Skocz do zawartości

Wybór aparatury


kuba6688

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie posiadam aparaturę Hitec Laser 4 i przyszedł czas na zmianę.

Zastanawiałem się (nadal się zastanawiam) 35mhz czy 2.4ghz? Martwi mnie, że odbiorniki na 2.4ghz są drogie w porównaniu z 35mhz i do tego nie wszystkie pasują.

Wpadła mi w oko aparatura Hitec Optic 6, która ma możliwość zmiany z 35mhz na 2,4ghz i odwrotnie. Tak sobie wymyśliłem, że mógłbym zakupić Optic 6 2,4ghz i dokupić moduł 35mhz lub odwrotnie. Kilka modeli mam na 35mhz (+2 czekające na elektronikę)więc nie musiałbym nowych odbiorników kupować, a w razie czego w przyszłości miałbym możliwość przejścia na 2,4ghz. Co o tym sądzicie? Może macie jakieś inne propozycje aparatur, rozwiązań?

Na aparaturę mogę przeznaczyć do 700zł. Zależy mi na ekonomicznym rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz pracowac zarowno na 2,4 Ghz, jak i 35 Mhz, to rozwiazanie z Optic 6 byloby calkiem niezle. Chociaz z drugiej strony nie widze wiekszego sensu pracy na dwoch pasmach. Lepiej np. kupic porzadny sprzet na 2,4 Ghz i miec go na lata. A odbiornika nie potrzeba do kazdego modelu osobno-mozna go przekladac, bo i tak 2 modelami jednoczesnie nie polatasz (chyba ze masz juz to wycwiczone)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem optica 35mhz, niema tragedii, ale też nic ciekawego. Mam teraz cockpit SX i to jest klasa wyżej pod względem programowania. Na pewno nie bierz optica z oryginalnym modułem 2.4, bo do tego są duże odbiorniki i drogie. Lepiej dokupić moduł z HC np frsky lub assan. Cockpita możesz dużo taniej kupić w Niemczech: http://www.hobbydirekt.de/RC/Multiplex-RC/COCKPIT-SX-Einzelsender-Synthesizer-Multiplex-45150::6268.html

do niego oczywiście też moduł z HC.

 

Poczytaj trochę, takich tematów jest pełno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też rozważyć Turnigy 9X 2.4GHz. Na ten moment jeszcze dostępna w HK. W budżecie, który masz spokojnie kupisz aparaturę, pakiet do nadajnika rhino 2620mAh, kilka odbiorników i jeszcze zostanie spory zapas na model lub wyposażenie.

Jest tu kilka tematów o tej aparaturze, może warto. Ja dla siebie zamówiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tradycyjnie - MX-16S z Nastika.

http://www.nastik.pl/graupner-mx16s-35mhz35mhz-p-1721.html

 

Ma wszystko co potrzeba + synteza.

 

W przyszłości możesz wymienić po prostu moduł nadawczy na 2,4GHz. lub po prostu go dołożyć (i mieć dwusystemówkę).

 

Od strony technicznej - Prawdziwy mercedes.

 

Powiem tylko, że przed nią latałem na aparturce od Lamy z odbiornikiem E-sky i miałem "aż" 300m zasięgu. Po samej zmianie nadajnika, tym samym modelem latałem na 500m. :wink:

Sama Lama (ale rym :P ) po zmianie nadajnika, zmieniła się nie do poznania - serwa przestały trzepotać, zrobiła się precyzyjniejsza jakaś i stabilniejsza. :)

 

Teraz latam tą aparaturą w FPV i jest świetnie.

Kupujesz sobie odbiornik z syntezą, np. Coronę i latasz prawie jak z 2,4GHz. Żadnych kwarców, zmiana kanału to chwila.

 

2,4GHz jest mocno przereklamowany. Poza zaledwie paroma sensownymi (i kosztownymi) systemami najbardziej znanych firm, zdecydowana większość to tani naśladowcy korzystający z etykietki, ale jakościowo nie wiele lepsze niż "stare" systemy.

 

Gdybyś chciał latać np. FPV to lepiej jeszcze trzymać się 35MHz. Jak latasz na lotnisku z wieloma kolegami, to warto już 2,4GHz, ale też nie każdy i tylko dlatego, że "2,4GHz".

Tylko kupić coś naprawdę przydatnego i sprawdzonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam także Turnigy 9x. Na hobbyking.com kosztuje 55$ z modułem i odbiornikiem a nowy odbiornik do tej apki kosztuje tam 9$. W Polsce aparatura ok 320 zł a odbiorniki około 50 zł. Właśnie Dziś na hobbyking była dostawa nadajników (mode 1 i mode 2) oraz odbiorników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem trochę forum i nie da się ukryć, że ludzie skarżą się na problemy z MX-16s (drgające serwa, słaby zasięg). W tym momencie rozważam Turnigy 9x.

Jak słusznie podkreślił Rafał to za dobrą cenę będzie nadajnik z modułem, pakiet, odbiorniki i zostanie jeszcze spoko na inne wyposażenie. Mama jeszcze pytanko. Jak jest z wtyczkami w odbiornikach Turnigy? Czy serwa np. hiteca będą pasować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem trochę forum i nie da się ukryć, że ludzie skarżą się na problemy z MX-16s (drgające serwa, słaby zasięg). W tym momencie rozważam Turnigy 9x.

Jak słusznie podkreślił Rafał to za dobrą cenę będzie nadajnik z modułem, pakiet, odbiorniki i zostanie jeszcze spoko na inne wyposażenie. Mama jeszcze pytanko. Jak jest z wtyczkami w odbiornikach Turnigy? Czy serwa np. hiteca będą pasować?

