Jump to content

Zefirek I


Krychol RC

Recommended Posts

Witam kolega zaczął się interesować modelarstwem i robie z nim dla niego jego pierwszy model RC jest to zefirek.

 

Mam pytanie:

 

-czy zrobić podwozie czy nie no bo skoro nie zrobię to śmigło się może połamać (czyli start z ręki a lądowanie na podwoziu)

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Jeśli to model dla zupełnie początkującego to podwozie odpada. Lepiej będzie wylądować na brzuchu niż na podwoziu. Poza tym do lądowania na podwoziu takim modelem potrzebowałbyś naprawdę iście angielskiego trawnika ostrzyżonego na jeża :-P

 

 

Tutaj kolega lata ze śmigłem stałym:

http://www.szabatowski.com/forum/viewtopic.php?t=2096&start=0

 

Czyli da się lądować z takim śmigłem

Link to comment
Share on other sites

Moim pierwszym modelem tez był zefirek latałem bez podwozia i bez prop servera

 

Raczej zefirek sam latał a ty mu przeszkadzałeś :D

 

Jak się troszkę umie latać i juz ma się opanowanie emocji to przy podejściu jest bardzo dużo czasu na ustawienie śmigła w poziomie. Dla nowego raczej trudne zadanie :D

 

Prop Saver sprawe rozwiąże :D

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Fajna,czarna :) .Ciekawe jakie przełożenie?

Jaki silnik?

 

EDIT: podobną przekładnię miałem w silniku "280" i do niej pasowało śmigło zdaje się FSK 10x7

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Krystian, obawiam się że silnik nie dostarczy odpowiedniego ciągu.Co prawda nie znam danych Zefirka ale na 7 celach to może być problem z lataniem.Miałem podobny napęd w depronowcu i to była porażka.Wywaliłem więc ni-cd , dorobiłem regulator i założyłem pakiet li-pol 3 cele.Wtedy zaczął jakoś latać.Jak spaliłem dwie 280 to już ich więcej nie kupiłem.Musisz wszystko zrobić bardzo lekko, serwa mini bo normalne za ciężkie.

 

Znalazłem opis Zefirka w necie, pakiet jaki jest zazwyczaj stosowany do napędu to 8 x 650mah lub 8x500mah

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Mateusz, doskonale zdawałem sobie sprawę że tak to może się skończyć :D .Dlatego dorobiłem sam regulator obrotów (obsługujący pakiet 3s).Ustawiłem zakres obrotów w nadajniku,żeby nie przekroczyć za bardzo maksymalnego prądu silnika.Wykonałem w ten sposób kilkanaście lotów i było ok.Ale znasz pewnie stwierdzenie "ciekawe jak będzie latał jak dam więcej gazu " :lol: .No i latał lepiej tylko tyle że 30 sekund.Spalił się.Kupiłem więc 280 RACE i ta poległa w pierwszym locie hehe.Zapomniałem zmniejszyć obroty z poziomu programowania w nadajniku, dałem full i po silniku.

Link to comment
Share on other sites

Sławek ma rację - ten napęd, dawniej dość popularny, dobrze spisuje się na pakietach ośmiocelowych. Jeśli pakiet Li... 3S, to trzeba uważać z gazem, ale można śmiało latać. Krzychol, mam pakiet Sanyo Cadnica 500AR na zbyciu tyle, że waży sporo, chyba ze 150g. Mam też Sanyo Twicell 750. Ten drugi pakiet jest idealny do tego napędu, ale to już dziadek, nie wiem czy coś z niego wyciągniesz. Jak co to napisz, a prześlę Ci je.

Link to comment
Share on other sites

No nie wiem czy warto przesyłać je bo z kolegą zakładamy napęd klasy 400 ze śmigłem składanym. Już raz lataliśmy na dużym wietrze a ten napęd w ogóle nie ma nie ma mocy i go rozbiliśmy (to znaczy nie ja tylko kolega):

 

 

zdjcie7rt2.jpg

 

zdjcie8oj8.jpg

 

A tu jeszcze cały:

 

1004273fh9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest slawekmod

Ten napęd ma moc (280-tka) tylko że na ośmiu celach to po pierwsze, a po drugie to tej mocy nie jest na tyle dużo , żeby latać przy dużym wietrze.Model musi byc wykonany lekko, a nie pancernie.Nie dziwne że rozbiliście model, po prostu ani pakiet ani pogoda nie nadawały sie do lotów.

Link to comment
Share on other sites

Ty modelowi jedno, a model swoje... rozumiemy to doskonale. My też takiemu jednemu - jak On się nazywał.....tłumaczymy jedno, a on i tak robi swoje. Teraz już nawet stał się instruktorem dla innego kolegi :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.