Skocz do zawartości

RWD 5-bis


Klarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Zabrałem się razem z moim ojcem za budowę RWD 5-bis ze znanych już planów W. Schiera.

Właściwie to model buduje się od jakiegoś roku, ale dopiero dzisuaj mnie naszło opublikowac dokumentację Modelik 1300 rozpiętości i 6,5 ccm spalinka Super Tigra.

 

Mile widziane pytania, uwagi i podpowiedzi.

 

Komentujcie i zapraszam do odwiedzania. Foty w najbliższym czasie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - na planach RWD ewidentnie zaznaczony jest kilkustopniowy wznios. Na ? modeli jakich widziałem w necie tego wzniosu nie ma.

Plany które posiadasz są planami zapewne RWD w wersji swobodnie latającej.

 

Dla wersji RC z przewidzianymi lotkami skrzydła wykonuje się tak jak miał je oryginał.

 

Modelik 1300 rozpiętości i 6,5 ccm spalinka Super Tigra.

To spory silnik jak na taki model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

 

A co do silnika to fakt. Trochę boję się wywarzania. :?

 

A właśnie mam pytanko. Czy silnik taki jaki przedstawiłem można odwrócić do dołu cylindrem? Słyszałem że wtedy może się dusić i wolno reagować na zmianę otwarcia przepustnicy, ale będzie to wtedy złego dopływu paliwa? Czy zastosowanie pompy paliwa pomogło by?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam ponownie po małym przestoju (w końcu są wakacje :D ).

 

Ostatnie sukcesy budowy to:

 

:arrow: zakończenie budowy ruchomych części stateczników

:arrow: oklejenie balsą i ozawiasowanie stateczników

:arrow: budowa i wykończenie balsą centropłatu

 

Co do ostatniego. Postanowiliśmy zbudować skrzydło z dwóch części które będą dochodziły do kadłuba (do uszu o kształcie profilu skrzydła ) a na środku (czyli między uszami) będzie zamieszczony centropłat dokręcany na śrubkę.

 

Założyliśmy również łoże silnika (dwa kawałki kątownika między pierwszą wręgą a drugą. I okazało się, że koniowaty Super Tigre 40 aby był w jak najbardziej ekonomicznej pozycji musi miec wywalony radiator górą. Ale tylko 3,5 cm wystaje więc jakoś to będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
Klarz, kto Was modelarstwa uczył :?: :!: Pierwszy raz widzę taką technologię budowy skrzydła: wypełnione przestrzenie międzyżebrowe części przykadłubowej - a gdzie listwa natarcia na całej długości skrzydła :?: :?: Lotka zbudowana jest z kilku kawałków pełnej balsy :?: :?: Kratownica w cześci dziobowej jest bezpośrednio łożem silnika :?: :?: Chyba cos nie bardzo poszło wam z konstrukcją.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Fokker. Może i jesteś wprawnym modelarzem, ale nie obserwatorem. Lotka która rzekomo jest z kilku ,,płaskich,, kawałków balsy, to w rzeczywistości ożebrowana konstrukcja lotki cała obłożona balsą 3 mm (coś w stylu kesonu). Cała lotka natomiast nie łączy się ze skrzydłem pospolitym zawiasem, lecz jest ona wpuszczona w skrzydło, dzięki czemu nie ma tam szpary w kształcie litery v a jest jednolita powierzchnia.

 

A jeśli nie zauważyłeś metalowych kątowników w części dziobowej to już nie moja wina.[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a czemu tak? Zwykle aby wykorzystać efekt skorupy, okleja się elementy jak największym jednolitym kawałkiem balsy (czyli zwykle żebra są ukryte pod poszyciem).

Np. tak:http://www.pronet.xip.pl/tomek/katana_a/art2.jpg (tu poszycie jest ażurowane, ale chodzi o zasadę)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lotka która rzekomo jest z kilku ,,płaskich,, kawałków balsy, to w rzeczywistości ożebrowana konstrukcja lotki cała obłożona balsą 3 mm (coś w stylu kesonu)

Co za fantazja - ożebrowana lotka... A czym jest lotka jak nie fragmentem skrzydła, które składa się żeber, dźwigarów, natarcia,, spływu i ewentualnie kesonu. Skoro więc lotka to fragment skrzydła czyli międzyinnymi żeber to po co jeszcze "ożebrować" - dalej nie qmam co autor miał na myśli... A jaką rewelacją chcesz zastąpić listwę natarcia :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.