Skocz do zawartości

Modelarska archeologia


utopia

Rekomendowane odpowiedzi

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Takie oto dwa zestawy szybowców klasy F1A 1/2 wykopane w stanie idealnym po latach

barwiony papier japoński na pokrycie

guma do mocowania płata o dziwo w stanie idealnym - nie sparciała przez lata

listewki sosnowe

materiał na ziobra - szerokie listwy lipowe

nic nie zwichrowane ...

Zestawy mają pewnie dobre 30 lat . Być może z sentymentu powstaną z tego modele ale wyłącznie do celów dekoracyjnych . Teraz cieszą oko tym że wytrwały tyle lat

 

Wytwarzano swego czasu w moim mieście zestawy rakiet robił je jeden z moich dawnych instruktorów ale o szybowcach nie miałem pojęcia . Ciekawe ile budynki piwnice i historia skrywają jeszcze takich ciekawostek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, aż się łezka w oku kręci.

Od takich zaczynałem, potem jeszcze była "Jaskółka" i super wypas

balsowa "Sowa" ta to dopiero latała.

Niestety moi rodzice w czasie przeprowadzki wywalili prawie nietknięte

w/w dwa zestawy.

Ostały się tylko roczniki Małego Modelarza.

Oj młodości gdzieś Ty. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki tej nieszczęsnej komunie każda modelarnia mogła liczyć na materiały. sam budowałem model z takiego zestawu, z tym że zwał się bodaj "Orlik" tudzież "Zefir". teraz nie jestem sobie w stanie przypomniec. budowy nie dokonczylem bo przesiadłem sie na RC...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogła byc tylko bibułka

Jaka tam bibułka?

Zwykły papier pakowy z pierwszego "tłoczenia".

Jak podarłem niemiłosiernie na krzaczorach to leciałem do zaprzyjaźnionej

PANI EKSPEDIENTKI w sklepie spożywczym i latało się dalej.

Balse zobaczyłem na oczy dopiero w modelu "Sowa". Balsowe były tylko skrzydła

Pamiętam że w SH pojawił się wtedy gdy i proszki OMO pojawiły się w sklepach :D .

Ale to było dość krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Data produkcji nieznana -oba zestawy były fabrycznie zapieczętowane

W latach 80 już czynnie uprawiałem modelarstwo ale nie spotkałem tych modeli w handlu - dlaczego nie wiem ? Skoro były produkowane w Pile a potem w Chodzieży jak sugeruje stempel to powinny być w lokalnych sklepach ...

w okolicach świat zawsze pojawiały sie w składnicy modelarskiej zestawy Modella (czechy) jakieś silniki z Rosji i balsa z kornikami :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój Świerszczy dotąd leży na modelarni :) Mój pierwszy własnoręcznie sklejony model :)

Mój też, tylko kilkanaście lat wcześniej :D . Ale mój Świerszczyk odszedł do krainy wiecznych lotów. W czasie holu za pomocą wielokrążka złożyłem mu skrzydła, a że był mocno wyeksploatowany, to już go nie odbudowałem.

 

jedynie słuszną Jaskólkę to produkowało Krosno

Krosno Lotnisko :D . Czy dobrze pamiętam, że pudełko coś z niebieskości miało? Oczywiście moja Jaskółka - mój drugi model - była jak najbardziej ta poprawna. Z Krosna.

 

balsowa "Sowa"

Mam ten zestawik w stanie fabrycznym, tralalaaaa! Kiedyś go zbuduję. Taka podróż sentymentalna będzie :D

 

A teraz w moim pokoju na ścianie wiszą dwa czechosłowackie szybowce: Ajax i Andulka 2. Dla niektórych obraza modelarstwa - żeberka z plastiku! ;-) Gdy modele swoje wylatały, obdarłem je z japonki, pokryłem solarfilmem i powiesiłem. Po latach znowu bym wolał, żeby japonka na nich była... Ale taka głupia moda i nowość wtedy była na te folie.

 

Sowa bezapelacyjnie będzie "japońska" :D

 

To się nam na wspominki zebrało. Dzięki, utopia!

 

 

EDIT: literówki, literówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.