Skocz do zawartości

Pierwszy samolot


sokol07
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zapragnąłem ostatnio rozpocząć latanie samolotami (dotychczas byłem wierny helikopterom). Po krótkim namyśle i poczytaniu w internecie podjąłem decyzję, że chciałbym model depronowy. Przed zakupem postanowiłem jeszcze skonsultować wszystko z ludźmi, którzy mają jakieś doświadczenie.

Dodam, że chciałbym wydać możliwie jak najmniej :D.

 

1. Kadłub

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p3886,malibu-pelikan

 

2. Aparatura + odbiornik

Tu mam pytanie - mam aparaturę E-sky od Lamy v4. Jest to 4-kanałowy sprzęt, do którego musiałbym tylko dokupić odbiornik.

Czy wystarczyłoby kupienie czegoś takiego i zbindowanie?

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p4034,odbiornik-2-4-ghz-6-kanalow-001367-e-sky

 

3. Serwa

W opisie wymienione są serwa Hitec HS-55 i takie też bym kupił.

 

4. Silnik

W opisie jest silnik AXI 2204/54 i takie bym kupił.

 

5. Regulator

Tu nie mam pojęcia - regulatory mają tyle odmian, że już się pogubiłem... :shock:

Moglibyście mi powiedzieć, jaki regulator musiałby to być?

 

6. Ładowarka i akumulatory

Tak jak w opisie - tu też nie mam pytań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najtaniej i silnik Axi? Jak ma być tanio, to ten silnik nie pasuje zbytnio. Zakupy warto zrobić na Hobbycity.com Za cenę silnika z przesyłką można tam całe wyposarzenie kupić(oczywiście też z przesyłką).

 

Co do aparatury, to zależy czy masz aparaturę 2,4Ghz czy 35Mhz.

Tylko pametaj że raczej na podwórku tym modelem nie polatasz, chyba że w idealnej ciszy, ale to często sie nie zdarza.

 

PS. Nie lepiej zrobić samemu taki model? Napewno wyjdzie dużo taniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model ok,jeżeli latasz helikami.

 

Co do nadajnika,polecałbym kupno czegoś lepszego niż e-sky np turningy 9 za 60$ z hc.

 

Jeżeli jednak nie masz pieniędzy na lepszy sprzęt to ten nadajnik się nada.

 

 

3. Poszukaj innych serw(tańszych) wogóle całe zakupy polecałbym zrobić na www.hobbycity.com

4.Silnik to samo wpisz tylko na hc numerki silnika i wyskoczy Ci jakiaś alternatywa tego axi(pewnie turningy)

 

 

5.Co do regulatora to będzie w opisie silnika (ile amperów)

 

6.Ładowarke rónież bym wiął z hc- accucel 6

 

 

spóźniłem się :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Model na początek to raczej proponowałbym jakiegoś trenerka typu Cessna, Piper lub inny górnopłat a nie akrobata

http://abc-rc.pl/p/3/1998/model-wilga-epp-trenerek-kit-rcpianka-dla-poczatkujacych-samoloty-i-szybowce.html

http://abc-rc.pl/p/2/1997/model-tiper-epp-trenerek-kit-rcpianka-modele-z-epp-samoloty-i-szybowce.html

http://abc-rc.pl/p/2/1439/model-falcon-epp-morlock--modele-z-epp-samoloty-i-szybowce.html

Co do aparatury, to ta którą masz jest do latania wkoło domu. Teoretyczny jej zasięg to 500m, na takiego trenerka powinna wystarczyć.

Regulator dobiersza ściśle pod silnik. Producent podaje ile amper pobiera taki silnik i tylu amperowy musisz kupić regulator. Z tanich i dość dobrych są Tower Pro.

Do trenerka raczej sugerowałbym większe serwa np. tower pro SG 91R. Te HS 55 można zastąpić tańszymi tower pro SG 50 lub HXT 500.

Jeżeli chodzi o silnik to często producent podaje do jakiej masy modelu się on nadaje z jakim rozmiarem śmigła i wystarczy tylko dobrać odpowiedni silnik i śmigło a potem dopasować do niego regulator.

Pakiet akumulatorów o pojemności 1300mAh wystarczy ale sprawdź czy silnik potrzebuje pakiet 2S (dwu celowy) czy 3S (trzy celowy). Jeżeli mogą być stosowane oba lepiej wybrać ten 3S.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Zapragnąłem ostatnio rozpocząć latanie samolotami (dotychczas byłem wierny helikopterom). Po krótkim namyśle i poczytaniu w internecie podjąłem decyzję, że chciałbym model depronowy. Przed zakupem postanowiłem jeszcze skonsultować wszystko z ludźmi, którzy mają jakieś doświadczenie.

Dodam, że chciałbym wydać możliwie jak najmniej :D.

 

1. Kadłub

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p3886,malibu-pelikan

 

2. Aparatura + odbiornik

Tu mam pytanie - mam aparaturę E-sky od Lamy v4. Jest to 4-kanałowy sprzęt, do którego musiałbym tylko dokupić odbiornik.

Czy wystarczyłoby kupienie czegoś takiego i zbindowanie?

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p4034,odbiornik-2-4-ghz-6-kanalow-001367-e-sky

 

3. Serwa

W opisie wymienione są serwa Hitec HS-55 i takie też bym kupił.

 

4. Silnik

W opisie jest silnik AXI 2204/54 i takie bym kupił.

 

5. Regulator

Tu nie mam pojęcia - regulatory mają tyle odmian, że już się pogubiłem... :shock:

Moglibyście mi powiedzieć, jaki regulator musiałby to być?

