Jump to content

Czujnik temperatury do ładowania akumulatorów


tommat_82

Recommended Posts

Przeglądając ostatnio forum natrafiłem na temat dotyczący "wybuchowych" pakietów li-po produkcji PRC (kiedyś Made in China). Z uwagi na to chciałbym się podzielić pewnym prostym układem, który zapobiega bądź co bądź niebezpiecznemu zjawisku.

Jest nim czujnik temperatury, poprzez który podłączamy ładowarkę. W momencie osiągnięcia przez pakiet niebezpiecznej temperatury czujnik wyłączy ładowarkę zapobiegając rozsadzeniu pakietu.

 

Schemat poniżej:

http://img33.imageshack.us/img33/7583/schowek02h.jpg

 

Elementy układu:

R1 - 75Ω; R2 - 51kΩ; R3 - 1kΩ; R4 - 9kΩ; R5 - 10kΩ; R6 - 10kΩ; R7 - 10MΩ; R8 - 10kΩ; R9 - 1kΩ; R10 - 240Ω; R11 - 4,7kΩ/A; C1 - 100nF; C2 - 1μF;

C3 - 100nF; C4 - 10μF; D1 - 1N4007; D2 - LED; T1 - BC547; U1 - LM358;

U2 - LM317; U3 - LM35DZ

 

Krótki opis:

Zasilanie układu to 9-12V więc konieczne jest zrobienie małego zasilacza ale trafo i 4 diody w każdym domu się znajdą. Koszt elementów czujnika nie przekracza 12zł, a wiele może uratować. Dioda D2 - jest sygnalizacją działania układu, R11 - służy do wyregulowania układu na zadaną temperaturę(ja robiłem to na podgrzewanej wodzie, w której był umieszczony termometr), a układ LM35 jest czujnikiem temp., który należy przypiąć do ładowanego pakietu. Ładowarkę podłączamy przez mały stycznik.

elementy można połączyć w "pająka" ale jeśli coś robić to robić dobrze więc jak coś to mogę wrzucić rozrysowaną płytkę do umieszczenia elementów.

 

W razie niejasności proszę o wyrozumiałość, jest to mój pierwszy temat.

Link to comment
Share on other sites

Zakładając że zdecydowana większość ma ładowarkę TEGO typu wystarczy dokupić TAKI czujnik temperatury i pozamiatane.

Oczywiście żeby cały system w porę wyłączył ładowarkę, czujnik należy przyczepiać do pakietu w trakcie ładowania.

Link to comment
Share on other sites

Pomijając fakt sensowności (lub nie) budowania tego urządzenia chciałbym się dowiedzieć do czego są elementy: R1, R2 i C2. Ponadto nie rozumiem roli R7 i dlaczego prawy wzmacniacz/komparator nie ma wbudowanej histerezy? Z czego jest zasilany LM358 i dlaczego taka dziwna referencja? Może przy takich dokładnościach wystarczyłaby dioda Zenera?

A tak przy okazji: wszystkie te bloczki (czujnik temperatury, komparatory, źródło napięcia odniesienia i tranzystory wyjściowe) ma np. LM56 - scalony termostat za 8 zł np. w TME.

Link to comment
Share on other sites

Marku co do sensowności budowania tego urządzenia to zależy kto jaką ładowarką dysponuje. Jeśli ktoś posiada np. Turnigy AC6 lub jej podobne to sensu nie ma najmniejszego ale jeśli posiada najprostszą ładowarkę do li-po za 30zł to jakiś sens jest.

Co do pytań o elektronikę to niestety odpowiedzi na nie nie znam. Z elektroniką u mnie jest jak z gotowaniem - z książki(czyt. schematu) zrobię prawie wszystko lecz nie do końca wiem co się z czym łączy i po co. Układ ten na pewno działa, kilka lat temu stanowił jeden

z elementów pracy dyplomowej mojego znajomego.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.