Jump to content

Składane śmigło w konfiguracji pchającej.


Marcin

Recommended Posts

Mam następujący kłopot :

 

Chcę w jednym modelu zastosować składane śmigło pchające. Niestety testy naziemne mnie przeraziły. Łopatki, po złożeniu się do tyłu, przy rozruchu silnika, nie chciały się rozlożyć, wprowadzając cały model w niezłe drgania. Czy muszę zastosować kołpak, żeby łopatki złożyły się równolegle do kadłuba? Bo teraz to po złożeniu, obie skierowane są do ziemi, i jedna, ta co wisi z dołu, układa się po starcie normalne, ale ta, która jest u góry, nie potrafi się podnieść.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anonymous

Chodzi chyba o to, że łopatka zapada się zbyt nisko :) Wtedy siła (jak ją zwał tak ją zwał), która działa na łopatkę wpycha ją do środka zamiast rozchylać. Rozwiązanie jakie zaproponowął Bartosz Mesjasz jest okej, powoduje że łopatka będzie miała zawsze kąt dodatni względem osi silnika.

Link to comment
Share on other sites

Testowałem takie rozwiązanie w jednym z modeli które nie doczekały sie relacji na forum. Mianowicie zrobiłem coś w stylu hamulca, bezpiecznika, od maksymalnego złożenia łopatek do wewnątrz. Kawałek sosny naklejony na piastę śmigła o odpowiedniej długości, blokujący łopatki śmigła w pozycji złożonej równolegle do siebie. Żeby nie odpadło troche CA i rowingu węglowego, wyważyć i świetnie spełniało swoje zadanie.

Link to comment
Share on other sites

Ja np: w ES mam podobne rozwiązanie jak Bartosza, ale wkładam krążek, który nie pozwala za mocno złożyć się łopatkom. Takie rozwiązanie zdaje egzamin przy łopatkach z HC. Łopatki np.: Graupnera są bardziej wygięte przy kołpaku i takie rozwiązanie się nie sprawdziło. Po odwróceniu ich, zbyt mocno wchodziły na silnik i nie starczała piasta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kup właściwy kołpak MPJ

http://www.modelpartner.ig.pl/sklep/index.php?p=p_69&iPage=15

nigdy nie wpadło mi w zła stronę , przy zastosowaniu tego kołpaka jest wszystko

na miejscu problem jest z duzymi łopatami takie jak stosuje przy Tzagi 2m i 3m

rozpiętości wymaga to dużego odstępu od silnika ale i to jest do rozwiązania

przecież latają mi te modele.

powodzennia

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.