest to mieszanina toulenu i acetonu. Wielu osobom wydaje się że nitrometan i nitro to jest to samo, pewnie dlatego że w czasem pisze że paliwo zawiera kilka % nitro, a nie kilka % nitrometanu. Była gdzieś dyskusja na forum i o ile dobrze pamietam to wyszło że nitrometan nie ma wpływu na depron. Paliwo składa się z alkocholu metylowego, a więc napewno nie zżera on depronu bo to składnik kleju polimerowego, oleje raczej też nie mają wpływu na depron. Sporo osób robiło spaliny z depronu, lecz były to małe modele. Tak do 1.5m maksymalnie.

Link to comment
Share on other sites

ZDECYDOWANIE PRAWIE NIE tj. depron nie topi sie od paliwa z nitrometanem jak od rozpuszczalnika ale robi się dość miękki po pewnym czasie, brudzi sie i śmierdzi ale to standard przy spalinowym modelu.

 

Na moje powinno być dobrze o ile samolot bedzie miał szkielet jakis drewniany wewnątrz.

Link to comment
Share on other sites

Mój model będzie miał ok 1,45 m. rozpiętości oczywiście wręgi silnikowa (2mm) oraz dwie zaraz za nią będą drewniane (sklejka ok 1,5 mm), pozostałe będą depronowe. Się rozumie model będzie miał podłużnice z listewek sosnowych.

Zastanawiam się teraz czy przodu modelu tj. do końca mocowania płata nie pokryć go cienką balsą. Wzmocni to trochę konstrukcję i będzie również nieco odporniejsza na paliwo oraz urazy. :)

Dzięki bardzo, uspokoiło mnie to trochę bo bałem się się, że zrobię model jedynie do przyczepienia na ścianę lub co gorsza będzie elektrykiem :P

 

Zatem będę miał depronową spalinę!!!

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiam się teraz czy przodu modelu tj. do końca mocowania płata nie pokryć go cienką balsą. Wzmocni to trochę konstrukcję i będzie również nieco odporniejsza na paliwo oraz urazy

Tylko pamiętaj że będziesz musiałtą balsę odpowiednio polakierować.
Link to comment
Share on other sites

Czytałem o tym na forum. Balsa strasznie nasiąka paliwem i robi się brzydka. Ja całość chcę pokryć papierem na wikol.

Będzie to model z tych planów http://www.theplanpage.com/esp/195.htm Oczywiście przeskalowany. Wzoruję się na opisie który jest umieszczony na forum http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=11040

Napęd modelu przez autora został zamieniony na elektryczny, myślałem, że to z powodu agresywnego paliwa.

Ale teraz wiem już na czym stoję.

 

Jeszcze raz dziękuje wszystkim za pomoc

Link to comment
Share on other sites

W tym modelu wręga conajmniej 5mm.Przemyśl dokładnie co chcesz zrobić.To nie jest model łatwy do wykonania ze względu na dużą ilość przeróbek.Napęd jeszcze nie zmieniłem ale nie chce mi się malować całości w celu zabezpieczenia obecnego lakieru.

Link to comment
Share on other sites

Zdaję sobie sprawę, że nie będzie łatwo :( ale sylwetka tego samolotu jest taka piękna, że muszę spróbować.

 

Do Pana f-150 mam pytanie o serwa na lotki: Jakie zastosować mikro czy standard? Serwa standardowe wydają mi się nieco za ciężkie, ale może się mylę.

Będę miał jeszcze mnóstwo pytań :)

 

W święta biorę się za prace mam już przygotowane listwy sosnowe mam nadzieję, że przez dwa dni uda mi się skleić kadłub. Na kadłub zastosuję listwy 5X5 mm oraz 8X5mm (podłużnice główne).

 

Nie daje mi spokoju mocowanie płata. Z jakiej grubości sklejki je wykonać żeby było wystarczająco mocne a jednocześnie lekkie

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Tylko pamiętaj że będziesz musiałtą balsę odpowiednio polakierować.

Jedno pytanko koledzy. Czy w środku kadłuba balsa musi być lakierowana w celu zabezpieczenia przed paliwem?

 

Właśnie kończę model pod spalinkę konstrukcji balsowo-sklejkowo depronowy pokryty papierem na wikol. Malowany podkład-farba-lakier bezbarwny. W środku elementy depronowe zabezpieczone lakierem bezbarwnym (sprawdzałem farba uniwersalna czyli przeważnie z zawartością nitro nic mu nie robi :D ) więc dlatego zainteresował mnie ten temat.

Link to comment
Share on other sites

Nie jest to bezwzględnie konieczne,ale warto to polakierować.Czasem zdarza się,że zbiornik zaczyna przeciekać,pęknie przewód paliwowy przy zbiorniku itp....i wtedy lakier może uchronić kadłub przed napęcznieniem.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Koledzy...odnośnie jeszcze działania paliwa na goły depron. Dzisiaj zrobiłem próbę z paliwem Byron 5% nitro 18% oleje syntetyczne i rycynowy reszta metanol.

Po polaniu gołego depronu 6mm (Izoflor) po kilku minutach stwierdziłem, że depron w żaden sposób nie ucierpiał pod wpływem paliwa...ufffff!!!

 

Uff dlatego bo właśnie kończę budować Extrę 330 z depronu ze wzmocnieniami z balsy i sklejki pod O.S. Max 46AX. Więc wydaje mi się że będzie git akrobacik :D:D:D:D Tak więc w przypadku awarii przewodów paliwowych wewnątrz kadłuba nie trza się martwić o działanie paliwa na depron :)

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.