Skocz do zawartości

aparatura, ladowarka itp. na poczatek...


szymon horyczny

Rekomendowane odpowiedzi

czesc,

 

bo dlugim czasie wrocilem do modelarstwa i stanalem przed trudnym wyborem calej aparatury, elektroniki itp.

 

swego czasu bawiac sie modelami mialem wyciagnieta z zabawki aparature na 27mhz... nie chce o niej nawet pamietac....

 

 

przyszla pora na sprzet z prawdziwego zdarzenia... bardzo prosze was o kilka porad... poniewaz w sklepach w internecie jest tyle tego wszystkiego ze ciezko sie na cos zdecydowac...

 

po pierwsze nadajnik. optic 6 i koniec kropka, urzekla mnie juz kiedys, jeszcze w czasch gdy byla na 35mhz. do niej odbiornik ktory sprzedaja w zestawie czyli optima 7, chyba na poczatek mi wystarczy. w zwiazku z ta aparatura mam tylko pytanie, na stronie modele.sklep.pl gdzie zwykle sie zaopratruje nie ma informacji w jakie tryb mode jest wyposazona(dobrze sie wyrazam? mode? chodzi mi o to gdzie gaz, gdzie lotki itp... :roll: ) czy te ustawienia mozna sobie samemu zmienic i dostosowac nadajnik do swoich wymagan?

 

 

ok, teraz serwa, mysle o jakis nie drogich 4 sztukach, tak zeby daly rade w metrowym trenerku, troszke wiekszym szybowcu czy jakijs niewielkiej akrobatce... po prostu podstawowe serwa na poczatek... czy cos w stylu tower pro sg-91r bedzie wystarczajace??

 

dobrze, teraz silnik i regulator, poniewaz nie chce na razie wydawac fortuny, chcialbym dobrac je w miare uniwersalnie, to znaczy tak bym mogl je umiescic zarowno w metrowym gornoplatowym trenerku, motoszybowcu, czy tez niewielkiej akrobatce. czy silnik Tower Pro 2410-12 Silver Mount i regulator Tower Pro MAG-8 30A zdadza egzamin?

 

jesli chodzi o akumulator to moze 3E Model Max Force 2600 mAh 11,1V 30C? wiec ze do tego silnika to az nadto... ale szybowiec go udzzwignie bez problemu, trenerek tez sobie poradzi, a jak mi odbije i zbuduje jakis potezniejszy model to aku bede juz mial... ewentualnie kupie jeszcze jeden slabszy...

 

a teraz to co sprawia mi najwieksza trudnosc: ladowarka!

 

chcialbym miec ladowarke, ktora bedzie miala wszystko w jednym, przede wszystkim zasilanie z gniazdka, do tego wbudowany balancer, funkcje rozladowywania i takie tam... sczerze mowiac nie znam sie na tym i nie wiem na co zwracac uwage przy wyborze... ale chcialbym cos w miare przyzwoitego.. jedyne co mi w padlo w oko to Rcm-Pelikan E-Station BC6 Dual Power Balancer, ewentualnie Raytronic C16 lub tez Ładowarka Raytronic C14 Dual Power Balance.

 

chyba ze macie jakas ciekawsza alternatywe?

 

 

 

to chyba wszystko co potrzebuje do odpalenia samolotu? jesli o czyms zapomnialem to prosze mowic :D czy waszym zdaniem jest to dobry wybor? z gory wszystkim bardzo dziekuje za podpowiedzi

 

pozdrawiam,

szymon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz taką ładowarkę http://rc-electrotown.pl/index.php?products=product&prod_id=346 ja mam nie narzekam , do tego taki zasilacz http://rc-electrotown.pl/index.php?products=product&prod_id=142 . Reszte rzeczy dobrałbym po zakupie modelu . pakiet bardziej wszechstronny np taki http://rc-electrotown.pl/index.php?products=product&prod_id=226

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aparatura jest słusznym wyborem, serwa - w zależności od modelu, ale TP są na początek dobre. Akumulator trochę przewymiarowany, wystarczy 1600-2200. Pojemność wystarczająco duża do długiego latania, a ciężar i wymiary mniejsze. Silnik - no cóż, dzwoneczek nie jest zły tylko raczej słabiutki ( 86W ) i mało rozwojowy. Dobry do małych, halowych modelików 3D lub leciutkich trenerków. Proponuję coś większego z serii 2830 - 2836 np. coś takiego http://abc-rc.pl/p/9/529/silnik-c2836-08-kv1120-silniki-elektryczne.html daje większe możliwości w doborze modeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rcm-Pelikan E-Station BC6 Dual Power Balancer

Mam od kilku lat i nie narzekam.

modele.sklep.pl gdzie zwykle sie zaopratruje nie ma informacji w jakie tryb mode jest wyposazona

Zadzwoń i się zapytaj.

tak zeby daly rade w metrowym trenerku, troszke wiekszym szybowcu czy jakijs niewielkiej akrobatce

To nie jest za dobre podejście, jeśli chodzi o dobór wyposażenia, choć to, które wybrałeś jest OK (może akumulator ciut za duży).

Zwykle jest tak, że następny model wybieramy/robimy większy. Poza tym wymagania co do jakości osprzętu się z czasem zwiększają.

