Skocz do zawartości

cięcie balsy laserem - minimalne wymiary


tom4cad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rysuję sobie w wolnej chwili plany modelu do wycięcia z balsy na laserze.

Nasuwa mi się pytanie o minimalne wymiary jakie są dopuszczalne przy tej obróbce. Przykładowo na obrazku poniżej:

Dołączona grafika

 

Mam wymiar minimalny 0,34mm. Zastanawiam się jakie będą wymiary minimalne dla:

balsa 2mm = ?

balsa 3mm = ?

balsa 4mm = ?

sklejka 1,5mm = ?

sklejka 2,0mm = ?

sklejka 3,0mm = ?

 

pzdr

t4c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na mój gust to wymiar minimalny będzie stały dla każdej grubości gdyż rozmiar soczewki lasera się nie zmienia. Natomiast przy grubszym materiale krawędzie będą pod większym kątem gdyż laser ma kształt stożka. Co do tego ile wynosi wymiar minimalny to najlepiej zadzwonić do konkretnej firmy w której chcemy wyciąć bo rodzajów lasera może być kilka :)

 

BTW. To pewnie zależy od firmy ale w tej w której ja pytałem chcieli pliki z Corela i wtedy było taniej gdyż podobno taki standard przemysłowy, więc jak juz stworzysz model w Cadzie to zaimportuj do Corelu :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chodzi o projekt – kreślisz tak takie wymiary jakie mają być, nie poszerzając o r narzędzia (w tym Twoim przypadku wiązki lasera).

Grubość narzędzia ustawiasz w programie wykonawczym cnc

 

Podejrzewam, że w ploterach laserowych jest grubość wiązki jest automatycznie ustawiana w zależności od mocy używanej do obróbki.

Program interpretuje zewnętrzny oraz wewnętrzny obrys użytku ( projekt bryły musi być zamknięty, oraz nie mogą wystawać żadne linie po za obrys, ponieważ w takim przypadku użytek był by cięty bez uwzględnienia średnicy narzędzia). Dołączona grafika

Żółte kropki na foto pokazują średnicę punkty startu freza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Projektując pliki pod laser musisz dołożyć offset. przeważnie 0.08-0,12mm co zależy od plotera. Sam ploter nie wie z której strony linii ma nadłożyć wymiar. Z tego powodu do cięcia laserem należy przygotować pliki już z offsetem. Nie mam pojęcia jak jest z frezarką ale czasem trzeba zrobić offset wewnątrz obrysu koła a innym razem na zewnątrz. Skąd maszyna ma to wiedzieć ? Druga sprawa że człowiek obsługujący ploter musi zapanować nad mocą lasera bo inaczej popali materiał ( miałem takie przypadki)

 

Jeżeli zaimportujesz pliki do Corela to Corel z AutoCad-owskich polyline zrobi spinline i plik z 1Mb urośnie do 10Mb, a jak usuniesz choćby kropkę z tak przekonwertowanego pliku to urośnie on do 100Mb lub więcej. Przerabiałem ten temat u siebie. Dodatkowo Corel dzieli łuki na odcinki łącząc je węzłami i czasem tych węzłów jest kilkadziesiąt tysięcy w całym pliku i laser może dostać czkawki. Pliki Acad14 czytane są prawidłowo przez corela i raczej problemu z wycinaniem z takich plików nie bedzie ( u mnie nie było, problem pojawił się w wyższych wersjach czyli od ACAD2000 wzwyż)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Arek , zgadza się. Suite już robi to prawidłowo, a spróbuj zrobić taką akcję na Corelu 12 :D Zmasakruje Ci pliki. Porażka maksymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czasem trzeba zrobić offset wewnątrz obrysu koła a innym razem na zewnątrz. Skąd maszyna ma to wiedzieć ?

Maszyna tego nie wie, ale program do obsługi tak. Oczywiście sam z siebie nie wie, ale krzywe, które są wewnętrzne rysuje się innym kolorem niż te zewnętrzne. Kolory oznaczają w tym przypadku warstwy. Dla każdej warstwy definiuje się czy obrys jest wewnętrzny czy zewnętrzny i w którą stronę (zgodnie czy przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) ma się poruszać narzędzie. Definiuje się też średnicę narzędzia dla każdej warstwy - w przypadku lasera jest ona stała. Oczywiście tak działają profesjonalne programy do sterowania CNC. Takie uproszczone, amatorskie mogą takich parametrów nie uwzględniać. I, oczywiście, dotyczy to tylko krzywych zamkniętych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa programy:

 

PCNC - chodzi pod DOS'em. Ma duże możliwości (np. optymalizacja ścieżki narzędzia), ale nie mogę go używać na komputerze, na którym bym chciał więc ostatnio z niego nie korzystam.

