Skocz do zawartości

Latanie nocą.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

Coż, jako ze po ostatnim poradniku sporo osob zaczelo latac fpv, to czas na kolejny etap - loty nocne. Tutaj juz znajdzie sie mniej entuzjastow, choc z czasem na pewno przybędzie. Ostatnio zafascynowalem sie tym tematem. Po zmroku jest spokoj, przewaznie wiecej wolnego czasu niz w dzien. Zamiast kupowac najdrozsza kamere czarnobiałą postanowilem pojsc inna, bardziej przystępną, drogą.

 

Przetestowalem szereg kamer, testy trwają juz od maja - szczegolowo opisywalem przemyslenia na forum tematycznym. Zarowno te kamery ktore posiadalem, jak i kamery znajomych (niektore testowane byly zdalnie) nie nadają sie do nocnych lotow, nie maja trybu dzien/noc, nie widza swiatla podczerwieni, maja rowniez slaba czulosc na swiatlo.

 

By dojsc do jak najlepszych rezultatow zakupilem kamerke z OSD. Polecalem ją zreszta w wątku "od czego zaczac" wiec niektre osoby z pewnoscia zanabyły drogą kupna :)

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260504715885&ssPageName=ADME:X:AAQ:US:1123

Dlaczego kamera z OSD? Odpowiedz jest prosta, mozna ja dostroic tak jak tylko chcemy, glownie zmieniajac dwa ustawienia - gamma oraz AGC.

 

Zakupilem rowniez diody podczerwieni 940nm 3W oraz 840nm 1W, do tego driver zasilajacy 700ma (wszystko z allegro). Diody sluzyc będą doświetlaniu kompletnej ciemnosci.

 

Pora na kilka filmow testowych.

 

1. Standardowe ustawienia kamery, doswietlanie diodami IR

 

 

2. Ekstremalne ustawienia gammy oraz AGC

 

 

3. Testy oraz rozne ustawienia na balkonie, godzina 23.00. W 0:18 na filmiku gołym okiem nie widac kompletnie nic, kamera spisuje sie swietnie. Brak diod IR na modelu.

 

 

Kolejne testy przeprowadze juz w powietrzu, postaram sie idealnie dostroic ustawienia. Ja zdecydowalem sie na loty nocne quadrocopterem. Osoby, ktore beda chcialy latac wysoko samolotem, musza zaopatrzyc sie jeszcze w OSD (do modelu) by w razie draki wiedziec gdzie wrocic.

 

Ciag dalszy nastąpi... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diem - najpierw zrób testy nocne na lotnisku.

W Mieście jest mnóstwo światła rozproszonego, które kamerka wychwyci. Ale już ze 2 kilometry za miastem, zdala od latarń i łuny na niebie - noc staje sie naprawdę czarna.

 

Kiedyś testowałem doświetlanie 1 diodą IR 840nm 1W z kolimatorem stożkowym 20*.

Użyłem kamery Video (Sony) z trybem pracy 0lux. Maksymalny zasięg w absolutnej ciemności wyniósł ok 15m. Wbudowany doświetlacz kamery dawał światło tylko na 4m (i daltego bawiłem się didami IR - marzyły mi się nocne zdjęcia).

Dalej była noc.

Ta sama kamera w mieście, w ogóle nie potrzebowała doświetlenia i nawet nie miała problemów z autofokusem, choć nieco "szumiała".

 

Dlatego przed lotami, proponowałbym wycieczkę poza miasto i sprawdzenie kamery w nieco innych warunkach. Nawet bardzo czuła kamera niewiele zobaczy, gdy nie ma światła.

 

Dlatego też trochę sceptycznie podchodzę do nocnych lotów w ciemne noce, daleko za miastem, tylko za pomocą zwykłej kamery. Niestety ale kamerom takim, daleko do noktowizora.

 

Nie wiem ile masz dokładnie do drzwi łazienki od stolika, ale widać wyraźny spadek jakości doświetlenia na tym odcinku. 2 razy dalej - będzie jeszcze gorzej. A to niezbyt duża odległość dla samolotu (nie quada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar latac quadem w odludnionej czesci osiedla, pod latarniami. Jak juz wspomnialem, do lotow nocnych samolotem niestety potrzebne jest OSD. Jak tylko poprawi sie pogoda to sprobuje pierwszych lotow. Testy przeprowadzilem w warunkach w ktorych bede latal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.