Marek:D Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Witam serdecznie. Być może niektórzy z was widzieli zdjęcia mego wraku w dziale 3D. Otóż mam takie pytanie: Jak mam ustawić antenę nadajnika? W jakim położeniu. Odbiornik to wiem, że pod kątem 90 stopni. Poprzednie sezony latałem po prostu ustawiałem antenę prosto, równolegle do ziemi. Zmieniając na dane, które podała instrukcja(czyli ustawienie jej prostopadle do ziemii) posadziłem model. W instrukcji HK widziałem, że jest napisane, aby celować anteną w model. Inni mówią, że to błąd. To jak w końcu ją ustawić, żeby nie rozbić kolejnego modelu? Aparatura to sanwa RDS 8000 2,4GHz z odbiornikiem 8 kanałowym. Dodam, że w tym sezonie na sąsiednim polu posadzono kukurydzę i nad nią model mi przepadł. Mimo to wcześniej latałem nad nią bez problemów. W poprzednich latach rosły tam niskie buraki.
franc Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Marek:D, ja ustawiam w nadajniku na 90 st jak i w odbiorniku i tak powinno być :wink: Marek:D, postanowiłem napisać parę słów o ustawieniu odpowiednim anten nadajnika i odbiornika RC 2,4 GHz. Nie będę tu pisał o kodowaniu bo to już inna bajka a jedynie o prawidłowym ustawieniu anten podczas lotów. Antenka nadajnika jest standartową antenką nadawczą jaką stosuje sie w urządzeniach sieciowych wi-fi, jest to antena dookólna o polaryzacji pionowej. Dookólna oznacza że sygnał nadawany jest w obrębie 360 stopni wokół własnej osi (dookoła nas), oraz około 30 stopni w dół i 30 stopni w górę Z tego wynika że najlepszym ustawieniem dla prawidłowego widzenia odbiornika będzie trzymanie anteny pionowo do góry. Wtedy model latający przed nami będzie cały czas w zasięgu nadajnika . W takim położeniu antenki (pionowo) dodatkowo zalecane jest kierowanie aparatury zawsze prosto w model. Nadajniki mają też możliwość ustawienia anteny w położeniu bocznym. Po co to jest ?, ano tylko do transportu abyśmy w pudełku nie musieli wybijać dziury dla sterczącej antenki. Można tez antenkę wyprostować ale to tylko jak byśmy latali wysoko np: szybowcem i prawie nad głową. A odnośnie odbiornika 2,4 to są dwie wersje, jedno odbiornikowe i dwu odbiornikowe. Przy wersji dwu odbiornikowej jeden odbiornik ustawiamy antenkami pionowo a drugi antenkami poziomo, odbiorniki powinny być od siebie odsunięte. Dla czego tak, ano dla tego że model nie lata tylko poziomo a w różnych kierunkach, raz do góry raz w dół a raz bokiem a nadajnik zawsze jest w tej samej pozycji (pionowo). Odbiera ten odbiornik, który ma lepszy sygnał w danym położeniu(raz jeden jest pionowo do nadajnika raz drugi , mniej lub bardziej, antenki odbiornika też są polaryzacji pionowej, więc największy sygnał odbiorą będąc pionowo do nadajnika). W odbiorniku pojedynczym musimy pomóc sobie trochę inaczej. Aby zwiększyć możliwość odbierania sygnały w każdej pozycji jeden z wąsów musimy dać pionowo a drugi wygiąć poziomo. Poziomo , wzdłuż osi kadłuba ! Jeżeli damy poziomo w poprzek kadłuba (dotyczy to zarówno pojedynczych jak i podwójnych odbiorników), to w większości pozycji modelu względem nas ta cześć odbiorcza będzie czubkiem a nie całą powierzchnią szukać sygnału nadajnika. No i oczywiście antenki odbiorcze muszą być w miarę możliwości odsunięte od części metalowych i kabli wysoko prądowych modelu Marek:D, mam nadzieje że rozwiałem trochę twoje wątpliwości co do ustawienia anteny :wink:
