Skocz do zawartości

efekt pamięci


razor

Rekomendowane odpowiedzi

Jak powszechnie 'wiadomo' akumulatory NiCd cierpią na 'efekt pamięci' jeśli nie będzie się ich rozładowywało i dopiero wtedy ładowało.

 

Ale czy tak jest na pewno? Czy ktoś to faktycznie z ludzi tu obecnych sprawdził?

Dziś się natknąłem na takiż to artykuł:

http://en.wikipedia.org/wiki/Memory_effect (po angielsku)

 

Niestety polski odpowiednik jest znacznie uboższy i się trochę różni:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_pami%C4%99ci

 

Mówiąc o efekcie pamięci, nie chodzi mi o uszkadzanie aku poprzez przeładowywanie go (czyli np. rozładowanie do połowy, a potem ładowanie zwykłą ładowarką pełny czas ładowania - czyli pod koniec mocne przeładowanie), w tekście jest ten przypadek wyróżniony.

 

Chciałbym żeby ktoś odniósł się do informacji w artykule, a nie tylko pisał 'tak, aku NiCd ma efekt pamięci' :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się zgodzić z tym, że następstwa efektu pamięci można odwrócić.

 

W kupionej jakiś rok temu wkrętarce miałem 2 akumulatory z ogniwami NiCd.

Używana bardzo intensywnie przez ten rok czasu obecnie zasilana jest z lipola 4s :)

 

Oba akumulatory padły. Ładowane określoną ilość godzin podaną przez producenta i rozładowywane tak, że po dotknięciu ręką silnik już nie chciał ruszyć.

Akumulatory zaraz po ładowaniu były zdatne do użytku ale już kilka godzin później wykazywały objawy typowe dla całkowicie rozładowanego akumulatora.

 

Osobiście nie pcham się już więcej w ogniwa NiCd. Jest kilka lepszych alternatyw niż wyrywanie sobie włosów z głowy przez wątpliwości- już zepsułem czy jeszcze nie? :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

domyślam się że są alternatywy;)

 

mam NiCd w rotostarcie do modelu spalinowego (więc nie musi być lekko, tylko tanio)

jako że podejrzewam że mój pakiet NiCd 7.2V padł.

podłaczyłem to co miałem pod ręką - LiPo 7.4V (2Ah 20C - więc jakoś daje radę)

 

ale ostatnio (dosyć szybko po tym zabiegu), padło mi łożysko jednokierunkowe

i zastanawiam się czy to np. nie przez zwiększoną moc rotostartu (wszak napięcie trochę wzrosło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje też algorytm częściowej regeneracji tych ogniw (np. zaimplementowany w ładowarce Pulsar).

owszem, tylko czy odzyskanie powiedzmy 20% z utraconych 50 czy więcej % nas usatysfakcjonuje?

Nawet ostatnio pojawiły się doładowarki do zwykłych ogniw Leclanche'go, tylko że koszt jest nieuzasadniony ekonomicznie, przynajmiej na razie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.