Skocz do zawartości

OS Max 46 LA


Eski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako, że nie mam się kogo doradzić piszę na forum.

 

Zamontowałem dzisiaj silnik OS Max 46 LA.

 

Zatankowałem Paliwo , zgodnie z instrukcją otworzyłem mieszankę na półtorej obrotu ,zgodnie z instrukcją napompowałem paliwa 2-3 obroty, pokręciłem chwilę śmigłem tak jak to piszę w instrukcji. Założyłem świece i próbowałem odpalić niestety bezskutecznie. Po pewnym czasie silnik jest już zalany.

 

Paliwo w Gardzielu ( tam gdzie ustawia się przepustnice ) jest nawet czasem go wypluje nie wiem dlaczego.

Zbiornik paliwa umieszczałem na różnych wysokościach myśląc ze w tym jest problem jednak to też nic nie pomogło.

 

 

I w sumie to już brakuje mi pomysłów.

 

 

EDIT:

 

Świece sprawdzałem żarzy się dobrze.

 

I zwracam się do was z prośbą o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poziom w zbiorniku na wysokości iglicy w gaźniku.

"zgodnie z instrukcją napompowałem paliwa 2-3 obroty, pokręciłem chwilę śmigłem tak jak to piszę w instrukcji. Założyłem świece i próbowałem odpalić"-po zaciągnięciu paliwa do gaznika (te 2-3 obroty) od razu zakładasz żarzenie na świecę, otwierasz przepustnicę jak każe instrukcja (ok 1/3) i kręcisz.

Tu masz o podobnym problemie http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=20668

Edit. Potwierdzam, żarzenie jest bardzo ważne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w wężyki prowadzącym z iglicy do gaźnika na 100% było paliwo :?: Ja zaciągam paliwo tak żeby się z gaźnika wylewało i dopiero wtedy otwieram 1/3 przepustnicy, podłączam żarzenie świecy i odpalam silnik.

 

Pamiętaj żeby wyregulować przed odpaleniem silnik. Musisz odkręcić iglice na 2-2,5 obroku. Dopiero wtedy silnik odpali. Musi, bo innej opcji nie ma :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman i ECO - czytajcie ze uwaznie to co Eski napisal. A napisal ze mu z gaznika paliwem pluje - a to znaczy ze motorek jest w trupa zalany.

Moim zdaniem, w przypadku gdy zupelnie nie wiem co z silnikiem sie dzieje, nalezy uzyc metody zamknietego paliwa. Po kolei:

- zamykasz igle

- wytrzasasz z silnika paliwo - ma byc suchy

- zamykasz przepustnice, dajesz troche paliwa w gardziel gaznika

- otwierasz przepustnice tak z 1.5 - 2mm

- obroc smiglem 2-3 razy by paliwo poszlo do karteru

- wlacz zazenie i kopa w smiglo - powinien warknac - dobrym testem jest trzymajac smiglo cala reka (mocno) przerzucac smiglo przez kompresje - jezeli motorek jest gotow do warkniecia poczujesz strzal w cylindrze

- otwierasz igle o 1/2 obrotu i powtarzasz caly cykl od poczatku az do momentu gdy silnik przestanie gasnac. Dalej regulujesz motorek zgodnie z ogolnymi zasadami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Mirek napisał, że po "napompowaniu" paliwa do gaźnika jeszcze chwilę obracał śmigłem (rzeczywiście tak stoi w instrukcji str 46 - http://manuals.hobbico.com/osm/40-46-65la-manual.pdf ) bez żarzenia. Nie wiem dlaczego tak to zalecono bo to musi doprowadzić do zalania silnika.

 

Właśnie dlatego napisałem, że po "zaciągnięciu" paliwa do gaźnika od razu dać żarzenie, ustawić przepustnicę i powinien zapalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nikt nie zauważył co jest napisane w pierwszym poście:

napompowałem paliwa 2-3 obroty, pokręciłem chwilę śmigłem tak jak to piszę w instrukcji. Założyłem świece i próbowałem odpalić niestety bezskutecznie.

To chyba błąd w pisowni, bo ciężko było by zassać paliwo bez założonej świecy, a jeśli się udało to gratuluję i nie dziwota że nie odpalił :ble: Lustro paliwa powinno być na takim poziomie, że przy zatankowanym zbiorniku min 90%, silnik samoczynnie na spoczynku nie powinien się napełniać paliwem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A napisal ze mu z gaznika paliwem pluje - a to znaczy ze motorek jest w trupa zalany.

