Skocz do zawartości

Makieta starożytnego teatru greckiego-budowa


Łukasz K.

Rekomendowane odpowiedzi

Policz sobie ilość schodków, ustal skalę swojego amfiteatru do rozmiaru na płytę 80cm i będziesz wiedział czy jest sens kroić styropian czy można kleić depron 6mm podwójnie. Być może w ogóle okaże się że schodki 6mm będą odpowiednie?

 

Tutaj masz zdjęcie ładnego amfiteatru. Widać wszystkie szczegóły.

Jak byś zrobił te półkoliste arkady to było by super!

 

Amfiteatr rzymski w Side- Turcja

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 44
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

No tak oczywiście,wszystko musi być w skalii tylko się pytam ogólnie czy można zastosować depron.Dużo czasu mam,a więc raczej zrobie te arkady ;] no dobra teraz wydrukować zdjęcie jakieś ładne i liczyć :D Dzięki bez was bym tego nie ogarnął ;] i druga fotka mi bardzo pomoże dzięki Wojtek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co.

 

Fajnie jak byś zrobił tą widownię tak aby górna część nad arkadami miała odrobinę większy kąt nachylenia. To wszystko po to aby widzowie u góry byli bliżej sceny.

 

Teraz ten sam sposób wykorzystuje się na stadionach. Czasem nawet każdy rząd ma inną wysokość w celu poprawienia widoczności i w przekroju mamy lekki łuk.

o taki:

Dołączona grafika

 

Jeśli zrobisz tak, że do arkad będzie prosty przekrój to OK. Ważne aby nie był odwrotny niż na rysunku powyżej bo Ci niżej będą zasłaniać głowami scenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że oryginalne teatry greckie często powstawały z materiałów miejscowych, często pochodzenia wulkanicznego czasem tylko (w zależności od zamożności miasta)

wykańczanych marmurem, możesz się pokusić o zastosowanie drobniutkiego (z jak najmniejszymi pęcherzykami powietrza) pumeksu jako imitacji starego kamienia. Ma on odpowiednia fakturę, można dobrać różne kolory i łatwo się obrabia a do tego jest tani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem czy by mi z pumeksem tak tanio wyszło

 

U mnie w sklepie jedna kostka kosztuje 1zł.Zakładając że byłoby mi potrzebne jakieś 150 kostek,to jednak trochę tegoby było...Ale dzięki za pomysł.

 

 

Narazie ja wpadłem na inny pomysł ale to kiedy idziej opisze,bo chcę zrobić zdjęcie materiału,a ten materiał mam w modelarni,a nie moge zejśc bo jestem chory..Ale temacik się rozwinął.Teraz to musze tą makietę zrobić naprawde ładnie,bo głupio by było zawalić :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Spróbuj zrobić eksperyment - Gips sztukatorski, ostatecznie szpachlowy, z dodatkami typu drobny piasek kwarcowy (taki do posadzek lub z bezpieczników elektrycznych) czy inne drobne proszki. Np. kasza. ;)

Może też być zwykła szpachla. Potem tylko modelowanie.

 

Kamień drobny w kawałkach, nieźle imituje... kawa granulowana. Pewnie tylko trzeba by ją popryskać jakimś sprajem czy aerografem i matowym lakierem..

 

Generalnie większość materiałów makietowych jest w śród nas. Trzeba by się tylko przejść do parku czy lasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podchwytując pomysł z pumeksem - nie musisz się wielce wykosztowywać - kup jeden i użyj go do odciskania w cienkiej warstwie gipsu, którą pokryjesz poszczególne warstwy depronu czy z czego tam zdecydujesz się robić szkielet.

 

Ja w taki sposób robiłem kiedyś makietę wieży strażniczej - była okrągła więc jako szkieletu użyłem bardzo grubej, tekturowej tuby od nawijania wykładziny, którą pokryłem ok. 3 mm warstwą gipsu budowlanego. Fakturę kamienia uzyskałem za pomocą odciskania pumeksu i innych kamieni oraz żłobiąc poszczególne cegiełki metalowym rylcem. Wyszło realistycznie ale strasznie to pracochłonne. No i jak ktoś zauważył - Gipsar nie jest najlepszym materiałem do obróbki bo jest bardzo kruchy.

 

Polecam też użycie styroduru jako szkieletu pod otaczające skały i ruiny. Oczywiście po uformowaniu (może być za pomocą lutownicy z drutem oporowym) trzeba go także pokryć gipsem.

 

Jest też metoda bezgipsowa ale bardziej śmierdząca i toksyczna. Możesz bardzo dokładnie uformować w styrodurze rzeźbę terenu za pomocą lutownicy i delikatnie spryskać go sprayem samochodowym. Już po kilku sekundach zobaczysz jak się zaczną w naturalny sposób tworzyć skały wulkaniczne ;) Ale trzeba uważać żeby nie przesadzić bo ci wszystko spłynie. Potem na to wszystko trochę rozwodnionego wikolu i posypać piaskiem i drobnymi kamyczkami. Jeszcze raz warstwa rozwodnionego kleju i pomalować wedle uznania.

 

Warto też się wybrać do modelarskiego po posypkę imitującą trawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz próbkę wykonaną metodą styropian+klej (gipsowy, np do płyt gipsowych)+farba (dwie warstwy - ciemna a później jasna), bez cudowania z pumeksami czy piaskami. Zrobiona na szybko, bez starania się za bardzo. Trawa na podstawce jest z drobnych trocin, zabarwionych plakatówką, potem spryskanych jeszcze farbką modelarską.

Myślę, że przy tej skali to dodawanie piasku nie jest potrzebne.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru niczego narzucać ale spryskanie tego rozwodnionym klejem i posypanie piaskiem zajmie kilkadziesiąt minut a doda znacznie lepszego efektu wizualnego. Mają to być kilku tysiącletnie ruiny ze zwaliskami gruzu i kamieni a nie wysprzątane przez plebejuszy trybuny jak na przyjazd cezara. Jednak odciskanie pumeksu w tej skali faktycznie może być zbędne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba lepiej.... przynajmniej z mojego punku widzenia. Wszelkie ruiny zrobisz ta samą metodą. Ten kawałek bryły na powyższym zdjęciu jest stosunkowo duży w porównaniu ze "schodkami" widowni w skali Twojego modelu, dlatego wydaje mi się, że klej sam w sobie ma już odpowiednią granulację.

 

Działaj i dawaj zdjęcia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dawno się w temacie nic nie działo,a widownia prawie że skończona ;)

Fotki kiedyś tam dam.

 

Dodam tylko że materiał to depron i styropian.

 

Teraz jestem na etapie kupowania pleksy ( http://allegro.pl/plexi-pleksi-pleksa-plexa-gr-3mm-pod-wymiar-i1429231275.html )

 

I sztucznej trawy

 

http://allegro.pl/ace-sztuczna-trawa-terra-verde-6-mm-gesta-400-cm-i1441774000.html

 

Całość czego zrobiłem oceniam na 4+.

 

Malowanie zrobi moja zdolna siostra ;)

 

Przed teatrem i do okoła będą drzewka oliwkowe

 

Dodam tylko że przód teatru będzie wyglądał tak :

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Makieta musi być w stanie historycznym :/ dowiedziałem się

Ale czy czasem "stan historyczny" nie oznacza stanu w jakim Teatr był w czasach swojej świetności? Czyli widzowie, aktorzy, nowiutkie mury, budki z ciastkami filo i inne duperelki z przed 3 tysięcy lat... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.