Skocz do zawartości

Aparatura dla osoby jednoręcznej


endriu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Udało mi się wkręcić kolegę w modelarstwo.

Pojawia się tylko mały problem, ze względu na jego jednoręczność manewrowanie dwoma drągami jest trochę utrudnione.

W przypadku optic6 Hiteca (i pewnie kiku innych aparatur) po bokach radia znajdują się potencjometry.

Niestety na podstawie instrukcji mogłem tylko wyczytać, że można ich użyć do sterowania klap, motyla, mikserów heli itp.

Zastanawiam się czy da się przypisać do nich sterowanie autonomicznego kanału.

Chodzi mi o ustawienie na drągu lotek+wysokość a na wspomnianym potencjometrze silnika.

Nie koniecznie przepustnica musi być na dedykowanym do tego kanale - interesuje mnie wyłącznie czy jest taka możliwość.

 

Jak ktoś ma optica i może sprawdzić lub zwyczajnie wie czy się da czy nie to będę wdzięczny za informację.

 

Oczywiście alternatywą jest rozebranie radia i modyfikacja we wnętrznościach ale to ostateczność. Przepustnica pod przełącznikiem też jest alternatywą ale proporcjonalne sterowanie jest bardziej pożądane.

 

Pozdrawiam,

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

Andrzeju z Opitc 6 niewiele Ci pomogę bo go nie znam. Może wystarczy podpiąć regulator w odbiorniku pod ten kanał, który obsługuje dany potencjometr.

Osobiście latam z aparaturą Sanwa RDS 8000 i na prawym drążku mam lotki i wysokość, na lewym gaz i kerunek pod prawym przełącznikiem mam ustawine różnicowo lotki a pod lewym (de facto od podwozia) klapy. Jak to wygląda możesz zobaczyć na obydwu filach z mojego podpisu.

Pamiętaj, że potrzeba matką wynalazków (znam to z autopsji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dany potencjometr obsługuje pojedynczy kanał to nie ma najmniejszych problemów.

Kolega nie będzie pewnie korzystał z zaawansowanych mikserów więc gaz na innym niż dedykowany kanale to żaden problem.

Całość się jednak sprowadza do tego czy te potencjometry potrafią sterować jakimś kanałem w całym jego zakresie.

 

Póki co mam informację tylko i kolegi który lata heli i w tym trybie potencjometry służą do "trymowania" skoku i przepustnicy w zawisie - czyli wnoszą tylko drobną poprawkę przy centralnych wychyleniach drążków.

 

Mam nadzieję, że w przypadku trybu "plane" da się je podpisać pod dany kanał i sterować od wartości -100 do +100.

 

Jak się nie da to śrubokręt i lutownica w rękę i coś się zrobi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam712 - tu : http://www.rchalloffame.org/Exhibits/Exhibit35/index.html

Kiedys takie robiono. Pokretlo na drazku w zalozeniu mialo kontrolowac SK.

Idac za tym pomyslem, sadze ze mozna w istniejacej aparaturze zamocowac maly potencjometr z zebatka, tak by kciukiem mozna bylo gaz kontrolowac. Dobrze byloby gdyby sam drazek byl rurka - kabelki przez te rurke wpuszczone do srodka i podlaczone zamiast oryginalnego potencjometru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.