W trupa zalany jest wtedy kiedy już go obrócić nie można.

 

Nie wiem dlaczego tak to zalecono bo to musi doprowadzić do zalania silnika.

Zalecono tak bo tak jest dobrze.

 

 

- silnik suchy, niezalany paliwem.

- odkręcasz iglicę >1,5 - 2,5 obrotu (zawsze lepiej więcej niż za mało)

- otwierasz przepustnicę na max

- zatykasz palcem gardziel gaźnika lub wylot spalin (zdecydowanie poprawia zasysanie paliwa do silnika)

- kręcisz tak długo aż silnik zaciągnie paliwo - część paliwa musi dostać się do karteru a nie tylko byle wężyk był zalany.

- zamykasz przepustnicę do ok 1/3

- podłączasz żarzenie i odpalasz.

 

Całość wymaga wprawy i wyczucia, początki zawsze są problematyczne :D

Rozrusznik zdecydowanie ułatwia życie.

 

EDIT: Poprawka po wskazaniu przez RomanJ4 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś dokładnie to co ja, dodałbym tylko zmniejszenie otwarcia przepustnicy przed odpaleniem, a chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że jak kolega pokręci już po zassaniu paliwa do gardzieli jeszcze kilka chwil bez żarzenia, to musi zalać silnik. Ten punkt (9) w instrukcji jest nieprecyzyjny dla niedoświadczonych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno twórcom instrukcji chodziło o to, aby odrobina paliwa dostała się dalej niż na igłę gaźnika (tzn, żeby silnik zassał "mgiełkę"). Jeżeli faktycznie tak jest to napisane to niedoświadczony modelarz może to opatrzenie zinterpretować i zalewać silniczek przed odpaleniem. Ja robię dokładnie jak marcin133 i prawie zawsze skutkuje. Dzisiaj pierwszy raz odpalałem ASP 8,5ccm i tym sposobem zaskoczył za pierwszym razem :D Oczywiście aby dojść do wprawy trzeba ciut obycia już ze spaliniakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim bardzo za cenne uwagi jutro zamieszczę filmik z ponownych prób odpalania silnika :-)

 

Po odpaleniu i zastosowaniu się do waszych wskazówek rozdam punkty.

 

 

 

Pozdrawiam Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

 

 

 

Zgodnie z obietnicą załączam filmik z kolejnej próby odpalenia.

Zapraszam do oglądania i oczywiście do kolejnych podpowiedzi.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=BrN9y4gIYX4

 

 

Ja już nie mam głowy chyba ten silnik mnie nie lubi :-)

 

 

 

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku

 

Przed chwilką próbowałem jeszcze raz uruchomić silnik jedyne do czego udało mi się dojść to że pare razy chciał zaskoczyć.

 

 

Jednak nadal nie na długo :((

 

 

Zawsze stosuje się do Twoich rad jednak wiesz jak to przez internet.

Chyba zainwestuje w lepsze żarnik i elektryczny starter bo mi ręka wchodzi w :ass:

 

 

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franca psiakrew. Lepszy zarnik nie sadze zeby pomogl. Jaka masz swiece?

Jeszcze cos - chcial zaskoczyc czy warknal tak ze 2-3 sekundy i zdechl.

Jezeli tylko chcial - jak pisalem - zamknij igle - tym razem otworz gaz calkowicie, siknij zdrowo paliwa, przekrec smiglo 2-3 razy, przepustnica 1.5-2mm, zarnik i kopa.

Jezeli dal serie i zdechl - otwieraj igle po 1/2 obrotu i powtarzaj eksperyment.

Powtarzam sie chyba.

Aha - zbiornik jest za nisko, polowa wysokosci zbiornika powinna byc na wysokosci gaznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.... czasem kompletnie nie rozumiem co poniektórych rad.... :lol2:

Wolę zapalić silnik z palca niż zepsuć po sezonie łożyska slizgowe lub łozyska albo w najgorszym wypadku urwać korbowód :wink:

Jak nie rozumiesz takiej rady to chyba mało wiesz o budowie silnika :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.