Skocz do zawartości

Układ spowalniający ruch serwa


miros18

Rekomendowane odpowiedzi

Jest ogranicznik, a poza tym sam potencjometr też ma kąt ograniczony do dwustukilkudziesięciu stopni.

Ale niektórzy modyfikują serwa do wielokrotnego obrotu właśnie wywalając mechaniczny ogranicznik i odłączając mechanicznie potencjometr (i chyba właśnie zamieniając potencjometr na rezystor).

 

Kiedys bedac w Kanadzie ua UoW i budujac robota mini sumo modyfikowalem serwa GWS do ciaglego obrotu:

http://www.junun.org/MarkIII/Manual/Appendix.jsp#Servos

 

Podajac sygnal o odpowiedniej dlugosci uzyskiwalo sie odpowiednia predkosc obrotowa serwa. Potencjometr byl odlaczany mechanicznie (wyjete sprzedlo z zebatki) i byl wykorzystywany tylko do ustawiania serwa w neutrum przy odpowiedniej dlugosci sygnalu odpowiadajacego polozeniu "zero".

 

Mozna "uproscic" uklad - wywalic potencjometr i zastepujac go rezystorem o wartosci rownej wartosci potencjometru dla serwa w neutrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marcin133, najprościej tłumacząc zamiast silniczka od serwa podłączyłem 2 tranzystory w układzie Darlingtona.

 

Nie chce podawać konkretnego schematu gdyż mój ma wiele wad. Ja te wady wyeliminowałem przy pomocy MC19 :D Wadami było maksymalne wysterowanie tranzystora, tak aby nie upalić świecy (można by w bazę wstawić rezystor), druga sprawa zabezpieczyłem programowo możliwość wysterowania w drugą stronę ( wtedy masa odbiornika podpięta by była z plusem dodatkowego pakietu).

 

 

Jeśli trafi się tu bardziej doświadczony elektronik ma już informacje jak zacząć i moze doprodukuje schemat bez w/w wad :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.