Skocz do zawartości

Focus fpv


Rekomendowane odpowiedzi

W końcu pierwsze kroki w stronę fpv poczynione. Chciał bym latać widokowo, wysoko i raczej blisko do 1km. Podobaja mi się też niskie loty ala kefir, czy diem. ;D

 

Moim pierwszym modelem był Focus, jednak jego żywot dobiegł już końca - więcej kleju i wzmocnień niż epp (waży wraz z oświetleniem diodowym i pakietem 2200mAh 880g). Nadszedł czas na następce, który posłuży jako platforma fpv. Kupiłem nowy kadłub, skrzydła i stateczniki do Focusa za 111zł w modelarni.

 

W środku będzie siedzieć:

-silnik hxt 2835 (kv2700 - powinienem kupić chyba kv2200)

-regulator Plush 30A

-odbiornik corona rp8d1

-serwa hxt 9g

-narazie stary pakiet 3s 2200mAh

 

W planach zestaw fatshark - czekam aż pojawi się nowy na 5,8GHz - zobaczymy jaka będzie cena.

 

Czytałem na forum i wiem, że są różne zdania na temat wzmocnień kadłuba. Jako że miałem już wcześniej focusa, więc wiem gdzie ma najsłabsze punkty i postarałem się je wzmocnić. Mam teraz jednak dylemat, ponieważ nie było w sklepie szklanych elementów tylko węglowe, a wyczytałem, że węgiel nie pasuje do fpv. Domyślam się że chodzi o zakłócenia Rx rc, tak? Jak to dokładnie wygląda. Na zdjęciu widać rozkład elementów i moje wzmocnienia rurką weglową 3mm (w dwóch zgięciach w rurce jest pręt stalowy - łącznik). Dodatkowo mam również rurki węglowe 3mm i pręt 2mm w rozkładanym stateczniku poziomym. Chciałem jeszcze zrobić nacięcie z boku kadłuba i wkleić płaskownik węglowy i ewentualnie wkleić rurkę węglową w ogon - tylko nie chciał bym żeby był to już gwóźdź do trumny. :wink:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Pomyślałem teraz jeszcze też o zalaminowaniu dziobu. Znalazłem sposób na "firankę", ale mam w domu resztkę tkaniny szklanej 49g i epidian. Nie będzie lepsza od firanki? Tylko żeby znowu nie wyszła z tego focusa latająca cegła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry regulator Michale, jego stabilizator nie zakłóca rc. Pamietaj koniecznie o osobnym zasilaniu video - na 35mhz w szczegolnosci trzeba zwrocic na to uwage. Nie bedzie potrzebny ten węgiel na dziobie, wystarczy zalaminować - nie jest to koniecznosc ale przydaje sie do twardych lądowań.

W coronie oraz innych odbiornikach 35mhz do fpv warto przedluzyc antene do ~214cm (dlugosc 1/4 fali), dzieki temu mamy pewniejszy odbior sygnalu rc przy dalszych odleglosciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj koniecznie o osobnym zasilaniu video

Pamiętam o tym, tylko jeszcze nie wiem jaki bede miał Tx video i kamerkę. Mam wolny pakiet 2s 360mAh (22g). Jeśli kupię rcv922 to Tx ten 10mW pobiera 60mAh, a kamerka ccd killer (5V) 50mAh, czyli 110mAh - oznacza to że na powyższym pakiecie mogę latać aż 3 godziny?!

 

W coronie oraz innych odbiornikach 35mhz do fpv warto przedluzyc antene do ~214cm (dlugosc 1/4 fali), dzieki temu mamy pewniejszy odbior sygnalu rc przy dalszych odleglosciach.

Ma to znaczenie przy lotach do 1km? Antenka w jednym miejscu mi się przetarła (izolacja), więc chyba i tak muszę ja wymienić lub chcąc ją wymienić na dłuższą skąd mam wziąść taki przewód. Domyślam się że nie może być byle jaki kabelek.

 

 

Koniecznie zalaminuj, lub wzmocnij węglem przód. Od dzibu aż do połowy skrzydła, co najmniej. Najbardziej miękka jest część kadłuba, na Twojej fotografii, pomiedzy pakietem, a kablem serwa. czyli pod kabiną.

Wiem, przy krecie ta część zwija się jak harmonijka... Do laminowania użyć firanki (będzie lżejsza?) czy tkaniny szklanej 49g? Ile dać warstw, 2 wystarczą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymien antene na grubszy kabel po prostu, znajdz jakakolwiek linke ktora lepiej wyglada niz te pomaranczowe cos z oryginalnej :)

 

Pakiet video lepiej dobierac z nadmiarem, pamietaj ze on nie jest mocno obciazony w powietrzu wiec moze sie szybciej skonczyc. Niedaj boze cos sie stanie i bedziesz musial szukac modelu daleko od siebie, mozna to tez poczynic za pomoca sygnalu video :)

 

Na nadajniku 10mW polatasz tylko wokol wlasnej glowy, bedziesz mocno niezadowolony z takiego linku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na nadajniku 10mW polatasz tylko wokol wlasnej glowy, bedziesz mocno niezadowolony z takiego linku.

