Skocz do zawartości

Emalia poliuretanowa


meteor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Otóż mam pewien problem który mnie nurtuje. Posiadam emalię poliuretanową dwuskładnikową Polren - karta techniczna, po pomalowaniu modelu po kilku dniach chciałem przetrzeć kadłub szmatką nasączoną denaturatem. Można wyobrazić sobie moje zdziwienie gdy farba zaczęła schodzić z kadłuba. Czy może to być wina starego utwardzacza ? Ktoś miał podobne "przygody" ? :roll:

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

Jak rozumiem, to powłoka utwardziła się dobrze, tylko nie trzyma się podłoża i schodzi.

Może nie odtłuściłeś kadłuba przed malowaniem. Pamiętam podobny przypadek modelu, który malowany był po paru latach i z wnętrza komory silnikowej, która wielokrotnie przesiąknięta była rycyną z paliwa, lakier PU schodził. Jak stary jest sam lakier ?

Utwardzacz można dokupić osobno np. tu:

http://www.farby.shop.pl/product-pol-1181-Utwardzacz-PU-1.html

Lakierem 2 składnikowym PU, bardzo ładnie maluje się natryskowo, po zmieszaniu rozrobionego już z utwardzaczem lakieru, z acetonem w proporcji 1:1.

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powłoka dobrze utwardzona, kadłub malowany we formie więc raczej powierzchnia nie była tłusta. Problem w tym że lakier po prostu się rozpuszcza :evil: Chyba będzie trzeba kupić nowy utwardzacz. Technologia malowania jest mi znana :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby schodziła płatami to wskazywało by na złe odtłuszczenie powierzchni bo Polren ma wysoki skurcz po utwardzeniu .

Jednak Twój przypadek bardziej wskazuje bardziej na wyschnięcie lakieru poprzez odparowanie ksylenu albo na wadę samego lakieru.

Np w czasie składowania został zamrożony i doszło do separacji sedymentacyjnej składników wtedy już nic nie pomoże.

 

 

Co do samego Polrenu ... Firmy uciekły z jego stosowania bo powtarzalność barwy losowa a i jakość też problematyczna . Tylko cena niska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Panowie podpinam się pod ten temat, jako, że nie znalazłem bliższego, a nie chcę zaśmiecać forum jednym pytaniem.

 

Mam kadłub i skrzydła (styropian i styrodur) pokryte papierem szarym - błyszczącym (Raven w dziale "Jak zacząć?". Chcę pomalować model i nie wiem czy teraz pokryć całość jeszcze raz albo dwa razy wikolem i dopiero na to farba w spray'u, czy też zastosować bezpośrednio na papier farbę w spray'u. Boję się, aby w tym drugim przypadku farba na przesiąkła przez papier, i nie zaczęła rozpuszczać styropianu. Z drugiej strony nie chcę już obciążać modelu warstwami wikolu.

Chcę pokryć model emalią uniwersalną w spray'u i później ewentualnie warstwę lakieru bezbarwnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.