Skocz do zawartości

FPV


Gość Kuba.K

Rekomendowane odpowiedzi

Też się boję dlatego też omawiam z kolegami i instruktorami kurs pilotażu dla modelarzy FPV. W planie m.in. teoria lotu, prawo lotnicze,przepisy ruchu lotniczego, meteorologia, radiokomunikacja.

 

Problem jest jeden - pełen przyśpieszony kurs to 2 tygodniowy obóz ... A teraz wytłumacz dziewczynie, żonie, dzieciom że musisz wyjechać na wakacje sam na 2 tygodnie ...

 

Myślimy, działamy ale to trudny temat ... Kurs weekendowy to już jak widać co najmniej 5 sobót/niedziel ... Tym nie zajmują się młodzi nastoletni modelarze a raczej osoby trochę starsze, posiadające co najmniej prace [studia] oraz inne obowiązki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ja tyle znalazłem a tyle mi instruktor podał tego :D Ja bym sie ograniczył do prawa, nawigacji i radiokomunikacji. Nie ma wiekszych problemów aby zorganizować takie szkolenie, sami mozemy wybrac program. Ja podaje to jako informacje [możliwość] ale nie żebym jakoś gonił ten temat jako najistotniejszy bo i nie latam tak, nie mam w okolicy nikogo kto tak lata itd.

 

Mam temat na tapecie jako odzwierciedlenie potrzeby ale to od kolegów zależy czy będą zainteresowani kursem, ile ma trwać, gdzie ma się odbyć a także właściwie i decydujecie sami czego ma on dotyczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie mógłbyś mocno ograniczyć ten kurs do przepisów ruchu lotniczego, a konkretnie do przepisów i procedur w poszczególnych strefach przestrzeni powietrznej. Czyli gdzie NIE wolno latać i jak sprawdzić czy nie jesteśmy w takim miejscu.

 

Teoria lotu - każdy kto zaczyna się zajmować lotniczym modelarstwem i tak to musi poznać, żeby w ogóle zacząć latać. Jak się bierze już za FPV to zwykle i tak to zna.

 

Radiokomunikacja - Nam z wieżą rozmawiać nie kazano. :wink:

A jeżeli latamy już w okolicy gdzie kazano, to zwykle lokalny kontroler ruchu poda nam wszystkie wymagane procedury. Na lotniskach prywatnych, stricte modelarskich - właściciele ustalają przepisy komunikacji.

 

Meteorologia - W pewnym sensie mogłaby się przydać, ale jeśli mówimy o zestawach "dla każdego" czyli o zasięgu góra 1km, a zwykle ok. 500m to raczej zjawiska pogodowe nam nie straszne i przekroju atmosfery znać nie musimy. Byle wiedzieć, że w górze wiatr jest silniejszy niż przy ziemi i może zmieniać kierunek, a na froncie burzy lepiej nie latać.

Na przeloty raczej się nie weźmiemy.

 

Nawigacja też raczej powinna się ograniczyć do orientacji w terenie i umiejętności wyszukiwania punktów orientacyjnych.

A taki kurs można zrobić w dwie godziny lub dać kilkustronnicowy bryk do opanowania.

 

Nie pilotujemy maszyn osobiście i nie latamy na przeloty, nie korzystamy z radiolatarnii i systemów ILS. Mało kto lata na lotniskach, a jak już ktoś lata, to są tam określone lokalnie procedury.

 

Wiem, że pomysł z płatną modelarnią ci nie wypalił, ale kombinuj dalej. :lol:

Kurs jaki wyszykowałeś, w Czechach i na Słowacji, po zakończeniu daje licencję pilota ULM - też zagwarantujesz coś takiego? :wink:

 

Nam aż takie wymagania nie są potrzebne szczególnie w zakresie "dla każdego".

Jak ktoś się bierze za latanie wyczynowe FPV to już całkiem zmienia warunki i dostępność.

 

Jak na razie jedynym zestawem FPV "dla każdego" jest drona firmy Apple która ma w tym roku pokazać się na rynku. Cena szacowana jakieś 6-10 tys pln, zasięg pewnie ze 200m metrów i sterowana I-Phonem. :wink:

Chciałbym zobaczyć jak uczysz nabywców teorii meteorologii radiokomunikacji i nawigacji. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatna modelarnia to nie mój pomysł, a szkolenie było omawiane dawno [tj. wyczyny Kefira], teraz tylko konkretyzowałem pewne rzeczy bo trafiłem na odpowiedniego człowieka który posiada stosowną wiedzę, uprawnienia i doświadczenie. A na to jeszcze hop mi ten temat no to pomyślałem że coś dołożę od siebie w temacie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dla kogo chcesz robic te szkolenie?:)

 

Tak pół żartem, pół serio:

100 osob lata fpv w Polsce, 80 w zasiegu wzroku. 20 osob lata (badz chce latac) daleko z czego 18 zna prawo, 19ty poznal a filmikow 20tej osoby jeszcze nie bylo na necie :D

 

Aa, zapomnialem, powyzej 1km lataly w Polsce 4 osoby z czego 3 zgodnie z prawem, jeden nie wiedzial (ale juz wie) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy powiedziałem że szkolenie robię :?: Sprawdzałem możliwości, próbowałem ogarnąć zakres itd. dlatego ze ta forma latania jest nowa i rośnie, dość szybko. Poczekamy jeszcze troche na proste [tanie] zestawy kamer i się zacznie robić gorąco. Tylko po to aby nie obudzić się z palcami [jak nie całą ręką do łokcia] w nocniku poruszyłem temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.