Skocz do zawartości

Wyliczenia


Jedrula

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie chciał bym zbudować sobie kadłub do konkretnych skrzydeł z tego co mi wiadomo warto policzyć wymiary kadłuba. Pytałem znajomych to jeden mówi że od dziobu do krawędzi natarcia ma być 2 razy cięciwa drugi ze obojętnie, a ja jestem w kropce.

Więc jeśli ktoś mógłby powiedzieć mi jak wyliczyć wymiary kadłuba ( motoszybowiec) lub całego modelu to był bym wdzięczny. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojciechowski w "Radiomodele" podaje proporcje szybowca/motoszybowca w odniesieniu do cięciwy płata: nos, czyli przed skrzydłem nie więcej jak 1,5l, odległość między spływem płata a usterzeniem 2-3l, cięciwa statecznika poziomego 0,65l przy powierzchni 1/3 płata, a usterzenie pionowe 1/3 powierzchni usterzenia poziomego; czyli długość kadłuba wynosi ok. 5-6l.

Oczywiście "l' to cięciwa płata :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karlem, z tym nosem niekoniecznie bym sie zgodzil. Dlugosc nosa - w granicach rozsadku oczywiscie - powinna byc taka by nie trzeba bylo na nos balastu dawac. Lepiej miec nos 2L niz sliczny 1.5L i 300g balastu. W druga strone troche latwiej bo balast w ogonie z powodu dlugiego ramienia wazy duzo mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wejdź na stronę Art Hobby. Do wszystkich szybowców i motoszybowców zamieszczakją rysunki z wymiarami. Projektowania i obliczeń to rzecz jasna nie zastąpi, ale będziesz miał możliwośc porównania swojego projektu ze znanymi i sprawdzonymi konstrukcjami Art Hobby.

 

W sieci kompletnego poradnika projektowania nigdy nie znalazłem. Przystępnie oblicznie proporcji modeli szybowców jest opisane w W. Niestoj "Zdalne sterowane modele szybowców" - czasem do nabycia na Allegro, czy w antykwariacie. Jeżeli, co się chwali :) , chcesz samodzielnie zaprojektować model, a książki nie uda Ci się zdobyć, to odezwij się na PW. Mogę rozdział o projektowaniu skopiować, to kilkanaście stron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

cięciwa statecznika poziomego 0,65l przy powierzchni 1/3 płata

Cos mi tu nie gra. Zeby uzyskac 1/3 powierzchni plata przy cieciwie 0,65 cieciwy plata, statecznik poziomy powinien miec rozpietosc kolo polowy rozpietosci plata. Czyli na przyklad przy rozpietosci 2m potrzebny by byl statecznik metrowej rozpietosci. Troche sporo chyba...

 

 

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos mi tu nie gra. Zeby uzyskac 1/3 powierzchni plata przy cieciwie 0,65 cieciwy plata, statecznik poziomy powinien miec rozpietosc kolo polowy rozpietosci plata. Czyli na przyklad przy rozpietosci 2m potrzebny by byl statecznik metrowej rozpietosci. Troche sporo chyba...

W czasach kiedy powstawały ksiązki J.Wojciechowskiego, większośc aparatur, w Polsce, to były aparatury, bądź jednoczynnościowe - tylko ster kierunku, bądź nieproporcjonalne i stąd potrzebny był większy zapas stateczności podłużnej modelu, niż przy dzisiejszych wieloczynnościowych, proporcjonalnych układach sterowania. Stąd duży, w stosunku do dzisiejszych szybowców, statecznik poziomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.