Skocz do zawartości

AWIATIK Sośno i okolice


Gość awiatik sosno

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 82
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Gość awiatik sosno

Lądowaliście na schnącym sianie ? 8)

Pogoda lotna to i nie zebrane sianko nie przeszkadzało 8)

Ładne modele i fajnie że tyle młodzieży się garnie do modelarstwa. :)

Też mnie to cieszy że nadal są chętni do modelarskiej zabawy. Czasami żmudnej. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich !

Czy mnie wzrok myli czy rzeczywiście na pierwszej stronie jest fota z lotu na uwięzi ? :D

Aż mi się ciepło zrobiło - przypomina to moje stare czasy z modelarni LOK , ale teraz widzę że technika bardziej zaawansowana ! :shock:

Gratulacje za pomysł i popularyzację modelarstwa w regionie !

Pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

Witam wszystkich !

Czy mnie wzrok myli czy rzeczywiście na pierwszej stronie jest fota z lotu na uwięzi ? :D

..... ale teraz widzę że technika bardziej zaawansowana ! :shock:

Gratulacje za pomysł i popularyzację modelarstwa w regionie !

Pozdrowienia.

Tak to uwięź- makieta.

Poza modelami RC, budujemy modele swobodnie latające, makiety i akrobatki na uwięzi, ,gumówki itp modele halowe oraz plastyki.

To tak po krótce czym się zajmujemy.

A co do techniki- to fakt, troszkę się zmieniło- dwie linki stalowe plecionki izolowane i sterownik1, 4 lub 7 kanałów, czyli takie RC w linkach.Żadnych problemów ze sterowaniem silnikiem podczas zwieszenia linek- kto latał na trzech-czterech linkach z pływającym orczykiem to wie o czym mowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajna sprawa !!!

Czy to może taki sterownik jaki był opisany w którymś numerze Modelarza :crazy:"sterownie dodatkowych czynności makiet na uwięzi" lub coś w tym rodzaju ? Podobna idea pokazana była także w RC Przegląd Modelarski ale tam - chociaż model latał na uwięzi - sterowanie było apką przewieszoną przez ramię pilota czyli właściwie zdalne !

Interesuje mnie także jakich linek używacie i skąd pochodzą oraz schemat sterownika - o ile oczywiście nie jest chroniony jakąś srogą licencją ! :D

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

Schemat jedno kanałowego sterownika był opublikowany w Modelarzu 6/2000

My poza tymi jednokanałowcami używamy 4 i 7 kanałowych do których niestety nie mamy układów- są to kupione gotowce:nadajnik i odbiornik.

Linki to powlekane nylonem plecionki, kupione w USA /tam na to łowią ryby- merliny czy cuś/ Nazwa handlowa:SURFLON, występuje w kilku wielkościach wytrzymalościowych.

Sygnał z sterownika-nadajnika jest przesyłany tymi linkami do odbiornika w modelu i przkazywany na serwo które wykonuje ruch: silnik, klapy, czy co tam się ma. A sterowanie sterem wysokości:klasycznie dwiema linkami.

Jeśli będzie potrzeba to postaram się wszystko sfotografować, przy najbliższym treningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie by było ! :jupi:

Chętnie bym to cudo zobaczył z powodu sentymentów do uwięzi na oczy własne ( o co chyba nietrudno bo mam w Sośnie rodzinkę i można by odwiedzić ...) tylko zdradźcie terminy treningów i lokalizację lotniska !

Czy te linki można także dostać u nas ?

Pozdrowienia dla całej ekipy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

Jaki ten świat mały.

Modelarnia mieści się w budynku Gminnego Domu Kultury, a tor do uwięzi to "boisko pod lasem" czyli trawka.

W lipcu można podjechać do modelarni niemal w każdy dzień po południu od 14 do 22 / w najbliższy weekend jesteśmy w Wilczych Laskach: sobota -niedziela/

Treningi są spontaniczne w zależności od pogody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość awiatik sosno

Wakacje w pełni to i w modelarnii rozluźnienie, ale jakoś na wspólne latanko udaje się nam skrzyknąć tylko nie zawsze jest aparat lub kamerka co by wszystko uwiecznić.

Z nowszych letadełek jakie pojawiły się na naszym niebie to: Ptak elektro -Marcina

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

oraz MILA w wersji elektro

Dołączona grafika

Dołączona grafika

model wykonał :Grzegorz12 czyli wszystkim dobrze znany GÓRAL.

 

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=tI39bA4suik

filmik z jednego z pierwszych lotów

troszkę polataliśmy na uwięzi

 

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=I7uwgt1bBYc&feature=channel

 

oraz na paralotniach

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

zdjęcia zostały wykonane podczas naszych wypadów na górki w: Jastrzębcu, Wielowiczku oraz Białym Borze- to ten wielki nasyp piaskowy

i z tamtejszego latania mamy kilka filmików

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=rIEEhhxegvQ

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=QnXxT22ZHY4

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=T2nQTqnY_RI&feature=related

To tyle w ramach krótkiego podsumowania.