 

CNConv - polski produkt; nie ma takich możliwości jak PCNC ale chodzi pod Windows i jest wygodniejszy w obsłudze. Współpracuje z dedykowanym kontrolerem podpinanym przez USB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Wysyłając pliki do różnych firm (wycinanie laserowe) zawsze musiałem robić offset. Jedynie podwozia z duralu cięte wodą nie wymagały offsetu i wysłałem plik bez żadnego naddatku. Laser (przynajmniej te lasery z których przyszło mi korzystać) cięły po liniach wprost z programu w którym był otwierany rysunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłając pliki do różnych firm (wycinanie laserowe) zawsze musiałem robić offset. Jedynie podwozia z duralu cięte wodą nie wymagały offsetu i wysłałem plik bez żadnego naddatku. Laser (przynajmniej te lasery z których przyszło mi korzystać) cięły po liniach wprost z programu w którym był otwierany rysunek.

Czyli praktycznie robisz dwa projekty?

Jeden konstrukcyjny (wymiary nominalne), drugi do cięcia?

A jak zlecasz firmie „A” która dysponuje ploterem laserowym o d wiązki 0,16 – później będziesz chciał to samo wyciąć w firmie „B” dysponującej laserem d=0,24 – to już 3 projekt?

Może i ktoś stwierdzi, że to tylko naniesienie obrysu elementu – ale jeszcze jest coś takiego jak ludzki błąd :)

 

Maszyna tego nie wie, ale program do obsługi tak

a jakiego programu używasz do obsługi swojej frezarki :?:

Jeśli chodzi o plotery frezujące to każdy program musi uwzględniać średnicę narzędzia oraz definiować wewnętrzną oraz zewnętrzną stronę – te ustawienia są w konfiguracji, natomiast program nie zdefiniuje strony jak figura jest otwarta bądź projekt jest wadliwy (czyli nawet przy zamkniętej figurze jest jakaś styczna (nawet prosta l=0,01mm pozostawiona przypadkowo) z obrystem w jednej warstwie)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Robię generalnie jeden projekt potem wrzucam offset i usuwam oryginalne linie. Offset ustawiam na 0.10 standardowo.Ostatnio było za ciasno przy składaniu wiec zrobiłem 0.09 i jest lepiej. Większość firm ma 0.10mm. Niestety ale żeby mieć gotowe, pasujące do siebie elementy trzeba poświęcić trochę czasu i porobić offsety. pliki robię w sumie dwa, jeden oryginalny i jeden z offsetem.

W rozdzielanie na warstwy się nie bawię, zamykam wszystkie rysunki w obiekty wiążąc je poleceniem połączenia polylinii, robię offset, potem mostki żeby elementy nie powypadały podczas cięcia i wysyłam plik.

 

Nie wiem jak w corelu robi się offsety ale w turbocad jest polecenie "offset" i zrobienie takowego na danym elemencie to jedno kliknięcie myszy.

 

 

Na screenie poniżej kawałek wręgi Edga 540 z zaznaczonymi na czerwono offsetami 0.1mm. Czarne obrysy to linie elementu bez offsetu i są do usunięcia

 

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Ploter laserowy tnie po linii i to jest dobrze że tak tnie. Jak zrobię linie offsetowe a usunę oryginalny rysunek to laser tnie po tych liniach offsetowych i o to chodzi. Mostki nie mają nic do rzeczy , po prostu laser w miejscu mostków nie przecina balsy i tak ma być. Ma to na celu utrzymanie wszystkich elementów na formatce co jest wygodne dla wycinającego jak i ze względu na transport.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście najlepiej jest uwzględnić offset na poziomie projektu. Wtedy nie ma wątpliwości, że elementy zostaną wycięte poprawnie. Lepiej zrobić samemu dobrze, niż zaufać osobie obsługującej laser. Nie dlatego, że się nie zna na swoje pracy, ale dlatego, że może przeoczyć nie zamknięte linie, albo inne drobne błędy.

 

Sławku, jak robisz mostki? Wycinasz fragment linii, czy masz jakąś inną metodę - np. specjalną funkcję dostępną w programie, który używasz?

 

W Corellu offset robi się nadrukowując kontur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Rysuję prostokąt 10x1,2mm ,zaznaczam go podświetlając strzałką i klikam na funkcję "stampf" (pieczątka) . Potem odbijam tą pieczątką mostki tam gdzie ich potrzebuję. Potem klikam na TRIM i zaznaczając prostokąt usuwam środek przerywając w ten sposób obrys elementu na długości 1,2mm .Na samym końcu usuwam prostokąty. Pewnie jest jakaś szybsza metoda ale jej nie znalazłem. Jak robi się to hurtem to idzie w miarę sprawnie.

 

Wpadło mi teraz do głowy że można by zrobić same pieczątki mostków ale w innej warstwie a potem odjąć jedną warstwę od drugiej za pomocą funkcji boolean2D. Muszę spróbować takiej akcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

ja robie tak samo tyle ze kolkiem a nie prostokatem i funkcja trim

Muszę spróbować z odjęciem jednej warstwy od drugiej bo usuwanie kilkudziesięciu prostokątów jest męczące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.