Skocz do zawartości

Narzędzia pomiarowe


instruktor

Rekomendowane odpowiedzi

postanowiłem "młodzieży" przybliżyć pojęcie narzędzia pomiarowego,pomijam oczywiśćie tzw miarki zwijane choć postaram sie jedną pokazać bo ciekawą ma podziałkę.

 

Na początek suwmiarka mam do dyspozycji trzy rodzaje ale używam tylko tej elektronicznej.Nigdy nie lubiłem zegarowej ,mozna łatwo się pomylić i to dokładnie o mm

zresztą sami zobaczcie.Suwmiarka elektroniczną jestem w stanie zmierzyć i być pewnym pomiaru w dwóch setkach,choć suwmiarka mierzy w setce.

Dołączona grafika

Dla dokładniejszego pomiaru trzeba użyć mikromierza i tutaj dokładność pomiaru jest rzeczywiście z dokładnością 0.01 mm.W tym wypadku wskazana jest uwaga przy pomiarze ponieważ trudniej jest pomylić się o setkę a bardzo łatwo o 0.5 mm.Zakres pomiaru mikromierza to 25 mm ,czyli zakres pomiaru to ,od 0 do 25 następny mikromierz od 25-50 itd.

Dalej to już pasametr ,dość ciekawe narzędzie które w zasadzie nie mierzy a porównuje wzorzec, stos ułożony z płytek wzorcowych z przedmiotem mierzonym.Wskaźnik pasametru pokazuje wartość odchyłki od wymiaru ustawionego na stosie płytek czyli tzw nominału .Najmniejsza działka na wskaźniku to 1 mikron.

Definicja mikrona :wink: Jeżeli na coś się na...... paskudzi i potem zmyje to smród jaki zostanie ma grubośc mikrona :rotfl: pasametry też maja zakresy jak mikromierze

Dołączona grafika

Następnym razem może coś o czujnikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Instruktor, młodzież pewnie suwmiarkę widziała, tyle że nie wie jak się nią posługiwać.

 

Dołączona grafika

Pomiar suwmiarką polega na ujęciu mierzonego detalu w szczęki suwmiarki (lub wysunięciu wysuwki głębokościomierza na odpowiednią długość) oraz odczytaniu wyniku pomiaru na noniuszu lub wyświetlaczu. Przy wzorcowaniu suwmiarki wyznacza się następujące parametry:

 

* Odchylenie od płaskości powierzchni pomiarowych

* Odchylenie od równoległości powierzchni pomiarowych

* Odchylenie od łącznej szerokości szczęk płasko-walcowych

* Błąd wskazań w całym zakresie pomiarowym.

 

Źródło Wikipedia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mierzyć mikrometrem zainteresowani znajdą tu:

http://www.samochodowka.koszalin.pl/warsztaty/inne/metro/mikrometry.htm#przebieg

i tu:

http://cirm.am.szczecin.pl/download/L1%20Metrologia%20-%20pomiary%20przyrzadami%20z%20noniuszem.pdf

 

a co do czujników to stosuje się najczęściej dwa podstawowe typy: analogowe i cyfrowe, w tym zegarowe proste i dźwigniowe zwane też diatestami, oraz uniwersalne czujniki zegarowe 3D mające zastosowanie głównie do ustalania współrzędnych narzędzia w pracach frezerskich:

http://www.max-schoen.pl/maxportal/katalogi/IBARMIA%20KARTA%20AZ-32V_pliki/czujniki%20zegarowe%20i%20akcesoria.pdf

 

Edit. zapomniałem dopisać, że dla pomiarów dynamicznych, np bicia obracającego się wolno elementu, wałka itp czujnikami zegarowymi, diatestami jak przykładowo tu

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQOPlcGjpEceKc2HBgnxO2Xu26-WOhupopcCmaQ9Fso8UHDr4E8

Dołączona grafika

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQi_C6nMV7nRlgb6B39M_HZbt7sPj1OIFDUlIi1woXNmM43cJvZ

Dołączona grafika

Dołączona grafika

najlepsze są czujniki wskazówkowe, bo prędzej się można zorientować w wielkości i kierunku bicia. W cyfrowych wynik jest pokazywany w pewnej sekwencji (skacze) i jest dużo trudniej go interpretować, natomiast przy pomiarach statycznych np różnic w wymiarze jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale za to bateria się nie wyczerpie :wink: A liczyć nic nie trzeba wystarczy tylko zerknąć, które kreseczki się zgrywają. :wink:

W chwili obecnej dostępne są również wersje z zasilaniem solarnym, więc i baterii nie potrzeba, a sam osobiście choć lubię urządzenia analogowe (i potrafię się nimi posługiwać) to wybieram cyfrowe - powód jest jeden - szybkość dokonywania odczytów....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to właśnie lubię :D temat się rozwija wspomniałem o czujnikach no i proszę i tak winno być, ale wrócę jeszcze do mikromierza bo wczoraj zapomniałem o nim, tamten zwykły tzw tradycyjny a ten nowszy elektroniczny.

Dołączona grafika

 

No tak mierzymy z zewnątrz a wewnątrz ? wewnątrz zmierzymy suwmiarką ale dokładniej to już musi być średnicówka tutaj pokażę mikrometryczną ale są w użyciu również zegarowe ,o tym później

.

Dołączona grafika

 

no i może o nieco większym zakresie

Dołączona grafika

największej jakiej używałem ma zakres fi 300

 

Co prawda o czujnikach już nieco było ale pokażę te które były "fotogeniczne"

Dołączona grafika

Prosze zwrócić uwagę że pierwszy tzw diatest osadzony jest w kabłąku służącym do ustawiania lub mierzenia średnicy w/g osi obrotu między innymi.

Drugi z nich na dość krótką "pipkę"" ,to czujnik dokładny z jednostką 2 mikrony pozostałe to setkowe.

Acha i jeszcze coś lupa pomiarowa można np zmierzyć np promień czy fazkę .jak był pokazany czujnik z krótka "pipką" to musi być i długa "pipa" i klasyczny czujnik zegarowy

 

Dołączona grafika

Oczywiście jeżeli ktoś ma jakieś ciekawe narzędzia pomiarowe lub chce coś uzupełnić to będę zobowiązany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.