Jump to content

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Adaś

Asymetria położenia silnika

Recommended Posts

Mam takie pytanie które od tygodnia nie daje mi spać: Czy mogę zbudować wellingtona tylko z jednym silnikiem który byłby na skrzydle, czy to miałoby niekorzystny wpływ na właściwości lotne? Z góry dziękuję.

Na dałbyś rady nim latać. Muszą być dwa symetrycznie. Można też zrobić atrapy silników na skrzydłach, a napęd dać na nosie, tak jak w jednosilnikowym samolocie.

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź, za dużo się naczytałem o wspaniałych powrotach do bazy na jednym silniku.

Da się lecieć modelem na jednym silniku ale wymaga to dużych umiejętności pilotażowych i dużej praktyki. I nie jest to "normalny" lot.

Prawdopodobnie nie da się takim modele wystartować. Jak już leci to jest możliwość jako takiego sterowania ale to jest sytuacja awaryjna.

Wielosilnikowe samoloty mogły (i nadal mogą) kontynuować lot po uszkodzeniu silników, ale raczej tylko kontynuować. Były (i są) to konstrukcje dalekozasięgowe i z założenia wielosilnikowość miała zwiększyć bezpieczeństwo lotów. Z modelami jest już trochę gorzej. Choć są konstrukcje już projektowane jako niesymetryczne, świetnie latające, np. samoloty Burta Rutany. Polecam poczytać o nim. pozdr.

IMO problem z modelem leży też w bezwładności, związanej z masą modelu. Moment obracający od silnika jest chyba - w skali modelu - wielokrotnie większy od takiego momentu w realnym płatowcu. Tak mi się wydaje :)

A czy odpowiedni wykłon, mixy gazu ze sterem kierunku nie dałyby efektu? Jednym z moich szalonych pomysłów było zbudowanie kiedyś modelu w stylu bv-141 :)

Dołączona grafika

Adam P., spróbuj. To nie jest niemożliwe. Akurat Bv-141 nie jest tak bardzo niesymetryczny jak by się wydawało i latał całkiem dobrze:

Ale to nie był dwusilnikowiec latający na jednym silniku.

EDIT:

W czasopiśmie "RC Przegląd modelarski" numery 6, 7-8.2009 jest artykuł na temat latania modelem dwusilnikowym na jednym silniku. Dobrze jest przeczytać.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.