Skocz do zawartości

Średniowieczna wiejska chata


Vespa

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu obiecałem, że pokażę na zdjęciach moją najnowszą dłubaninę.

Jest to chata z okresu średniowiecza, wzorowana w dosyć luźny sposób na stylu słowiańskim. Docelowo ma być częścią dioramy przedstawiającej jakąś scenkę sytuacyjną z życia wioski. Możliwe, że przeniosę to wszystko w świat fantasy i dodam kilka nierealistycznych elementów. Jeszcze z tego nie wyrosłem :faja:

 

Materiały, z których wykonałem szkielet to w głównej mierze karton introligatorski o grubości 1,5 mm, który został pokryty gipsowymi wylewkami z wydłubaną fakturą imitującą kamień oraz rozłupanymi listewkami z płyty sklejkowej imitującymi deski.

 

Na ściany lepsze by były gotowe listewki sosnowe lub balsowe paski, nie mówiąc już o półokrągłych listwach natarcia, które by były najlepsze... chciałem jednak żeby to była wersja budżetowa - i jak na razie łączny koszt użytych materiałów nie przekracza 10 zł. Musiałem kupić jedynie lniane pakuły, z których wykonałem strzechę.

 

Poniżej fotki z obecnego etapu. Jeszcze powinno się to wszystko wzbogacić w szczegóły bo na razie wygląda jak zabawka dla dzieci a nie fragment makiety. Oczywiście wszystko będzie malowane akrylami wodnymi - łącznie z dachem.

Tym co najbardziej razi są w tej chwili łączenia poszczególnych bloków gipsowych - na razie są tylko posklejane ale będę musiał nad nimi jeszcze popracować. No i dorobić jeden taki pasek na tylną ścianę.

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Zastanawiałem się nad oknami ale na żadnym ze zdjęć i rekonstrukcji, które znalazłem, nie było okien. Chciałem nawet nagiąć realia ale ostatecznie stwierdziłem, że spod strzechy i tak ich nie będzie widać więc po co psuć wartość merytoryczną ;)

 

Myślę jeszcze nad dorobieniem kominka - doda to uroku ale znowu - będzie odbiegało od rzeczywistości.

 

Poniżej kilka fotek.

 

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Dołączona grafikaDołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chłopaki, musicie się uzbroić w cierpliwość! Z moim zapałem jest prawie jak z tą strzechą na dachu. Szybko się wypala. Chatka jest obecnie w takim samym stanie jak na zdjęciach ale spędziłem bardzo dużo czasu na szukaniu wiadomości oraz inspiracji. Jeżeli interesują Was czasy wczesnośredniowieczne w odniesieniu do kultury naszych słowiańskich przodków - polecam forum: Slavorum. Znajdziecie tam dużo informacji, zdjęcia oraz świetne malowidła ludowe.

 

W międzyczasie szukam też figurek w skali 28 mm (1:56) ale ciężko znaleźć coś sensownego :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zróżnicowałem fakturę kamiennego gzymsu - mam nadzieję, że będzie to widać na zdjęciach. Postarałem się też zróżnicować kolorystykę kamieni. Niestety coś nie wyszło z malowaniem "omszenia" ale większa część tego zielonego będzie schowana w rzeźbie terenu, ew. posadzę na tym murku jakieś porosty.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabrałem się za struganie styroduru ;) Na wstępie dosyć mocno zmniejszyłem docelowe rozmiary tej dioramy. Teraz ma 35 x 42 cm.

 

Po prawej stronie od schodów ma być mały pomost i fragment rzeki.

Po lewej, tam gdzie stoi wóz, będzie fragment pola.

 

Następnym razem postaram się zrobić ładniejsze zdjęcia :->

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekę malujesz bezpośrednio, czy zrobisz atrapę wody z jakiejś żywicy lub akrylu?

Gdyby tak zrobić efekt "przeciętej wody" i zatopić w niej trochę "śmieci" (wiadro, zatopiona łódka, teściowa...) i jakąś rybkę - dałoby to niezły rezultat. :)

 

Przydałoby się też kilka figurek zrobionych specjalnie do dioramy: Maryna biorąca wodę, Antek na polu, Dzieci bawiące się na podwórku, jakieś kurki i koza, Jancio s....y w krzakach. :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekę malujesz bezpośrednio, czy zrobisz atrapę wody z jakiejś żywicy lub akrylu?

Gdyby tak zrobić efekt "przeciętej wody" i zatopić w niej trochę "śmieci" (wiadro, zatopiona łódka, teściowa...) i jakąś rybkę - dałoby to niezły rezultat. :)

Wodę chcę zrobić z żywicy. Pomysł z pozatapianymi przedmiotami jest świetny i spróbuję to wykonać.

 

Przydałoby się też kilka figurek zrobionych specjalnie do dioramy: Maryna biorąca wodę, Antek na polu, Dzieci bawiące się na podwórku, jakieś kurki i koza, Jancio s....y w krzakach. :devil:

Czy jest na sali rzeźbiarz?!! :crazy: Nigdy się nie bawiłem w sculping - raczej temu nie podołam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzekę malujesz bezpośrednio, czy zrobisz atrapę wody z jakiejś żywicy lub akrylu?

Gdyby tak zrobić efekt "przeciętej wody" i zatopić w niej trochę "śmieci" (wiadro, zatopiona łódka, teściowa...) i jakąś rybkę - dałoby to niezły rezultat. :)

Wodę chcę zrobić z żywicy. Pomysł z pozatapianymi przedmiotami jest świetny i spróbuję to wykonać.

 

Przydałoby się też kilka figurek zrobionych specjalnie do dioramy: Maryna biorąca wodę, Antek na polu, Dzieci bawiące się na podwórku, jakieś kurki i koza, Jancio s....y w krzakach. :devil:

Czy jest na sali rzeźbiarz?!! :crazy: Nigdy się nie bawiłem w sculping - raczej temu nie podołam.

Vespa żywica to fajna sprawa jak chcesz zrobić fale ja mam taki sposób marszczysz, gniesz folię aluminiową i lekko wciskasz na wierzch. Po wyschnięciu wywalasz. Wodę można kupić w modelarskim w granulkach tylko cholernie droga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowej wody nie będę kupował bo z założenia wykonanie tej makiety ma być maksymalnie budżetowe. O patencie z folią już kiedyś słyszałem ale nie miałem okazji wykorzystać. Czy nie będzie problemów ze zdjęciem folii po wyschnięciu żywicy? I czy nie będzie przy tym miało znaczenia czy zastosuję polimerową czy epoksydową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może Ci się przyda:

http://www.model-klub.pl/articles.php?article_id=29

 

Jest tam też kilka innych ciekawych artykułów, może coś z tego wyciągniesz ;)

 

 

http://www.forum.modelarstwo.org.pl/viewtopic.php?t=2316&postdays=0&postorder=asc&start=15&sid=f60f3484b60e3fdce2dd006276129e83

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.