 

6. Ładowarka i akumulatory

Tak jak w opisie - tu też nie mam pytań.

Cimek ma sporo racji. Lenistwo aż bije w oczy. W końcu nie jesteś pierwszą osobą, mającą takie dylematy.

 

Nie mniej postaram się pomóc.

 

Po pierwsze wybrałeś typowy model halowy, który praktycznie nie nadaje się do lotów na zewnątrz, chyba że w idealnej ciszy. Zastanów się jak często masz idealną ciszę w swojej okolicy?

 

Po drugie jak się domyślam, latałeś dotąd Lamą lub jej klonem. Samolot jednak będzie miał odmienną charakterystykę lotu, więc trzeba będzie się i tak uczyć od podstaw.

Sugeruje to zakup modelu do nauki pilotażu: Górnopłata ze sporym wzniosem. Będzie to taki samolotowy odpowiednik Lamy - stabilna konstrukcja łatwa do opanowania.

 

Ty uległeś typowej chorobie - wybrałeś model imponujący, a nie skuteczny. Nic nowego, bo co drugi początkujący zaczyna pytania o pierwszy samolot, od kombatów, Jetów, makiet, akrobatów. Kto tej chorobie ulega - płacze wkrótce po pierwszym starcie.

 

Jeżeli chcesz tanio, to deproniaka zbuduj sobie sam. Plany i polecane konstrukcje znajdziesz bez problemu na forum, w tym dziale. Większość tych konstrukcji można zbudować z 5mm podkładów pod panele podłogowe ze sklepów z ... panelami podłogowymi :)

Koszt takiego materiału to kilkanaście złotych na model. Paczka 10 arkuszy kosztuje ok 30-40zł i starczy to na jakieś 4-5 modeli.

W sklepie nie pytaj o depron, tylko o Arbitron, Fixfloor, FixPrix - to najpopularniejsze polskie marki materiału znanego jako polistyren ekstrudowany (Depron to marka z USA = w Europie prawie nie spotykany, a jak już to drogi. Sprzedawcy po prostu nie znają takiej nazwy - Depron)

Do tego klej - polecam UHU POR, lub polimerowy klej do styropianu.

Przyda się trochę sklejki - wystarczy skrzynka po owocach z "Warzywniaka".

Kilka sosnowych listewek, choć są modele, które nie wykorzystują.

Trochę drobnej galanterii.

 

Ogólne koszty budowy będą znacząco niższe niż kupno gotowego modelu.

A ty się czegoś nauczysz oprócz latania.

 

Silnik najprostszy typu "dzwonek" - polecam TP 2410-09 ze śmigłem 10x4,7 i pakietem 3S 1300mAh 20C.

Serwa TP SG-91 lub HXT900. Są to znacznie tańsze zamienniki HS-55.

Regulator 25A, odbiornik może być EK2-0420 lub EK2-0420.

 

Dopiero po opanowaniu takiego trenerka zastanów się nad zbudowaniem prostego modelu akrobacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian napisał ci w zasadzie wszystko, a ja dodam że to co sobie upatrzyłeś rąbnęłoby szybciej, niż byś pomyślał którym drągiem ruszyć.

Jeżeli faktycznie chcesz polatać zacznij od spokojnego i wiele wybaczającego górnopłata, któremu do lądowania wystarczy tylko zdjąć gaz i nie przeszkadzać. Inaczej długo się nie połapiesz skąd ten worek szczątków tak szybko rośnie...

I zapomnij wreszcie o tech cholernej Lamie. A w szczególności o wykorzystaniu z niej radia. To wielka kupa i nic poza tym. Na HK są tanie i o niebo lepsze. Trochę makulatury albo parę godzin ulotek na ulicy i uzbierasz...

 

Reszta jest wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

madrian, wielkie dzięki za obszerną odpowiedź. :)

Co to tego, że powinienem kupić górnpłat, uświadomił mnie już wojcio69.

Co do budowy własnego modelu - materiał można ciąć po ludzku (tzn. ostrymi przedmiotami) czy trzeba jakiejś specjalnej metody?

Czyli jako początkujący opanowałbym coś takiego:

http://www.emodel.pl/emodel-model-michas-rc-zestaw-arf-10m-p-1720.html

lub

http://www.rcskorpion.pl/product_info.php?cPath=170_235&products_id=5439

?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie jestem wielkim znawcą ale latam modelami z EPP, i na początek polecam właśnie modele z tego, przy jakiejkolwiek kraksie z ziemią model praktycznie można przywrócić do lotu dosłownie w dwie minuty, zestaw klej i przyspieszacz i latasz dalej, nie polecam nic balsowego na początek a i depron ciężko połatać jak się konkretnie rozwali.

Dodam, cena i łatwość składania modeli z EPP czynią z nich idealne modele na początek.

 

Pozdrawiam

 

PS. Kup jakiegoś Mugola czy Shogo, ja tak zacząłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolegę powyżej. Górnopłat na początek jest najlepszy. Trudny model jako pierwszy może Cię skutecznie zniechęcić do modelarstwa. A w tym falconie możesz z czasem zrobić lotki i trochę 'poakrobatować'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czyli zawsze brać z regulator z lekkim nadmiarem. Jest jakaś bariera, ile maksymalnie, żeby nie zepsuć wszystkiego? :)

2. Morlock Falcon jest "chwilowo niedostępny"... Czekać na dostawę, czy kupić Morlocka MuGol?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.