CDN.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

Kostek uwięziówka super :)

No bez przesady :rotfl: Lata super , tylko ten COXik nie zawsze chce pracować jak należy.

 

A TUTAJ link do tematu z budowy tego modelu.

W planach mam coś jeszcze lepszego z tamtych lat, znaczy 50-60 -tych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Modele na uwięzi już bardzo rzadko się spotyka, nie mniej jest to klasa która w klubach powinna być aby młodzież mogła się z tym zapoznać. W 79r (jak to było dawno :? ) miałem dwa modele zbudowane z zestawów zakupionych w CSH. Konstrukcyjny ,,Akrobatek,, do nauki, wielokrotnie naprawiany :D . Napędzany samozapłonowym silnikiem radzieckim 2,5cm Sokół (niezawodny). Konstrukcyjny-balsowy ,,Perkoz,,. Wyposażony w klapy sprzęgnięte ze sterem wysokości i jedno kołowe podwozie. Jeżeli mnie pamięć nie myli to klapy jak i keson ( na pewno)w skrzydle to była moja własna inwencja konstrukcyjna. Napędzany również samozapłonowym radzieckim silnikiem 1,5cm MK 16 ( niezawodny) pozwalał już na wykonywanie akrobacji. Był to model szybki i mocny. Mile go wspominam. Klasa modeli ogólnie ciekawa ale w porównaniu do modeli RC pewnie dla dzisiejszej młodzieży - ,,nudna,, . W tamtych latach był to ,,szczyt techniki,, :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

Witam. Modele na uwięzi już bardzo rzadko się spotyka, nie mniej jest to klasa która w klubach powinna być aby młodzież mogła się z tym zapoznać. ./ ............ /Napędzany również samozapłonowym radzieckim silnikiem 1,5cm MK 16 ( niezawodny) /............../Klasa modeli ogólnie ciekawa ale w porównaniu do modeli RC pewnie dla dzisiejszej młodzieży - ,,nudna,, . W tamtych latach był to ,,szczyt techniki,, :D

Kiedyś kiedy aparatury nie były tak powszechne i dostępne jak dzisiaj , większość modelarskiej działalności w klubach i modelarniach skupiała sie na modelach swobodnie latających i na uwięzi.

Czy jest to nudne? Jest to jedyna klasa modeli w której pilot cały czas czuje fizyczną więź z modelem i on nigdy nie jest dalej i wyżej niż długość linek sterowych.

A z tą uwięzią nie jest tak źle: nie tak dawno do naszej modelarni zgłosił się kilkunastolatek z pod Sępólna - Janek. Od znajomego dostał modelik na uwięzi, silnik samozapłon i postanowił się nauczyć latać na uwięzi. A że trafił w dobre ręce- to my już go nauczymy latać.

Pierwsze wspólne i częściowo samodzielne loty już ma za sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Gość awiatik sosno

Sobota 21 sierpień

Według wskazań prognozy na sobotę: słonecznie , wiatr 3-5 m/s.

Przy takiej prognozie decyzja mogła być tylko jedna: jedziemy do Białego Boru.

 

Właściwie to pojechaliśmy z myślą o polataniu na paralotniach, ale zapakowałem szybowiec. Tak na wszelki wypadek.

I jak się okazało tylko modelem można było polatać, a z latania glajtami nic wyszło- wiatr momentami wiał chyba z 15 m/s.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość awiatik sosno

Wakacje się zakończyły i modelarnia wraca do normalnych godzin funkcjonowania, i na dobry początek trafił się oblot małego modelu szybowca zboczowego Breeze wykonanego przez Filipa.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

a to budowniczy tego modelu

model lata całkiem poprawnie

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

ten oblot i loty Breeze to w środę i czwartek uskutecznialiśmy, a w piątek 3 września późnym popołudniem wiatr ustał na tyle że można było polatać modelami z napędem gumowym.

 

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=5AoHA7BBH0U

polatały dwa modele: Pembys Kid oraz moja nowa gumówka Redwing.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

Super te małe modeliki. Tylko za gumówką potem trzeba się nabiegać.

 

Tereny do latania świetne.

Troszkę trzeba się nabiegać, to fakt ale jaka satysfakcja jak modelik wykona długi,ładny lot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość awiatik sosno

No dziś też sobie polataliśmy... ;))

 

Mam nadzieje ze Awiatik doda Fotki ;)

Miało być latanie, ale wiatr pomieszał szyki.

Tylko szybowcem wykonałem cztery loty: dwa z "wygłupami" znaczy z pętlamiz lotami na plecach i takie tam, a dwa z maksymalnym wykorzystaniem sił natury.

A wiatr skutecznie przeszkadzał.

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=WqKJxuRsyq4&feature=channel

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Filmik nakręcony komórką to i jakość taka se.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.