buwi777 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 A odnośnie odbiornika 2,4 to są dwie wersje, jedno odbiornikowe i dwu odbiornikowe. Przy wersji dwu odbiornikowej jeden odbiornik ustawiamy antenkami pionowo a drugi antenkami poziomo, odbiorniki powinny być od siebie odsunięte. No i zdarzają się wersje np. czteroodbiornikowe z diversity czyli najlepszy z czterech ... np. http://www.inwoodmodels.com/product_info.php?products_id=3290
franc Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 buwi777, no dokładnie tak jak mówisz
Marek:D Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Autor Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Dzięki Franc. W modelu miałem odbiornik ustawiony następująco: Obydwie anteny(jednego odbiornika) były równolegle do osi modelu rozwarte pod kątem 90 stopni. Krótko mówiąc jedna pokrywała się z bokiem kadłuba, a druga była prostopadle do niej zachowując płaszczyznę poziomą. Wnioskuję, że w takiej sytuacji najlepiej byłoby mieć antenę nadajnika skierowaną w bok(lewo bądź prawo) w osi poziomej(równolegle do ziemi). Dobrze wnioskuję? Zaś z Twojej wypowiedzi wynika, że gdybym ustawił antenę nadajnika prostopadle do ziemi(pionowo) to w kadłubie jedna antenka byłaby wzdłuż osi kadłuba a druga prostopadle(np skierowana do dołu). Napisz czy dobrze kombinuję
Ładziak Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 franc, ten tekst o antenkach to Twój własny? Ja mam nieco inne doświadczenia. Najlepiej, gdy anteny odbiornika i nadajnika są ustawione równolegle do siebie. Najgorzej, gdy w siebie celują. Dlaczego? Bo antenka promieniuje sygnał trochę jak... miecz świetlny albo świetlówka ;-) - na boki. Podobnie też odbiera. Z tego powodu antenka nadajnika powinna byś zgięta pod kątem prostym i ustawiona równolegle do ziemi. Jeżeli będzie ustawiona pionowo, to model bardzo często będzie się znajdował w górnej martwej strefie nad antenką! Co do odbiorników dwuantenowych zasada jest podobna - antenki mają jak najrzadziej celować w nadajnik. Czyli jedna antena wzdłuż osi podłużnej modelu, druga pionowo. Jeżeli dochodzi satelitka, to dopiero trzecią antenę umieszczamy wzdłuż osi poprzecznej, a czwartą najlepiej ponownie wzdłuż osi podłużnej.
Marek:D Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Autor Opublikowano 29 Sierpnia 2010 W końcu powtarzają się teorie, Twoja Ładziak i mego znajomego. Według tego co mi tłumaczył to fale rozchodzą się w kształcie "serca", gdzie jego oś jest anteną i tu zgadzam się z Twoją teorią Ładziak. Skoro najlepiej jak są równolegle to nie lepiej, gdyby było tak jak miałem poprzednio? W Twoim rozwiązaniu chyba najbardziej niekorzystnie byłoby podczas latania "na siebie" i "od siebie", a ja bardzo lubię ćwiczyć figury po prostoliniowych torach. Przy moim rozwiązaniu nawet latanie pionowe byłoby jak najbardziej dobre. Nie mam racji? Po prostu jestem bardzo ciekaw. Kolejne rozbicie modelu to już byłoby za wiele. Wielkie dzięki za podpowiedzi.
franc Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Ładziak, twoją wypowiedz zostawiam bez komentarza ,tekst jest mój i tego się trzymać będę, ale mam takie pytanko kiedy antena nadawcza ma większy (zasięg) na 2,4 GHz jak jest ustawiona pionowo czy poziomo :?:
buwi777 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Ładziak, twoją wypowiedz zostawiam bez komentarza ,tekst jest mój i tego się trzymać będę, ale mam takie pytanko kiedy antena nadawcza ma większy (zasięg) na 2,4 GHz jak jest ustawiona pionowo czy poziomo :?: A dla fal EM to ma jakieś znaczenie :crazy: Jak oba "baciki" są równoległe ... ps. Wpływ Ziemi pomijam ...
