Skocz do zawartości

lotki, zawiasy pytanie o rozwiązanie


PiotrKostek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Przejrzałem już wszystko co udało mi się znaleźć - choć wiem, że zaraz dostanę link, którego nie znalazłem:)

W każdym razie - pytam o lotki. Robię w tej chwili toto0 - swój pierwszy model. I oczywiście zacząłem kombinować. Zamiast zrobić lotki na taśmie klejącej zacząłem próbować innych sposobów (ja z tego pokolenia co wierzy tylko w gwoździe :) )

Gniazda lotek i samą lotkę mam podklejoną balsą i teraz -

Próbowałem silikon, ale mi to nie wychodzi - silikon nie trzyma się balsianej krawędzi. malowąłem to lakierem akrylowym szlifowałem na gładko - nie trzyma - nie wiem czemu.

Silkon szklarski tytan. Poza tym daję chyba grubą warstwę - póki co porażka - odpuściłem.

 

Spróbowałem zawiasów z peta i teraz mam pytanie - jak je wklejać w lotkę - bo w przypadku steru kierunku czy wysokości - rozumiem - na środku cienkiego płata wklejam i już

 

A lotka ? wklejam maksymalnie blisko górnej krawędzi ? Bo lotka przecież jest gruba i powierzchnie styku płaskie (tylko jedna sfazowana) Jak to się robi ? Spróbowałem wklejać 1mm od krawędzi, ale mam mieszane uczucia - czy to się będzie trzymać na takim skrawku balsy ? poza tym lotka schodzi pod kątem i muszę wycinać szczelinę jakby w dół - bo po prostej to mi przebija zawias lotkę na wylot.

Naprawdę nie znalazłem nigdzie rozwiązania - tak, zeby było pokazane, czy dobrze wyjaśnione. Czy robię to dobrze, czy źle a jeśli źle to jak robić to dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A lotka ? wklejam maksymalnie blisko górnej krawędzi ? Bo lotka przecież jest gruba i powierzchnie styku płaskie (tylko jedna sfazowana) Jak to się robi ? Spróbowałem wklejać 1mm od krawędzi, ale mam mieszane uczucia - czy to się będzie trzymać na takim skrawku balsy ? poza tym lotka schodzi pod kątem i muszę wycinać szczelinę jakby w dół - bo po prostej to mi przebija zawias lotkę na wylot.

A dlaczego stronisz od tasmy? Tasma ma dwie istotne zalety. Na calej dlugosci zakrywa szczeline pomiedzy lotka i skrzydlem, co jest korzystne ze wzgledow aerodynamicznych. Ponadto daje sie latwo wymienic w razie naprawy. Posiada dosyc duza wytrzymalosc, ale najlepiej jest kleic ja do powierzchni w miare gladkich.

 

Generalnie, polozenie miejsc osadzenia zawiasow mechanicznych dyktowane jest ksztaltem przekroju krawedzi natarcia lotki oraz ksztaltem przekroju listwy, do ktorej mocujesz zawias w skrzydle. Jesli dobrze Ciebie zrozumialem, masz do czynienia wylacznie ze skosnie scieta krawedzia natarciea lotki, a wiec krawedz styku obu elementow znajdzie sie dokladnie przy gornej powierzchni skrzydla. Stad wniosek, ze wiele mozliwosci nie masz. Jedna z nich jest wlasnie tasma, inna sposob pokazany na filmiku. Zamocowanie w takim miejscu zawiasow mechanicznych jest, nazwijmy to, klopotliwe, choc moze nie calkiem niemozliwe.

 

 

Dla uzupelnienia - pojawiajacy sie w filmiku tekst oznacza: pozwolic przyschnac 5min

Szkoda, ze facet nie pokazal, jakim dokladnie klejem to robi, bowiem istnieje wiele odmian UHU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robroy67 napisał/a:

http://www.youtube.com/watch?v=fSE6v9NFRCM

 

Dla uzupelnienia - pojawiajacy sie w filmiku tekst oznacza: pozwolic przyschnac 5min

Szkoda, ze facet nie pokazal, jakim dokladnie klejem to robi, bowiem istnieje wiele odmian UHU.

no proszę Cię :D:D spójrz na tytuł :jupi:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem kilku rozwiązań, zawiasy z peta, z dyskietki oraz z taśmy. Wiem że każde rozwiązanie jest dobre o ile wykona się je zgodnie ze sztuką. Tyle że mnie jako początkującemu "modelarzowi" wychodziła najczęściej sztuka dla sztuki i tak przez to rozbiłem dwa razy model z powodu źle wykonanych zawiasów, a raz nawer udało mi się wylądować całym modelem z urwanym sterem, juz nie pamiątam czy kierunku czy wysokości. Kiedy straciłem kontrolę nad modelem z powodu urwanych lotek (moja wina, źle wklejone zawiasy z dyskietek przerwały się lub wyrwały) stwierdziłem że muszę inaczej podeść do wykonania połączeń ruchomych.

Najlepszym okazało sie najprostrze rozwiązanie, montuje teraz wyłącznie gotowe zawiasy (np. w ToTo7 zastosowałem 11×28mm) i wklejam na kleju dwuskładnikowym. Inne rozwiązania zaczne stosować jak się podszkolę w precyzji ich wykonania.

Jak na razie dwa modele ToTo 7 zajechałem, trzeci na gotowych zawiasach nie miał na razie nawet twardszego lądowania. Buduję jeszcze kolejnego ToTo7, również na gootowych zawiasach i takie Tobie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem wklejać 1mm od krawędzi,

Zawias tak wklejony ,robię go z dacronu-materiału na żagle lub z delaminażu,wytrzymuje w spalinowym kombacie WWII latającym z prędkością ok 150 -160 km/h.

Zalany rzadkim CA( również tym do styropianu) i potem przełamany kilkakrotnie ,wytrzymuje nawet kilka sezonów intensywnych startów w zawodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o zawiasy na lotkach i pet/dyskietki to trzeba inaczej wyszlifować natarcie lotki. Zrobiłem w 2m szybowcu tak, że lotka zamiast klasycznego szlifowania " / " pod taśmę, została zeszlifowana w " > " i normalnie wtedy w środek lotki wsadzony zawias z dyskietki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.