Moja aparatura nie rzuca serwami i ma całkiem przyzwoity zasięg. I na tym się opieram.

Turnigy jest tanie... A jak jest tanie, to na czymś, ktoś musiał oszczędzić.

I obawiam się, że zrobiono to kosztem jakości. Ale to zbyt nowa aparatura by wyszły wszystkie problemy. A MX ma już za sobą całe lata kariery i zawsze miał dobrą opinię.

 

A mnie już życie nauczyło, że tanie rzeczy zwykle kosztują nas drożej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwa będą pasować.

 

Co do samej aparatury to na pewno nie jest to mercedes. Z drugiej strony jak widać po wątkach na forum bardzo łatwo jest ten sprzęt poprawić i mamy też do wyboru kilka wersji alternatywnego oprogramowania. Zawsze można też wymienić moduł nadawczy na lepszy i bez problemu wrócić też do 35MHz.

 

Sam zastanawiałem się nad MX16, jednak osobiście wybrałem T9X ze względu na bardzo rekreacyjny charakter mojego latania i ze względów ekonomicznych (remont i przeprowadzka na głowie). Czy to dobra decyzja? Nie wiem, zaryzykowałem, czas pokaże.

Miałem już podobne doświadczenia z nawigacją GPS. Tata kupił sobie całkiem niezłego Garmina, ja kupiłem taniego Larka. Mogę na nim wgrywać własne lokalizacje fotoradarów, oglądać filmy, przeglądać zdjęcia, korzystać z innych map bez problemów (Garmin tego nie ma). Bateria jest totalnie do niczego ale i tak jeździ się na kablu. W cenie Garmina mam Larka + AutoMape i jeszcze zostaje parę złotych. W tym przypadku po roku uważam, że dobrze zrobiłem.

Ale jak zwykle wszystko zależy od sytuacji. Na rajd terenowy dookoła świata raczej wybrałbym bardziej markowy sprzęt, ale jako sprzęt który ma żonie ułatwić poruszanie się po nowym mieście myślę że jest ok. Podobnie będzie z aparaturą. Wszystko zależy od sytuacji i zastosowania.

Też jestem zwolennikiem tego, żeby wydać raz porządnie kasę niż kilka razy, z tym że nie zawsze ma to swoje uzasadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Turnigy 9x (nie V2) jest już 2 może i więcej lat. Turnigy 9x V2 jest ponad rok albo i dłużej więc niektorzy mają ją już nawet dwa sezony. Jak widac nikt tej aparatury o coś strasznego nie posądza więc jest dobra. Poza tym w chinach oszczędza się przede wszystkim na robotnikach i to jest z pewnością jeden z czynników czyniących tą aparaturę tanią. Rozbierało i przerabiało ją już wiele osób i widać że jest w środku całkiem nieźle wykonana. Oprogramowanie jest trochę niedociągnięte ale jak powyżej ktoś napisał jest wiele alternatywnych i świetnych wersji oprogramowania które można "włożyć" w aparaturę w kilka wieczorów. Nawet na oryginalnym module nigdy nie straciłem zasięgu a często latałem na granicy widoczności. Tak więc nie widzę przeciwwskazań byś kupił tą aparaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety dobry sprzęt swoje kosztuje. I nie czarujmy się, że jakiś sprzęt Turnigy może się równać się choćby z taką Futabą, a nie mówię tu o wyższych modelach.

 

Dużo też zależy jakimi modelami planujesz latać, jeżeli w najbliższej przyszłości chodzą ci po głowie duże modele i masz kasę np. na taką Futabe, to myślę że nie ma co się zastanawiać. Niestety Futaba ma drogie odbiorniki. Moim zdanie alternatywą dla Futaby będzie ta aparatura: http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=65_330_333&products_id=8628

Jest do niej spory wybór odbiorników, zarówno do małych elektryków jak i do dużych rasowych modeli. Sam system DSM2 jak dla mnie rewelacja. Sam mam aparature JR DSX9, która pracuje na tym samym systemie i jestem bardzo zadowolony, zero zakłóceń (niestety cena JR-a to obecnie 3,2 tys zł).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o aparaturę, w cenie do 800-900 zł, 7-kanłoową, ma ktoś jakieś propozycje. Jako że będę latał w okolicach Warszawy, to najlepiej coś z segmentu 2,4 Ghz. W niedalekiej przyszlości planowany model Corsair. Myślę że do takiego 7 kanałów wystarczy, co sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno miałem podobny dylemat. Jaką aparaturę kupić. Miałem do przeznaczenia na ten cel 1000zł. Jednakże los zadecydował za mnie (nieprzewidziane wydatki) i 1000zł mogłem przeznaczyć na całe wyposażenie dodam, że nie miałem nic z wyposażenia RC bo przed kilku laty ogień doszczętnie strawił moją skromną modelarnie :cry:

Wracając do tematu. Po tygodniowym ślęczeniu w internecie, polskie i zagraniczne fora rozważając wszystkie za i przeciw zdecydowałem się na zakup TURNIGY 9X. Do ostatniej chwili czyli do pierwszego lotu i testów w terenie które odbyły się kilka dni temu zastanawiałem się nad słusznością dokonanego wyboru ale nie zawiodłem się. Aparatura spełniła moje oczekiwania w 100% (podkreślam ze przeczytałem chyba wszystko na temat tej aparatury co udało mi się znaleźć w sieci) I tak za owy 1000zł kupiłem całe niezbędne wyposażenie rc (ładowarka, zasilacz, serwa, regulator 3f, silnik, śmigła, pakiety LiPo, kable, goldy) i materiały do budowy kilku modeli. Jeden z nich został już ulotniony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.