franc Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 buwi777, proste doświadczenie można wykonać na domowym ruterze Wi-Fi który też pracuje na 2,4 GHz postaw antenę pionowo a potem poziomo doświadczenie świetnie widać poza murami domu lub mieszkania oczywiście to jest jedno z wielu doświadczeń które każdy a bynajmniej wielu wykorzystuje do tłumienia sygnału internetowego bo w domu się sygnał nie zmienia czy antena jest ustawiona pionowo czy poziomo ale u sąsiada tak ;D
Ładziak Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Opublikowano 29 Sierpnia 2010 Ładziak, twoją wypowiedz zostawiam bez komentarzaAleż dlaczego? Czyżbym był nie był godzien polemizować z Tobą? Nie zgadzam się z Twoją teorią dotyczącą ustawienia anteny nadajnika, uzasadniłem to, więc o co biega? W dodatku dalej zapędzasz się w kozi róg:kiedy antena nadawcza ma większy (zasięg) na 2,4 GHz jak jest ustawiona pionowo czy poziomoTu polaryzacja anteny nie determinuje jej położenia w przestrzeni! buwi777, proste doświadczenie można wykonać na domowym ruterze Wi-Fi który też pracuje na 2,4 GHz postaw antenę pionowo a potem poziomo doświadczenie świetnie widać poza murami domu lub mieszkania oczywiście to jest jedno z wielu doświadczeń które każdy a bynajmniej wielu wykorzystuje do tłumienia sygnału internetowego bo w domu się sygnał nie zmienia czy antena jest ustawiona pionowo czy poziomo ale u sąsiada tak ;DTo przestaw również antenę w karcie i poziom sygnału wróci do pierwotnej wartości tekst jest mójBardzo dobry, tylko zawiera jeden błąd, dlatego pozwoliłem sobie zwrócić uwagę. Nie wiem, po co się spinasz... tego się trzymać będęTrzymaj się, cóż ja biedny poradzę. Marek:D, myślę że położenie anten musisz dostosować do swojego sposobu latania. Pisząc ich ułożeniu przyjąłem, że na siebie i od siebie lata się stosunkowo najrzadziej i niezbyt daleko - wtedy poziom sygnału jest na tyle duży, że nie powinno mieć znaczenia niekorzystne położenie antenek odbiornika.
instruktor Opublikowano 12 Stycznia 2011 Opublikowano 12 Stycznia 2011 To w końcu jak te dwie anteny ustawić? :x
Ładziak Opublikowano 12 Stycznia 2011 Opublikowano 12 Stycznia 2011 A czytać uważnie Zwłaszcza ostatni akapit mojego pierwszego (a w ogóle szóstego) postu w niniejszym temacie. Co do mojego wcześniejszego pytania o autora, to tu pod identycznym tekstem podpisał się chyba ktoś inny: http://rcplock.pl/articles.php?article_id=8 :shock: To jak to jest? :roll:
blekis Opublikowano 12 Stycznia 2011 Opublikowano 12 Stycznia 2011 Najlepiej to jak by się ktoś znalazł z fpv i widocznym rssi i zrobił testy z ustawieniem antenek. Wszytsko to co tu napisane to są nasze domniemywania a nie koniecznie fakty. Ja też mam Sanwe z 2 antenkami i raz mam anteki ustawione pod kontem 90 a czasem 180 st i problemu z zasięgiem nie zauwżyłem czy antenkę w nadajniku jest pionowo poziomo czy tam ukośnie. Może ktoś chętny się znajdzie i zrobi testy przy użyciu rssi. Wtedy bedziemy mogli wyciągnąć wnioski. :wink:
franc Opublikowano 12 Stycznia 2011 Opublikowano 12 Stycznia 2011 To w końcu jak te dwie anteny ustawić? :x Ja mam tak : http://img145.imageshack.us/i/komponenteneinbau21klei.jpg/
pawel66 Opublikowano 12 Stycznia 2011 Opublikowano 12 Stycznia 2011 a jeżeli mamy 1 antenę w 2.4ghz? aparatura turnigy
larith Opublikowano 13 Stycznia 2011 Opublikowano 13 Stycznia 2011 http://manuals.hobbico.com/fut/6ex-2_4ghz-manual.pdf futaba proponuje takie rozmieszczenie anten
RomanJ4 Opublikowano 13 Stycznia 2011 Opublikowano 13 Stycznia 2011 futaba proponuje takie rozmieszczenie anteni w ten sposób mamy zapewniony odbiór we wszystkich płaszczyznach w jakich może się znaleźć model w stosunku do nadajnika.
Marek:D Opublikowano 13 Stycznia 2011 Autor Opublikowano 13 Stycznia 2011 Antenki pod kątem prostym, jak najlepiej rozprostowane. W zależności od sposobu latania należy ustawić je tak, jak napisał Ładziak, aby antena w nadajniku i odbiorniku była jak najczęściej w położeniu równoległym do siebie. Antena w radiu najlepiej zgięta w bok, równolegle do osi jaką tworzą 2 drążki aparatury. Podpisuje się pod tym, bo przez złe ustawienie rozwaliłem model. Co do wyprostowanych anten i nie celowania anteną nadajnika w odbiornikową to przytaczam słowa z instrukcji Futaby. czasem 180 stW tym wypadku anteny działają tak, jakby była tylko jedna - są w jednej osi.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.