Skocz do zawartości

Sorry eMagin....


Peter

Rekomendowane odpowiedzi

....chyba kazdy z nas jest po trochu prawdziwym pilotem....

I na pewno niespelnionym marzeniem wiekszosci bylo,jest lub bedzie zajecie miejsca za sterami.Model RC jest jak gdyby namiastka tego.Lecz my generalnie widzimy model z dolu.

Nie spelnia to moich oczekiwan.Ja juz latam,widzialem,i wiem.Co prawda na paralotni,takze z silnikiem,juz ladnych kilka lat,wiec statyczne obserwacje modelu z ziemi,na dluzsza mete byly dla mnie nuzace.

Idac za modnym ,tryndem'' latania w goglach video,zapoczatkowanych przez naszych znakomitych kolegow z zaprzyjaznionego forum,postanowilem i ja sprobowac tego miodu.

Na poczatek oczy :shock: czyli gogle.

Po spedzonych niezliczonych godzinach na necie,wybor padl na :

 

http://www.emagin.com/

 

I tu ciekawa historia,cena zmieniala sie szybciej niz moje pobory .

Z 550$ na ....

 

https://checkout.google.com/view/buy?o=shoppingcart&shoppingcart=464213027046068

 

No niestety,jestem troche ..... ale mam jeszcze corke,zone , dom i sporo innych wydatkow.

Musialem odpuscic,za malo zarabiam :oops: ,na moje hobby moge przeznaczyc maksymalnie 100-150 f na miesiac.Tu w tym miejscu gorace podziekowania dla Zbyszka,Zbiga,(wiekszosc wie o kogo chodzi) za naprowadzenie na wlasciwy trop , czyli

 

http://www.oriscape.com.cn/en/products.asp?sortid=253&id=128

 

Obraz jest zdecydowanie mniejszy niz w eMagin Z800,no ale musze zniesc te porazke.

Ale pracuje nad tym (gram w Lotto :rotfl: )

 

Na dluzsza mete nie da sie w nich ogladc filmow (nawet producent zaleca przerwy),ale do tego celu mam normalny telewizor.Przeznaczeniem tego urzadzenia,jest dostarczenie obrazu z kabiny pilota ( jak? o tym w nastepnym temacie-watku)

Na poczatek,maly problem 9V,stabilizowane.Nie chcac ich uszkodzic podlaczajac 12V ,splodzilem prosty stabilizator na 9V,choc podejrzewam ze pracowaly by takze i na 12 woltach.Czyli jeden z elementow tej ukladanki juz jest.

klopotliwe bedzie uzytkowanie ich w pelnym sloncu,ale cos wymysle.

Na plus nalezy zaliczyc ze ma przelotki typowe cinch, typowy poziom video 1V i nie sprawiaja problemow w eksploatacji.Dolaczone sluchawki,sa raczej z tych najmarniejszych,nie jest to hi-fi,ale stereo dzial ok.

Zapyta ktos-po co?

No wlasnie ....

Jak wiemy,caly ten bajer z lataniem,to te widoki,nie z ziemi.Na model samolotu,a nawet na prawdziwy to moge sobie popatrzec zawsze-z dolu.Ale z kabinki,tu juz troche trudniej.

Dochodzi do tego najwazniejszy parametr-brak :ass: pilota.Odbiera to wiele atrakcji,i znaczaco utrudnia orientacje,odczuwanie bodzcow z zakresu g ,utrata tych informacji znaczaco utrudnia sterowanie,ale jest calkowicie bezpieczne (przynajmniej dla pilota).

W najblzszych dniach.postaram sie przedstawic (w osobnym dziale) system do transmisji.

 

A moze ktos na tym forum juz lata w goglach....?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam.Nawet nawiazalem mila korespondecje z Anthonym.

Co do nagrywania,postaram sie przygotowac osobny watek o nagrywaniu,poczawszy od laptopow do telefonow komorkowych,bo i takie tez lataja.

W miare rozrastania sie dzialu,przygotuje tzw. linkownie, gdzie bedzie jasny i klarowny podzial,gdzie co i za ile kupic.Takie rozwiazanie moze zaoszczedzic wiele pieniazkow, i dostarczy wiedzy o ,,tryndach'' w tej dziedzinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przeglądając RC-Cam fora,natknąłem sie na to zdjęcie :shock: ,wydaje mi się że jest to trochę tańsze rozwiązanie niż gogle,zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że nie tylko Polak potrafi :D

cam7ax7.jpg

Shot at 2007-07-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sobie uzywacie....

Dzis (sobota a krolewscy roznosza poczte? ) dotarl do mnie R1.

To ostatni element w systemie.

caa65d8c26586547.jpg

 

Cieszy to ze ma tez wtyk do Futaby 9 ,mozna zamowic takze do innego typu radia.

Dla ciekawych,fotka co jest w srodku.

b3050f5765194338.jpg

 

A tu juz efekt finalny

a0be1a08cadc27fd.jpg

 

Musialem zamowic dwa,jeden R1 bedzie dla kogos zarazonego powaznie-cena taka sama jak online.

Dwa dlatego,ze zazyczylem sobie nowszy soft (mniejszy dryf) i podobno ma lepsze zyro.

Fakt,chodzi to super.Pewna niedogodnoscia jest co kilka minut tzw.reset (to ten maly przycisk-niebieski) ale to niewielka niedogodnosc w porownaniu do efektow.

Zaraz, zaraz,jak to dzias na lotnisku pewien anglik powiedzial,,childhood deams'',no i tu trudno sie z nim nie zgodzic.Latanie nabiera innego wymiaru.