Może się też okazać że np za duży akumulator, z którym się męczymy, bo wybrany drogą kompromisu uległ uszkodzeniu w wyniku kraksy.

 

Tak jak sugerują Szanowni Koledzy, proponuję najpierw zdecydować się na model i dopiero dobrać do niego wyposażenie, mając oczywiście na uwadze rozwój (czyli np o numer większy regulator).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,

 

dziekuje wam bardzo za wszelkia porady, robi mi sie coraz jasniej w glowie.

 

model na poczatek to depronowy gornoplat ktory lezy w piwnicy i czeka na skrzydla. dlugosc jesli dobrze pamietam ok 80cm planowana rozpietosc ok 120cm, profil clark y... taka bardzo prosta, mozna rzec standardowa konstrukcja.

 

kolejny planowany model to ta dziwaczna konstrukcja http://pfmrc.eu/viewtopic.php?p=343035#343035

 

i po prostu chce dopasowac jeden silnik do nich obu zeby na wstepie troszke pojsc po kosztach, nie mowie ze chce jeden regulator silnik i aku na cale zycie.

 

aha co do aparature optic 6... tak tak wiem zadzwonie i sie zapytam, raczej chodzi mi o to czy ten sprzet ma mozliwosc przelaczenia mode we wlasnym zakresie(tak jak chyba jakis graupner mx-16?)

 

jeszcze raz Wam bardzo dziekuje :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aczkolwiek można dziś w podobnej cenie kupić znacznie lepsze aparatury.

Ja w swoim czasie też zastanawiałem się nad wyborem Optica, ale wyłożyłem więcej kasy (sporo więcej) i kupiłem MX-16S, która dziś jest o wiele tańsza. Ale nigdy, nawet przez sekundę nie pożałowałem rezygnacji z Optica.

 

Ostatnio "modna jest" Turnigy 9X - 9 kanałów, wszelkie miksery i 2,4GHz za ok. 300zł.

Może 3 lata temu Optic był ciekawą inwestycją, ale dziś chyba się lepiej poważnie zastanowić, czy jest nią nadal.

Mnie odstraszyła duża liczba doniesień o awaryjności tej aparatury. Szczególnie dużo osób donosiło o szybko się pojawiających problemach z potencjometrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze... i 2x tansza! z tego co pamietam to jakies 2 lata temu jak bralem pod uwage kupno aparatury, to ogladalem sie tylko za hitecem i graupnerem, tej firmy turnigy chyba wtedy nie bylo nawet na rynku? mozna im zaufac? nie rozsypie mi sie to to? bo cena delikatnie mowiac bardzo zachecajaca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szymonie, Firma Turnigy w polsce nie jest zbytnio "znana" Ale przecież Hitec, Graupner też za czasów kiedy mówiliśmy na mleko "Be" nie była aż tak znana, Turnigy ma dość tanie rzeczy i mało kto narzeka na nie. Aparatura turnigy 2,4ghz jak i starsza wersja 35mhz, jest bardzo rozwojową aparaturą, koledzy Rafit jak i Marek_spy rozkładają ową aparaturę na czynniki pierwsze, aby ją maksymalnie ulepszyć, a jak dużo ludzi zauważa Aparatura ta, ma duże możliwości do przeróbki... Więc na Twoim miejscu nie wahałbym się i brał bez zastanowienia własnie tą Turnigy ! :))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przecież Hitec, Graupner też za czasów kiedy mówiliśmy na mleko "Be" nie była aż tak znana

Polemizowałbym z tą wypowiedzią. Ja znałem te firmy zanim w ogóle zaczęliście mówić ;-)

 

Aparaturę Turnigy widziałem kilka razy na żywo. Możliwości i wygląd, tak wygląd też jest ważny ;-), ma atrakcyjne. Niewątpliwą zaletą jest niska cena. Ala osobiście mam dystans do nowinek z dalekiego wschodu. Pewnie niesłusznie, ale jednak ja wolałbym coś bardziej "renomowanego". To taki przejaw trochę snobizmu a trochę poczucia bezpieczeństwa. Niska cena, która jest zaletą, powoduje też u mnie pewną dozę nieufności, na zasadzie: tanie nie może być dobre (parafrazując powiedzenie, że z g..na bata nie ukręcisz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę swoje 3 grosze w temacie Hitec i Turnigy.

 

Z oboma aparaturami mam dużą styczność - sam mam Optica 6 35Mhz a teściowi jakiś czas temu sprawiłem w prezencie Turnigy 9X.

Co do awaryjności Hitec'a, na szczęście nie doświadczyłem. Używam jej od roku, a kupiłem już używaną. Jest dobrze wykonana, ma dość logiczne menu, czego np. o Turnigy powiedzieć nie mogę. W dodatku Turnigy jest strasznie plastikowa, tzn. tworzywo obudowy jest słabej jakości i trochę to razi. Co do jej funkcjonalności - na razie bez zastrzeżeń, wszelkie mixery, programowanie praktycznie wszystkiego, tylko czasem trzeba kilka razy podchodzić do ustawiania, bo samo poruszanie się po menu dla mnie jest bez sensu.

Natomiast jedna drobna rzecz - Turnigy 2.4GHz są wyważone pod długą antenę na 35MHz, co powoduje, że przy punktowym zaczepie na smyczy aparatura "tuli" się do brzucha, co mi akurat przeszkadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.