Akurat myślałem żeby go wsadzić do Diablo - depronowy deskolot ok 360g i latać nim blisko głowy, a raczej nogi (nisko :twisted: ) Wtedy taki Tx 8g jest w sam raz! Teoretycznie powinien mieć zasięg 300m. W zestawie jest też nadajnik 500mW i tego wsadze do Focusa. Pytanie jakie Rx będzie w wersji 5,8GHz i czy też będa dwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli 110mAh - oznacza to że na powyższym pakiecie mogę latać aż 3 godziny?!

Teoretycznie - ale napięcie spada i może sie tak samo zasięg video zmniejszać (zależy od nadajnika ) . Mój Focus z akumulatorem 3000 mAh i wszystkimi gadgetami FPV waży do lotu 1,2- 1,3 kg więc jak silnik będzie w miare mocny to i drzwi od stodoły lataja :D

 

mysle ,że to kv troszkę przyduze (będzie mało ekonomicznie sie z pradem obchodził) . I pomiędzy połówki kadłuba pasowałoby wstawić klin z epp (poszerzyć kadłub od przodu) bo miejsca w focusie mało... strasznie ma wąski kadłub (a w miare latania gadzetów na pokładzie przybywa zazwyczaj) a po wzmocnieniu i posklejaniu to cięzko sie do takiej operacji zabrac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zadam pytanie czy przy tym silniku nie ugotujesz regla? Jakie smiglo planujesz ? I gdzie regler dasz , wewnatrz kadluba?

Jan

Teoretycznie na stronie HK zlecają regulator 25A link, a według komentarzy silnik pobiera od 24A do 27A przy śmigle 6x4 i 6x5,5. Ja zamierzam dać APC E 6x4, zobaczymy jeszcze jak bedzie w powietrzu. Regulator będzie tam gdzie widać na zdjęciu - wyciołem na niego kieszonkę i będzie się go wkładać od góry gdzie powinien mieć wentylacje (nie będzie zamknięty w kadłubie).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę mnie nie było, sporo się działo, ale już nadganiam zaległości!

 

Po pierwsze silnik się spalił - wykonał jeden lot (nie równo pracował), po czym w czasie testów w domu poleciał dym. Zastąpiłem go Emax'em 2812 kv 1534rpm/v. Posłuchałem rady

weź większe śmigło i obetnij łopaty. są wtedy szersze, lepiej "wymiatają"powietrze

Kadłub wzmocniłem węglem i zalaminowałem tkaniną szklaną (3-4 warstwy). Sprawuje się super - wbił się raz pionowo w ziemie (wystarczyło tylko wytrzeć dziób z ziemi w trawie :mrgreen: )!

 

Pogoda wietrzna od dłuższego czasu i nie dało się latać (stąd też kret), aż zdesperowany zrobiłem lotki i żaden wiatr nie straszny. Super posunięcie, różnica kolosalna - w końcu lata!

 

Ponieważ narazie cisza na temat nowych Fatsharków, zamówiłem zestaw z tematu podstawy fpv oraz kamerkę 480lini za 25$ też z tego tematu. Za kasę którą miałem przeznaczyć na gogle, kupiłem sobie jeszcze kamerkę GoPro HD :rotfl: Pogoda nie była idealna, bo wiało (ostatnio norma), ale udało mi się już nagrać pierwszy FILMIK. Podczas pierwszego lotu bez kamery miałem spotkanie ze słupem - efekt widoczny na skrzydle... Teraz zabieram się za montaż nadajnika av i już nie mogę doczekać się pierwszego lotu fpv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz jednak dylemat, ponieważ nie było w sklepie szklanych elementów tylko węglowe, a wyczytałem, że węgiel nie pasuje do fpv. Domyślam się że chodzi o zakłócenia Rx rc, tak? Jak to dokładnie wygląda. Na zdjęciu widać rozkład elementów i moje wzmocnienia rurką weglową 3mm (w dwóch zgięciach w rurce jest pręt stalowy - łącznik). Dodatkowo mam również rurki węglowe 3mm i pręt 2mm w rozkładanym stateczniku poziomym. Chciałem jeszcze zrobić nacięcie z boku kadłuba i wkleić płaskownik węglowy i ewentualnie wkleić rurkę węglową w ogon - tylko nie chciał bym żeby był to już gwóźdź do trumny.

 

Pytałęm się na początku o szkło i węgiel, ale nie dostałęm takiej odpowiedzi. Będe mądrzejszy na przyszłość, tylko o co chodzi dokładnie z tą propagacją? Powoduje zakłócenia, osłabia zasięg w torze av, czy rc? Ewentualnie które elementy mam jak najbardziej odsuwać od węgla?

 

Odbyłem nowe loty z kamerą na pokładzie, tym razem nowe widoki

 

.

Niestety podczas drugiego lotu chwila nie uwagi skończyła się kretem w HD

 

.

 

Na szczęście samolot nie ucierpiał zbytnio, znowu zalaminowany dziób spełnił swoje zadanie idealnie. Samolot wbił się w ziemie na jakieś 10cm!

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Wszystko było by dobrze, gdyby nie mocowanie kamery GoProHD, która z obudową waży 180g (98g bez). Oplotłem ją gumą modelarską aż za mocowanie silnika i to spowodowało, że przy uderzeniu z ziemią z samolotu zrobił się kabriolet - góra została ścięta.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.