Skocz do zawartości

Elektronarzędzia w domowej modelarni.


specyfick

Rekomendowane odpowiedzi

Tak chodząc po marketach budowlanych i przygotowując się myślami do zimowego sezonu budowania modeli zastanawiam się jakimi elektronarzędziami pomagacie sobie w modelarni.

Chodzi mi po głowie szlifierka oscylacyjna, widziałem kilka rodzajów, prostokątne, żelazka, okrągłe, szczerze nie wiem jakie były by przydatne bardziej.

Widziałem też ciekawy kombajn DEDRY, szlifierka pasowa i boczna w jednym. Niedrogo a ciekawe urządzenie.

Wiertarki, dremel, lutownice, żelazka, wyrzynarka są dla mnie oczywistym sprzętem więc nie ma co wspominać.

Jest kilka elektronarzędzi na które świecą mi się oczki, ale nie mam priorytetów, bardziej zachcianki.

Ciekaw jestem waszych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kombajn Rexon widziałes na budowie?

Dewalt w warsztacie jest jak znalazł?

Metabo może i na budowę ale mi najlepiej sprawował się w szlifowaniu kadłubów..... łodzi.

A Proxxon jest fajny tylko kupa kasy za drobiazg do ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROXXON oczywiście ! "Mercedesik" w świecie minielektronarzędzi, chociaż cena jak na polskie warunki powala.

Paweł dobór elektronarzędzia to sprawa indywidualna i zależna od tego jakie modele budujesz. Jeśli szlifierka oscylacyjna to do modelarstwa polecałbym "żelazko"- dasz radę płaskie powierzchnie i do większości zakamarków też dojdziesz. Ja bym Ci polecił narzędzie, które w modelarstwie będziesz wykorzystywał zawsze. Niestety nie widziałem tego w sklepie a wyłącznie samoróbkę na Allegro (ktoś mi sprzątnął ją sprzed nosa :twisted: ). Chodzi o frezarkę do listewek. Ileż to listew przycinamy, a jakość cięcia i dokładny wymiar na całej długości jest priorytetem. Ja zbudowałem taką wykorzystując ręczną frezarkę do drewna umocowaną na dorobionym stoliku wrzecionem do góry. Nie mam zdjęcia, bo urządzenie jest w Polsce. Jednak tutaj w Anglii szybkim sposobem zbudwałem na podstawie relacji kolegi na innym forum inne zmyślne urządzenie:

 

http://www.koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,37230/catid,536/

 

Bardzo polecam. Jakość listew wywołuje pozytywne zaskoczenie :D

 

Inne ciekawe rozwiązania proponuje Kazik. Warto przeczytać ten temat :wink: :

 

http://www.koga.net.pl/component/option,com_joomlaboard/Itemid,293/func,view/id,37757/catid,536/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwie szlifierki oscylacyjne - delta i zwykłą. Przy modelach NIGDY mi się nie przydały.

Ale czołowa szlifierka tarczowa chodzi mi po głowie od dłuższego czasu...

 

Proxxon niestety zabija ceną, a wyrzynarkę i piłkę tarczową mimo braku miejsca w kanciapie bym kupił. Póki co zbieram się do zakupu kompresora, pora jakoś lepiej malować modele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziw i pełen szacun-stara szkoła-nie narzędzia robią model tylko człowiek :lol: A narzędzia ten pan posiada po prostu rewelacyjne......super hiper wypasiony ploter do wycinania w styropianie-lutownica :devil: , markowy szybkoobrotowy dremel-dłuto :devil: a hiper super cyfrowa waga bije na głowę wszystko inne. Dowodzi to tylko tego że nie ważne czym-ważne jak i ma sprawiać radochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ECO

 

PRO

 

To jest sprzęt jaki wg. mnie warto kupić. Druga szlifierka jest identyczna jak firmy Proma, która także robi przyzwoite narzędzia. Z ważniejszych zakupów widziałbym jeszcze wiertarko-wkrętarke oraz dobrego dremmela. Przyda sie również coś do wycinania - jakaś wyrzynarka albo lepiej włośnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dajcie spokój i nie licytujcie się robiąc reklamę różnych firm. Co jest na rynku, to każdy wie. Modelarze też są w stanie sami ocenić jakość marki narzędzia.

Jeszcze raz powtarzam, że dobór narzędzi dotyczy konkretnego modelu, który się buduje. Szlifierki oscylacyje - przy budowie modeli szkutniczych - oczywiście ! Co przy samolotach raczej sporadycznie i tu zastąpi bardzo dobrze zwykły klocek drewniany. Wycinarka włosowa ? Oczywiście ! Fajna maszynka, wygodna, ale do wycięcia dwóch, trzech wręg i żeberek wzorcowych zupełnie wystarczy zwykła ręczna ramka. Do wycinania wręg modelu pływającego napewno przydatna jest piła taśmowa ale do latających nie widzę zastosowania. OK. Zależy jeszcze od skali modelu i ile ma tam w planach elementów do wycinania i jakiej wielkości. Jeśli chodzi o tarczową szlifierkę stołową - oczywiście wszelkiego rodzaju elementy piłowane dotychczas pilnikiem, chociaż nie wszędzie się podejdzie. Miniwiertarki (wszelkiej maści) uważam wyłącznie z uchwytem trzyszczękowym. Oczywiście poważniejsze maszyny jak minitokarki i minifrezarki też się czasami przydają.

Jednak dobra maszyna do wycinania listewek ? NIEOCENIONA :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wielu używa szlifierek oscylacyjnych.

Myślę że mogłyby się nadać do szlifowania skrzydeł pokrytych fornirem po lakierowaniu lub caponowaniu. No i oczywiście kadłubów. Z tym przeznaczeniem raczej bym to brał. Mam szczerze mówiąc dość szlifowania ręcznego i chciał bym zautomatyzować tanio proces gdzie można oczywiście.

Fakt przy konstruowaniu modeli z balsy taki kombajn z szlifierką pasową jest idealny.

Fajną szlifierką taśmowo-talerzowa pokazał Ertman. Powiem szczerze że nie widziałem wcześniej tego typu urządzeń i u innych producentów niż DEDRA, a i cena lepsza.

 

Generalnie narzędzia Proxona są fajne, mówię że dremele raczej są znane i popularne wśród modelarzy i myślę że powinny się znaleźć u każdego w warsztacie.

Narzędzia DREMELA są na allegro w dobrych cenach, za 300 PLNów można juz całkiem porządny komplecik kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś zgubił ten post:

 

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=29869

 

Chłopaki podali linki do miniszlifierek proxxona za 150-200 tyle że bez zasilacza. Sa to narzędzia naprawdę bardzo dobre, można by rzec że to bentley wśród narzędzi dla modelarzy. A zasilacz do ładowarki każdy chyba już ma :wink: Dodatkowo wyposażone są uchwyt wiertarski albo uchwyt samozaciskowy - koniec z zmianą tulejek i kluczami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.