Y/F-22 Opublikowano 4 Maja 2010 Opublikowano 4 Maja 2010 Witajcie. Od dłuższego czasu dręczy mnie jedno pytanie.... Nie raz widzę jak podczas budowy niektórzy zamiast zwykłego balsowego kesonu odcinają przód żeberka i przyklejają listwę którą później szlifują ... Tylko jak Wam się udaje uzyskac odpowiedni profil, w końcu krawędź natarcia powinna byc odwzorowana bardzo dokładnie ? I jak szlifujecie takie skrzydło, ja jeszcze nie widziałem tak długich pilników ?
Wojtass_nt Opublikowano 4 Maja 2010 Opublikowano 4 Maja 2010 Tylko jak Wam się udaje uzyskac odpowiedni profil, w końcu krawędź natarcia powinna byc odwzorowana bardzo dokładnie ? I jak szlifujecie takie skrzydło, ja jeszcze nie widziałem tak długich pilników ? Szlifuje się czymś dłuugim. Np. długą twardą deską z naklejonym papierem ściernym. Wtedy mamy pewność, że natarcie nie wyjdzie krzywe. A kształt skrzydła poniekąd wyznacza nam kierunek szlifowania więc raczej ciężko tu o pomyłkę.
Mareq Opublikowano 4 Maja 2010 Opublikowano 4 Maja 2010 Jak potrzeba dokładniejszego odwzorowania to się robi szablony, które się przymierza podczas szlifowania.
Piotrek_G Opublikowano 4 Maja 2010 Opublikowano 4 Maja 2010 Ja do szlifowania krawędzi natarcia zastosowałem metrowy aluminiowy ceownik, do którego na taśmę dwustronną przykleiłem papier ścierny. Od wewnątrz, dla lepszego uchwytu, wkleiłem dwa drewniane klocki i do nich przykręciłem rękojeść. Podczas szlifowania, dla bezpieczeństwa, przykręciłem do zewnętrznych żeberek wykonane z 4mm twardej sklejki, półżeberka, powiększone o grubość pokrycia kesonu. Wyszło niemalże perfekcyjnie i bez nerwów. Dla pewności okleiłem je jeszcze taśmą pakową, którą dość ciężko przeszlifować. Uznałem, że jaka by nie była, to w końcu nadal tylko sklejka.
Y/F-22 Opublikowano 4 Maja 2010 Autor Opublikowano 4 Maja 2010 Mareq, rozumiem że te szablony mocuje się na początku i końcu płata ? Ja innego sposobu opisanego przez Ciebie nie widzę....
Y/F-22 Opublikowano 4 Maja 2010 Autor Opublikowano 4 Maja 2010 Albo jeszcze inaczej ! Zrobic szablon żeberka z trudno szlifującego się materiału i przyłożyc do balsowego w skrzydle (z obciętym noskiem), namalowac linię gdzie kończy się żeberko w skrzydle i według tej linii przymocowac do leżącej nieopodal listewki żeberko całe (bez obciętego noska)....i szlifowac a potem dopiero przykleic do skrzydła oszlifowaną listwę....
Janosik72 Opublikowano 4 Maja 2010 Opublikowano 4 Maja 2010 Albo jeszcze inaczej ! Zrobic szablon żeberka z trudno szlifującego się materiału i przyłożyc do balsowego w skrzydle (z obciętym noskiem), namalowac linię gdzie kończy się żeberko w skrzydle i według tej linii przymocowac do leżącej nieopodal listewki żeberko całe (bez obciętego noska)....i szlifowac a potem dopiero przykleic do skrzydła oszlifowaną listwę.... gmatwasz i wywarzasz otwarte drzwiJan
Marcin K. Opublikowano 6 Maja 2010 Opublikowano 6 Maja 2010 nie prościej kupić gotową listwe natarcia? w Końcu aby ręcznie nie szlifować są one dostępne w sprzedaży.
Wojtass_nt Opublikowano 6 Maja 2010 Opublikowano 6 Maja 2010 nie prościej kupić gotową listwe natarcia? w Końcu aby ręcznie nie szlifować są one dostępne w sprzedaży. O siet... To jest listwa... o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. A czy kolega wie jak wygląda krawędź natarcia?
kr3cik Opublikowano 6 Maja 2010 Opublikowano 6 Maja 2010 O siet... To jest listwa... o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. A czy kolega wie jak wygląda krawędź natarcia? Nie do końca:http://modelarski.com/produkt-Kraw%C4%99d%C5%BA_natarcia_10x14,2505.html http://modelarski.com/produkt-Kraw%C4%99d%C5%BA_natarcia_8x10,2504.html Niemniej trafić w profil taką listwą ... no cóż Ale na pewno łatwiej doszlifować taką listwę niż zaczynać od przekroju prostokątnego (przynajmniej dla mnie)
Wojtass_nt Opublikowano 6 Maja 2010 Opublikowano 6 Maja 2010 O siet... To jest listwa... o przekroju prostokątnym lub kwadratowym. A czy kolega wie jak wygląda krawędź natarcia? Nie do końca:http://modelarski.com/produkt-Kraw%C4%99d%C5%BA_natarcia_10x14,2505.html http://modelarski.com/produkt-Kraw%C4%99d%C5%BA_natarcia_8x10,2504.html Niemniej trafić w profil taką listwą ... no cóż Ale na pewno łatwiej doszlifować taką listwę niż zaczynać od przekroju prostokątnego (przynajmniej dla mnie) Też masz rację. To są gotowe listwy które też trzeba po swojemu doszlifować. Ja robię z takiej o profilu prostokątnym. Docinam z grubsza nożykiem na grubość a później papierek 80tka naklejona na deskę i jazda Wcale długo nie schodzi.
Janosik72 Opublikowano 6 Maja 2010 Opublikowano 6 Maja 2010 dobrze sprawdza sie obieraczka do warzyw we wstepnym ksztaltowaniu Jan
rapier Opublikowano 7 Maja 2010 Opublikowano 7 Maja 2010 dobrze sprawdza sie obieraczka do warzyw we wstepnym ksztaltowaniu Jan Potwierdzam. Zawsze tak robie. SZybko i banalnie
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.