Jump to content

Wattmeter Turnigy i same zagadki :>


Piotter

Recommended Posts

Nabyłem wzmiankowany w tytule watmeter i oczywiscie zacząłem go testować na wszystkich modelach :> . Mocno sie zdziwiłem jak zobaczyłem spadek napiecia na pakietach pod obciazeniem. Na przyklad łąńcuszek: naładowany pakiet 2200 mAh 3s -> wattmeter -> regulator 40A --> silnik Turnigy 3536-1100 --> śmigło APC 11x5.5E . Pokazuje pobór prądu 27A przy pełnym gazie i napiecie na pakiecie 9,6 V (?) . Prąd w tej sytuacji wydaje sie calkiem normalny ale zadziwił mnie spadek napiecia na pakiecie który "na sucho" ma 12,6 V. To normalne przy takim obciązeniu, czy też musze szukać nowych pakietów ?

Link to comment
Share on other sites

Też bym uznał, że napięcie jest w porządku, przez kilkanaście pierwszych sekund może być wyższe, a potem spada i przy dobrych ogniwach (25-30C) to utrzymuje 3,4V/celę przy gorszych 3,2V/celę. Do tych wyliczeń Michał przyjąłbym raczej 3,6V/celę czyli (10,8V-9,6V)/27A=0,044Ohm bo przy rezystancji 0,111Ohm i prądzie 27A wydzielałoby się ok. 88W ciepła, a to już dosyć trudno nie zauważyć.

Link to comment
Share on other sites

Mam T-Deansy na wszystkich złączach i bede chyba musial pomyslec nad przejsciem na goldy bo tu moze byc problem . Zastanawiam sie tylko czy 3,5, czy od razu 4 mm. No ale to offtop lekki. Tu powiedzmy było w miare normalnie jeszcze, ale drugi przetestowany łańcuszek mnie nieco zadziwił: Pakiet ten sam -> watmeter -> regel Tower Pro Acro 40 -> silnik KEDA A36-16M -> śmigła od APC 10x5, 11x5.5 i na koniec nawet 12x6E . To ostatnie jest prawdopodobnie za duże, ale skoro układ i tak pobierał za mało prądu to byłem ciekaw co wyjdzie.

 

Wyglada na to że zbyt wysoko ustawiłem próg odcięcia w regulatorze, bo przy żadnym śmigle prąd nie przekroczył 18A, a powinien być znacznie wyższy biorąc pod uwagę dość wysokie KV tego silnika. Musze sprawdzic ustawienia tego regla, a sprobuje też podłączyć inny regiel i popróbować na mniejszym śmigle. Reasumując, watmeter to dość ciekawe urzadzenie, ale pojawia sie tu pytanie jak bardzo wpływa on na wynik pomiaru. Dochodzi tu co najmniej opór na dwóch złaczkach + jakis wewnetrzny, no i ciekawe jak zrobiony jest pomiar prądu. Czy jest to zwykły bocznik, czy też przez pole magnetyczne hallotronem.

Link to comment
Share on other sites

Nie doszukiwałbym się niczego w Watometrze i złączkach bo takie spadki napięć na złączkach oznaczają duże straty ciepła, złączki porozlatywałyby się, rozlutowały itp. Zakładając, że masz jakieś jedno złącze wadliwe to 80W na tym złączu dawno by je wypaliło - małe lutownice mają po 15-20W a duża kolba lutownicza 80-100W, poza tym przy słabych stykach, nawet gdyby te spadki napięcia rozkładały się na kilka złączek, kable były by wyraźnie cieplejsze przy złączkach. Watometr ma pewnie bocznik 1mOhm, na którym wydziela się ok. 0,7W ciepła, złączki dobre mają też poniżej 1mOhma (3,5mm i 4mm), złączki zużyte mają po 3-5mOhm i wydziela się na nich po kilka watów ciepła a to czuć już kable przy złączkach robia cię cieplejsze. Moim zdaniem to chemia ogniw jest odpowiedzialna za takie spadki napięcia inaczej wszystko by się podsmażyło.

Link to comment
Share on other sites

mam ładowarkę icharger.

ma ona opcję pomiaru rezystancji ogniw i dla przykładu newki 1250 rhino mają 93mOm.

Zatem PIOTTER normalne jest że przy takich prądach jak pobierasz napięcie na całym pakiecie 3s spada 2-2,5V.

Ten wattmeter też oczywiście ma swoją rezystancję na której jest spadek ale wydaje mi się że mierzy napięcie przed nią a nie za nią. Przynajmniej mój tak robi a ja mam bocznik 10mOm.

Link to comment
Share on other sites

To normalne przy takim obciązeniu, czy też musze szukać nowych pakietów ?

Zobacz wykresy obciążeniowe dobrych lipoli, zawsze są duże spadki napięcia pod obciążeniem.

W używanych, czy mniej markowych lipolkach będzie jeszcze gorzej (nie wspominając, że te markowe wykresy też pewnie są ciut naciągane :) ).

Mam takie ustrojstwo od dosyć dawna i myślę, że nie wprowadza Cię w błąd.

Jak chcesz, to podłącz jakiś multimetr na zaciski pakietu pod obciążeniem (bez Wattmetera) i wtedy zmierz napięcie.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.