Skocz do zawartości

li-pol zamiast Pb


ali1983

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

 

mam zamiar kupić dla syna taki motorek na akumulator (na alledrogo od 100zł). w opisie są dane, że aku jest 6V/4,5Ah (silnik 12W). jak by to wyglądało gdyby ten aku wymienić na li-pola? 2S? 4500mAh minimum? ile C? motorek zyskałby na mniejszej wadze, wiec czas jazdy (dla Pb - do 2 godz.) powinien się wydłużyć?

 

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obliczeń by wynikało że skoro silniczek 12W, a napięcie dawane przez nich 6V, to ciągnie około 2A. W lipolu 2s będzie 7,4 V, a po naładowaniu powyżej 8V. Musisz się zorientować czy silnik wytrzyma te 8V. Przypuszczam iż będzie się grzał bardziej a w konsekwencji wiadomo co może nastąpić ;) Jeżeli chodzi o C, to przy 4,5 Ah raczej będzie dowolne bo pobór prądu masz w granicach 1-2 A a o takiej małej wydajności prądowej mało znajdziesz lipoli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym kupił akumulatory Li-jon CGR 18650 o pojemności 2000mAh . Z nich zbudowałbym pakiet 2S5P który z prądem 2A poradzi sobie spokojowo. W Discusie CS miałem pakiet Li jon CGR 18650 D 2250mAh Panasonic w układzie 3S2P , w takim układzie było 4500mAh a wydajnosc prądowa około 15A. Dlaczego li-jon, bo trudniej je zapalić niż lipole. Licz się z tym że będziesz musiał kontrolować końcowe napięcie rozładowania żeby nie spadło poniżej 3V/celę. Możesz oczywiście zrobić pakiet 2S10P a to oznacza 20Ah a waga wyjdzie podobna do żelówki Pb 6V/4,5Ah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy zastosować układ odcinający zasilanie po wyczerpaniu się ogniw i spadku napięcia do 3V. Nie jest skomplikowany.

Robię właśnie coś podobnego, przerabiam wkrętarkę na LiPole.

Jak skończysz, pochwal się. Najlepiej zamieszczając schemat. Jestem w tej dziedzinie kompletnym laikiem a potrzeba ta sama.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licz się z tym że będziesz musiał kontrolować końcowe napięcie rozładowania żeby nie spadło poniżej 3V/celę

Co do napięć ładowania i rozładowywania trzeba się kierować notą katalogową producenta(w google " datasheet"). Przykładowo dla moich ogniw(panasonic, symbolu nie pamiętam), z których zbudowałem baterię do roweru (21,6V 18,75Ah) producent podaje 3,1-4,1V
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Li-jony w zależności od producenta mogą mieć napiecia odpowiednio 3/4.2V ( rozładowane/naładowane) lub tak jak piszesz 3,1/4,1V . Ja swoje li-jony ładowałem do 4,2V a rozładowywałem do 3v/celę i było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój synek ma taki allegrowy motorek od dwóch lat. I jakoś nigdy nie zabrakło mu prądu. mały sporo jeździ, a za ładowanie odpowiada jego matka - stąd wniosek, że wbudowany akumulator został dobrze dobrany i nieźle znosi warunki pracy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Ali - sknera jesteś, kupiłbyś dzieciakowi ogniwo wodorowe....

Cześć Sławku - dla ciekawości, który producent dla których ogniw litowo- jonowych podaje napięcie 4,2V ?

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Dzięki serdeczne, znów wiem coś więcej. Nie spotkałem się jeszcze z takimi. Nie śledzę już tak intensywnie tematu, bo przestałem ich używać.

Pozdrowienia - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

święta się zbliżają. motorek złożony.

pytanie: czy ładować aku przed 1 jazdą z obciążeniem (akumulator Pb) i jak ustawić ładowarkę? wiem, ze jest trochę naładowany bo motorek jeździ.

ładowarka accucell6

aku: 6V/4,5mAh (ładowarka z zestawu ma 6V/500mAh na wyjściu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator Pb, jeśli nowy, jest prawdopodobnie całkowicie naładowany (lub prawie całkowicie). Można, a nawet trzeba go jeszcze doładować, bo akumulatory ołowiowe lubią być naładowane.

Standardowy prąd ładowania to 0.1 pojemności, czyli inaczej prąd, którym naładujesz akumulator w 10 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.