Jump to content

Hamulec aerodynamiczny


Janusz P.

Recommended Posts

Witam wszystkich szybowników i nie tylko. Jestem w potrzebie więc zwracam się o pomoc jak podłączyć serwa od hamulców aerodynamicznych w dwóch osobnych płatach. O odwróceniu serwa w jednym z płatów nie ma mowy ze względu na brak miejsca, tak że mogę jedynie wykorzystać jakiś mix(jeżeli jest) w moim nadajniku bo instrukcji nie mam do niego. Jest to Futaba T9CAP. Jeżeli ma ktoś jakiś pomysł to chętnie skorzystam.[/b]

Link to comment
Share on other sites

Witam.

 

Aby to ustawić możesz wykorzystać jeden z programowalnych mix-ów.

 

W menu Advance wybierasz *Prog.Mix1 w menu 2/2 zmieniasz INH(nie aktywny) na ON(załączony) niżej podajesz kanał do którego podpinasz jedno serwo od hamulca np.AUX1(MAS), a jako SLV podajesz dowolny kanał np.AUX2 i pod niego podpinasz drugie serwo. Niżej (SW) wybierasz przełącznik którym aktywujesz mixer, jeśli chcesz aby mix działał cały czas, to przy POIS wybierz NULL.

Teraz w menu 1/2 w linijce RATR podajesz L-100% i H- 100% (każde serwo będzie wychylać się tak samo)

Teraz w menu BASIC wystarczy ustawić END POINT, SOB-TRIM i REVERS dla kanałów AUX 1 i 2 tak aby hamulce działały dobrze.

W AUX-CH wybierasz który przełącznik uruchamia hamulce.

 

Może wygląda na trudne, ale w rzeczywistości jest to łatwe do ustawienia.

 

Pozdrawiam Damian

Link to comment
Share on other sites

Ja obstawiam sposób podany przez Mirka, sam tak zrobiłem i uniknąłem zbędnego grzebania w programie nadajnika. Wyobraź sobie że musisz nagle zaprogramowac wszystko na lotnisku od zera ... Ja to przerabiałem.

 

Co do reversu serwa no to jest jakaś opcja ale nadal przelutowanie kilku kabelków uważam za najprostsze i najskuteczniejsze.

Link to comment
Share on other sites

Ertman, większość hamulców nie otwiera się jednocześnie i równo. Hamulce raz ustawisz i masz, nie wiem co tam jest do programowania od zera na lotnisku. Dlatego sposób podany przez Damiana jest jak najbardziej prawidłowy, bo masz możliwość takiej regulacji jaka jest potrzebna. Podpięcie na kablu Y to ostateczność, jeśli brakuje kanałów. Można też podpiąć pod kanały klap i dać na drążek gazu, co umożliwi Ci częściowe otwieranie hamulców, a nie tylko na full wykorzystując jednocześnie mix z wysokością.

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A to ja glupie pytanie zadam - czy serwa musza byc montowane zgodnie z lustrzanym odbiciem? Symetrycznie?

Jezeli nie - wystarczy kabelek Y prawda? Fakt - dobrze byloby by serwa mialy identyczna charakterystyke ale i to mozna zwalczyc dobra geometria napedu.

Link to comment
Share on other sites

Co do wolnych kanałów to są tyle że nie miałem pomysłu jak je wykorzystać, teraz po przeczytaniu postów z podpowiedziami trochę mi się "rozjaśniło". Na pewno spróbuję sposobu podanym przez Damian-str a także Tomek_W, gdzie sposób z kanałami od klap jest też ciekawy. Póki co dziękuję za wszystkie podpowiedzi a w nadchodzący weekend będę robił próby z podłączeniami i napiszę jak mi poszło.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.