Skocz do zawartości

S-Pro FP II


Grzechu

Rekomendowane odpowiedzi

w mojej aparaturze jest tak jak sobie ustawię :)

 

tzn. powiedzmy że przełącznik 'dual rates' ma dwie pozycje (ale nie mówimy o pozycji wł/wył)

 

w pozycji 1 ustawiam sobie wychylenie w pewien sposób (większy, a może mniejszy, nie ważne)

w pozycji 2 ustawiam inaczej.

potem przełącznikiem DR przełączam się pomiędzy tymi ustawieniami (czyli nie ma włączania/wyłączania czegoś)

 

z drugiej strony dla mnie logicznie rzecz biorąc 'włącznie Dual Rate' znaczy ze coś zostało ZWIĘKSZONE czyli np. wychylenie serw jest większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak logiczne jak Ci się wydaje :)

Dual Rate, czyli dualny - podwójny, a nie podwojony - zakres wychyleń. W znaczeniu, że są dwa przełączane.

Nadajniki bez DR mają zawsze 100% - czyli nadajnik z DR pozwala na zmniejszanie zakresu wychyleń, a nie zwiększanie. Dlatego większość ludzi jednak włączając DR ogranicza wychylenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da się coś zrobić z SP żeby nie latał jak piccoz? tzn kiedy zakręcam zgodnie ze wskazówkami zegara on leci do przodu kiedy odwrotnie to wiadomo to tyłu

Nie bardzo rozumiem... Mój skręca poprawnie, np. lecę do przodu i zaczynam skręcać (wirnik na ogonie). Heli nie zmienia mi prędkości ani nie zaczyna lecieć do tyłu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki bez DR mają zawsze 100% - czyli nadajnik z DR pozwala na zmniejszanie zakresu wychyleń, a nie zwiększanie. Dlatego większość ludzi jednak włączając DR ogranicza wychylenia :)

No nie do końca kolego. Mając standardowe ustawienia DR na 100% zachowujesz oczywiście proporcje reakcji. Dając ponad 100% zwiększasz czułość modelu, poniżej 100% obniżasz. Bynajmniej w Futabie.

 

Przykładowo mam podpięte pod pstrykiem 2 z 3 ustawień DR na 125% do robienia ostrych fikołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]Dając ponad 100% zwiększasz czułość modelu, poniżej 100% obniżasz. Bynajmniej w Futabie[...]

A ja właśnie znów przestałem rozumieć :| Zawsze myślałem że wartość podawana w DR odnosi się do wychyłu serw ale z tego co napisałeś wynika że NIE (więc do czego?) Dlaczego NIE... bo tak na logikę biorąc to nie da się wychylić serw więcej niż 100% ich wychyleń (ograniczenie mechaniki). Jak dla mnie to 100% wychylenia serwa oznacza pełny zakres wychylenia np. steru kierunku (zaznaczę że w większości rozwiązań). Czyli na chłopski rozum biorąc, nie da się wychylić steru kierunku więcej niż 100% (niby że ma się wychylać po 120 stopni na każdą stronę? przecież to nie ma sensu).

Może któryś z adminów przekleiłby nasze rozważania o DR do osobnego wątku? (tutaj jest tylko o SoloPro II)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich prostych obserwacji wynika, że nie nie jest tak jak mówisz Gites. Weź jakieś serwo, załóż długi orczyk, sprawdź zakres ruchu aparaturą, potem wyłącz i sprawdź zakres poruszając orczyk ręką. Potencjometry w serwach mają zakres obrotu zazwyczaj ponad 200* i we wszystkich serwach jakie widziałem blokada mechaniczna pozwala na zbliżony obrót orczyka. Wydaje mi się, że jest tak dla bezpieczeństwa trybów: Czasem serwo okazuje się za słabe i silnik nie utrzyma orczyka w pozycji. Lepiej wtedy żeby jeszcze trochę się obrócił niż zatrzaskiwał na nylonowych ząbkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, koledzy - mieszacie procenty [%] ze stopniami [°]. Do tego dochodzą jeszcze uwarunkowania wynikające z możliwości poszczególnych nadajników. I tak prowadzicie dyskusję o wodzie gorącej w kącie prostym (jak wiadomo kąt ten ma 90°).

