Jump to content

Małe pytanie co do wyboru modelu na początek


Nowicjusz

Recommended Posts

Witam

 

Jak można stwierdzić po nicku jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o pilotaż samolotów.

Mam prawie skończone ten oto model http://www.modelmaking.pl/ires/oferta/1/5/695/ lecz w czasie budowy stwierdziłem iż konstrukcja balsowa kryta folią nie jest zbyt odporna na uderzenia, które zdarzają się dosyć często początkującym.I tu jest moje pytanie, czy model szybowca jest dobrym wyborem na początek np. http://www.cyber-fly.pl/produkt-828.html ?

Włożyłem w Fuksa trochę pracy i nie chciałbym aby zakończył swój żywot po pierwszym rzucie, tak więc proszę o opinie czy lepszy do nauki jest samolot/szybowiec i czy podany Discus mógł by być tym pierwszym ?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Aparaturę już mam (Turnigy ) tylko, że na fuksa wywaliłem ok. 300 zł i nie za bardzo chciałbym ładować kolejne 500 zł ( beta + jakieś aku ). Powtórzę wcześniej postawione pytanie, lepsze do nauki są szybowce czy modele z napędem ?

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Aparaturę już mam (Turnigy ) tylko, że na fuksa wywaliłem ok. 300 zł i nie za bardzo chciałbym ładować kolejne 500 zł ( beta + jakieś aku ). Powtórzę wcześniej postawione pytanie, lepsze do nauki są szybowce czy modele z napędem ?

Beta ARF (z napędem i serwami, bez aku, łądowarki i aparatury) kosztuje 370zł. Bez serw i regulatora - 100zł mniej (wersja KIT).

 

Modele depronowe są całkiem dobre, ale podobnie jak konstrukcje balsowe, nie są całkowicie odporne, w przeciwieństwie do modeli z pianki EPP, które znoszą naprawdę dużo.

 

Do nauki najlepszy jest motoszybowiec w układzie górno lub średniopłata z napędem pchającym. Umożliwia wzlot na dużą wysokość, szybowanie bez silnika i nie jest zwykle konstrukcją nerwową. W sam raz dla każdego, niezależnie od preferencji i dostępnego terenu. Szybowiec trzeba mieć gdzie puszczać. :wink:

 

Model "gotowy" nie będzie obarczony zbyt wielkimi błędami konstrukcyjnymi.

Można więc o wszystko winić pilota. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc, muszę teraz dokładnie przebadać mój budżet i zastanowić się czy kupić coś gotowego ( beta ) czy może poskładać samemu ( toto-0 ). Przy toto mam wątpliwości co do napędu umieszczonego z przodu a co za tym idzie narażonego na liczne krety.

 

Jeśli chodzi o miejsce do puszczania szybowców to mieszkam niedaleko lotniska.I tu mam pytanko, czy tym Discusem można strzelać z gumy ?

 

Jaki pakiet byłby najlepszy do bety tzn. ile C ? I która firma robi lepsze pakiety ZIPPY Flightmax czy Turnigy ?

Link to comment
Share on other sites

Taka mała uwaga.

Zdajesz sobie oczywiście sprawę, że latanie w strefie lotniska wymaga zgody od kontroli lotów?

Zaś latanie w strefie lotniska bez takiej zgody może na ciebie ściągnąć kilka lat wakacji? O grzywnach nie mówię, ale koszt naprawy np. wgniecenia na skrzydle jakiejś maszyny może być "ciut" większy niż koszt "klepania bryczki". W najlepszym razie... 8)

 

Jest taki miły paragraf, który mówi też o "stwarzaniu zagrożenia w ruchu lotniczym". :wink:

 

To tak na wszelki wypadek, gdyby ktoś np. wpadł na pomysł wejścia na lotnisko przez dziurę w płocie i latanie na płycie, lub w strefie podejścia do lotniska (tuż za płotem).

 

Zdecydowanie lepszym miejscem jest duża i rozległa łąka lub pole, z daleka od lotnisk.

A jak już, to warto się zapytać o sekcję modelarską działającą na lotnisku. To sporo rzeczy ułatwi i uprości, a latanie na lotnisku będzie załatwione formalnie i zgodnie z przepisami. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Co do tego lotniska to nie miałem na myśli bezpośrednio pasa startowego ( równy odcinek trawy ) lecz rozległa trawiasta powierzchnia przylegająca do pasa na której modelarze co roku puszczają modele, a rok temu były tam nawet zawody HLG/DLG ? ( nie wiem czym to się różni za bardzo )

 

Mam jeszcze dwa pytanka:

-Czy skrzydła w tym Discusie to sama pianka czy są czymś wzmacniane ?

-Czy można nim strzelać z holu gumowego ?

Link to comment
Share on other sites

Nowicjusz, Może nauczy. Ale ma tylko 120cm rozpiętości. jak na mój gust trochę mało. Easy glider duże grono modelarzy nauczył latać. Beta 1400, ASW28, seria Toto, Wicherek, Twinstar, i wiele innych. Po co na nowo odkrywać koło? Model jest z EPO więc trochę kreto odporny. Jak chcesz to go kup. Ale pamiętaj wrzucić relacje i opinie o modelu.
Link to comment
Share on other sites

Masz takie samo podejście do tematu jak niektórzy ludzie kupujący np samochody - wchodzą na forum, naczytają się, że w danym modelu nawala 101 różnych rzeczy a później rozpowszechniają informacje, że to jakiś babol, natomiast na forum najczęściej (nie mówię, że zawsze lecz większość osób - takie moje zdanie) wpadają i wyżalają się osoby którym coś poszło nie tak. Jeżeli w skali polski zebrać takich pokrzywdzonych zbierze się ich ze 100 - dużo ale na to, że 1000000 osób ma to samo i nic się z tym nie dzieje to nikt nie napisze no bo po co jak nic się nie dzieje ;)

Bardzo dużo osób zamawia na HK i paczki dochodzą nawet jeśli doliczy się VAT i przesyłkę to wyjdzie połowę taniej albo i lepiej jak w Polsce. Koszta przesyłki 2,99 dolara za 100g ? Ja z Łodzi płacę za przesyłkę 16zł, a z HK za to samo 18zł aż tak wiele ?

Czekać ... no racja ale wszyscy się chyba ze mną zgodzą, że w tym hobby cierpliwość i wytrwałość to podstawa, no chyba, że spieszysz się na jakieś zawody które są w środę, to leć do sklepu ...

Przepraszam za przydługi OT ale jakoś tak mi wyleciało z palców ...

pozdrawiam ;)

Link to comment
Share on other sites

i ma przyjść na wpół rozpakowana to ja dziękuje

Haha, dobre :D .A tak na poważnie to kup sobie easy glidera pro.Według mnie najlepszy z wymienionych.Nauczysz się nim latać to sobie coś zrobisz np jakiegoś deproniaka typu toto. :)

Link to comment
Share on other sites

jak mam czekać na paczkę miesiąc, dopłacać vat i ma przyjść na wpół rozpakowana to ja dziękuje

To są tak naprawdę skrajne przypadki. Ja dzisiaj dostałem paczkę po 6 dniach od wysłania, nie rozpakowana, nic nie było niepokojącego. Ja też się obawiałem, ale teraz stwierdzam że warto robić tam zakupy.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.