Jump to content

Czy mogę zmniejszyć średnicę śmigła?


marpiso

Recommended Posts

Witam.

Chcę zainstalować w moim samolocie silnik TP 2410-09. Dedykowane smigło do tego silnika, przy pakiecie 2S, to 10x7,4. Niestety nie mam tyle miejsca. Czy mogę zainstalować śmigło o mniejszej średnicy, ale o nieco wiekszym skoku? Wielkościowo najbardziej pasowałoby smigło 8-calowe, z małymi przeróbkami 9.

Jeżeli tak, to na co muszę zwrócić szczególną uwagę? Wiem, że zwiększając średnicę mogłbym spalić silnik, a odwrotnie? Zniszczę silnik?

Pakiet musi na razie pozostać taki sam.

Pozdrawiam Marcin.

Link to comment
Share on other sites

Mniejsza średnica spowoduje mniejszy opór aerodynamiczny, a co za tym idzie większe obroty. Myślę, aby temu przeciwdziałać trzeba by zwiększyć skok śmigła. Przetestuj taką sytuację np w MotoCalcu przy stałych innych parametrach.

Link to comment
Share on other sites

Zakładając mniejsze śmigło (a więc i stawiające mniejszy opór) od dedykowanego jest całkowicie dopuszczalne i nie grozi uszkodzeniem silnika.

 

Należy się jedynie liczyć z mniejszym ciągiem statycznym takiego zestawu, jeżeli taki będzie wystarczający to wszystko w porządku.

 

Nieco wyższe obroty zestawu nie są w żaden sposób szkodliwe dla zespołu napędowego i nie przeciwdziała się temu zwiększeniem skoku śmigła a tym samym innym ustawieniom regulatora. Skok śmigła odpowiedzialny jest za prędkość strumienia, nie w znacznym stopniu za ciąg statyczny.

 

Jeśli osiągi napędu będą niewystarczające należy przy mniejszym śmigłe właśnie zwiększyć obroty poprzez zastosowanie akumulatora napędowego 3s zamiast 2s - no ale to rozwiązanie odrzucasz - chodź najbardziej właściwe.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.