 

Na przykładzie dosyć standardowego nadajnika FF9:

Zakres ruchu serwa definiuje się w procentach. Standardowy zakres ruchu serwa wynosi od -100% do +100%.

Zakres ten można zwiększyć od -125% do 125%.

Funkcja DR (lub triple rate w zależności od użytego przełącznika) odnosi się do wielkości ruchu serwa wyrażonego w procentach zakresu ruchu serwa.

W tej chwili nie pamiętam tego na 100% (inne 100% niż zakres ruchu serwa :wink: ), ale zakres ruchu serwa określony przy funkcji DR jest ograniczony do zakresu wyznaczonego przez EPA (End Point Adjustment).

Koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak logiczne jak Ci się wydaje :)

Dual Rate, czyli dualny - podwójny, a nie podwojony - zakres wychyleń. W znaczeniu, że są dwa przełączane.

Nadajniki bez DR mają zawsze 100% - czyli nadajnik z DR pozwala na zmniejszanie zakresu wychyleń, a nie zwiększanie. Dlatego większość ludzi jednak włączając DR ogranicza wychylenia :)

u siebie mam zakres do 140%, więc mogę też zwiększyć :)

i tak traktuję dual rates, czyli ustawiam sobie mały zakres na naukę, a gdy jestem gotów do szaleństw, to używam dual rates żeby zwiększyć zakres :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] u siebie mam zakres do 140%, więc mogę też zwiększyć :)[...]

Tak sobie myślę, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ci, którzy przyjmują całkowity możliwy zakres wychyłu serwa za 100% nigdy nie uzyskają nastaw np. 140% bo fizycznie się to nie da. Dla innych 100% wychyłu serwa to gdzieś w połowie jego całkowitego możliwego wychylenia więc będą sobie mogli zdefiniować nawet i DR = 200%

Jak dla mnie to wszyscy wiemy o co chodzi a dywagujemy nad tym jak kto sobie to definiuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u siebie mam zakres do 140%, więc mogę też zwiększyć

A zmniejszyć możesz do 1%. Czyli zwiększyć możesz o 1.4 raza, a zmniejszyć 100 razy.

Czyli DR jednak w większej części służy do zmniejszania wychyleń, tak jak już napisałem ;)

 

Dobra, dla mnie EOT, tak jak koledzy napisali wiele zależy od posiadanego nadajnika i jego funkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to do mnie o myleniu ° i %, ale doprecyzuję co chciałem powiedzieć: fizyczny możliwy zakres ruchu serwa jest sporo większy, niż ten który możemy osiągnąć za pomocą nadajnika. Dlatego nie powinno dziwić, że mówimy o 125% zakresu ruchu jeśli za 100% uznamy zakres na podstawowych ustawieniach aparatury (o czym mówił Gites).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres 100% ruchu serwa to nie jest fizyczny zakres jego możliwości. Dlaczego? Ano chociażby z powodu mikserów i innych funkcji "dokładających" do normalnego ruchu swoje dodatkowe przesuwy.

Prosty przykład - ruszając drągiem na maks możemy jeszcze przesunąć bardziej orczyk trymerem. Analogicznie robią różne funkcje apki. Np. tarcza w heliku podnosi się i opada w zakresie 100% zasadniczego ruchu, ale ponad to serwa mają zapas na sterowanie pochyleniami. To samo jest z klapolotkami czy układem motylkowym.

Stąd serwo musi mieć znacznie większy zakres manewru. Analogicznie oprócz trymerów i miksów funkcja Dual Rate wykorzystuje ten zapas. I tyle.

 

Inna sprawa, że nie bez powodu istnieją na rynku serwa o zakresie programowalnym 180 stopni, np Hitec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.