 

Komentarzy corki i zony nie bede cytowal,umarli byscie ze smiechu :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Po co wykonuje się ten reset ?

 

Z tego co nas uczyli na nawigacji to zyroskopy maja niestety tendencje do dryftu - czyli pozycja neutralna ciagle "splywa" w jednym kierunku (w gre wchodza najrozniejsze "opory"). Aby temu przeciwdzaialac trzeba co jakis czas "resetowac" zyro w neutralnym punkcie. Inaczej np po pol godzinie latania Ty trzymalbys glowe na wprost a kamera patrzylaby coraz bardziej w bok. Wiec robisz reset i znowu zyro jest na srodku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najtańsze rozwiązanie jakie widziałem oparte jest na potencjometrach i ciężarkach. Do osi potencjometru przymocowana jest dźwignia z ciężarkiem. Jak pochylasz głowę, to dźwignia z ciężarkiem cały czas ustawiona jest pionowo w dół (zwisa gdzieś na plecach), a oś potencjometru się trochę obraca.

Ale nikt tego nie sprzedaje. Trzeba sobie samemu zrobić. Wszystkie tańsze rozwiązania są samoróbkami. Albo system na akcelerometrach. Scalony akcelerometr dwuosiowy za 40 zeta + procesor za kilkanaście.

Inne tanie rozwiązanie to domiksowanie obrotów kamery w poziomie do steru kierunku i sterowanie pochylaniem góra dół za pomocą dodatkowego kanału (widziałem filmy z lotów w takim setupie i wyglądały dość naturalnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najtańsze rozwiązanie jakie widziałem oparte jest na potencjometrach i ciężarkach. Do osi potencjometru przymocowana jest dźwignia z ciężarkiem.

 

Mr Vrflyer uzywal takiego cudu-uroczo wygladal w tych kabelkach :lol:

Dzis dotarl kolejny R1 z nowym softem

097472a8d2607872.jpg

Troche wiekszy od poprzednika

 

fc08b50bedcee304.jpg

 

Zdecydowalem sie na takie rozwiazanie (mimo dryfu) gdyz w tym ukladzie mozliwe jest wychylenie kamerki np. o 1/4 .W innych ukladach (akcelerometry) chyba nie jest to mozliwe?

 

Nie jest tu miejsce na gielde,ale i towar specyficzny.Jesli ktos reflektuje na jeden-odstapie.Troche czasu zajelo mi (listy-dyskusje) ustalenie co wlasciwie zmienic.Warunkiem kupna dwoch przeze mnie ,byla zmiana softu-teraz wychylenia sa w miare przewidywalne i precyzyjne +/- 20 stopni.Wtyki sa do Futaby 9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak a'propos kontroli ruchu głowy - gracze komputerowi np. do symulatorów lotniczych używają systemu TrackIR - zestaw diody (chyba) i czujnika podczerwieni (kamerki?), jedno na głowie, drugie na monitorze, w jakimś układzie kontroli ruchu. Lekkie ruchy głową są wzmiacniane i przekazywane do programu jako polecenia zmiany pola widzenia. Ustrojstwo wykrywa zbliżenie, obrót, pochylenie i przechylenie.

http://www.naturalpoint.com/trackir/

 

Może coś podobnego moglibyście zastosować zamiast tych żyroskopów i akcelerometrów ?

 

EDIT: Jest też polska strona http://www.trackir.pl

EDIT2: I polska recenzja http://acn.waw.pl/sturm/TrackIR.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiQ27, fajna sprawa !!! Tyle, że aby to połączyć ewewntualnie z aparaturą, potrzebny byłby laptop, lub jakiś "konwenter", który tłumaczyłby dane wysyłane z tego urządzenia, na sygnały rozpoznawane przez adaną aparature?

 

Świetna sprawa np. w połączeniu z goglami video podłączonymi pod komputer , dla kogoś, kto uwielbia symulatory lotnicze !!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy "wychylenie kamerki np. o 1/4" ? Jedna-czwarta czego? Dlaczego w innych ma to być niemożliwe? Chodzi ci o maksymalny zakres wychyleń? Czy możliwość ruchów proporcjonalnych?

 

Nie okreslilem tego precyzyjnie.Chodzilo mi o np. ruch serwa (juz przerobionego 180 stopni z buforem) w granicach 25 stopni-proporjonalnie.Idealem bylo by gdyby reagowalo dynamicznie tzn. szybszy lub wolniejszy ruch glowy.

IR i tym podobne sa juz gotowe rozwiazania pod laptopa i radio.Ale kilkukrotna konwersja sygnalu,komplikacja calego systemu i CENA ,raczej odstrasza.

http://www.endurance-rc.com/realvision.html

Jest juz taki system , ktory reaguje liniowo i takze dynamicznie.Pochylenie glowy w przod powoduje wlaczenie zoom,do tylu odwrotnie.Szybki ruch glowy L-R przelaczanie kamery np. na stateczniku itd.Czujka jest na wprost pilota,podobnie jak w innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcje o których piszesz i ruchy dynamiczne i proporcjonalne zależą tylko od oprogramowania , które dane z tego czujnika będzie przetwarzać.

Aha,wiec dlatego musialem kupic dwa,by sie oplacalo programiscie 8)

Warunkiem zakupu x2 bylo spelnienie przez soft wlasnie tych funkcji.

W UK to norma-wieje i pada deszcz poziomo-ale w sobote zeznam czy to tak dziala :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.