Skocz do zawartości

dobór śmigła 3-łopatowego do ASP .61 i .90


DarekRG

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie, jestem ciekaw jakich używacie śmigieł trójłopatowych do swoich 4taktów APS o pojemności 10ccm i 15ccm. Co prawda, z doborem śmigła trójłopatowego do 2takta nie miał bym problemu, ponieważ bierze się odpowiednik dwułopatowego mniejszy o 1-2 oczka z większym skokiem. Natomiast czterotakty to już nie to samo, dla tego proszę o radę. Niestety metoda eksperymentalna jest za droga jak dla mnie, czyli kupienie kilkunastu śmigieł i testowanie samemu ze względu na ich wysokie ceny. Cenną informacją było by podanie rozmiaru śmigła i parametrów modelu w jakim jest zastosowany, no i jak się sprawuje, czyli ciąg, skuteczności wkręcanie się na obroty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to dużo więcej niż 1-2 oczka. Według mnie Twoja zasada jest błędna.

zajrzyj tutaj:

http://masterairscrew.com/manualinstructions/SELECTING_A_PROPELLER2a.pdf

Na stronie drugiej jest napisane:

"Converting from a 2-Blade to a 3-Blade Propeller

To convert from 2 blades to 3 blades you want to decrease the

total blade area and increase the angle of attack (or pitch) to

overcome the increased drag of the third blade.

The general rule is to DECREASE propeller diameter by 1-2”,

and INCREASE by 1-2” the propeller pitch. It is all right to keep

the same pitch when going from 2 blades to 3."

 

Ale i tak czekam na głosy praktyków którzy używają trójłopatówek w tych dwóch silnikach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.