Skocz do zawartości

Hitec Optic 6 SPORT


TEQ

Rekomendowane odpowiedzi

No i gdzie te Twoje konkrety?

Przytoczyłeś dokładnie ten sam cytat co ja. Z którego właśnie wynika, że Evo ma 50% większą moc promieniowaną niż Optic Sport.

 

Maximum Output Power Rating: 0.3 W ERP
rating - 4 : a stated operating limit of a machine expressible in power units

Limity nas nie interesują, podobnie jak "sferyczne Hitec-i w próżni" :)

Pomierzona moc różni się o 100mW. To wciąż jest 50% lub 33%, zależy z której strony liczyć.

 

Przy okazji - Royal Evo9 ma pakiet zasilający 7.2V - wynikałoby zatem, że powinno mieć sporo mniejszą moc nadawczą. Przecież test był dla 12V. Moim zdaniem jest tam przetwornica DC-DC. W przytoczonych dokumentach są wpisane wartości prądów i napięć doprowadzonych do końcowego wzmacniacza mocy. W procedurze testowej używa się przecież rzeczywistego nadajnika z jego rzeczywistymi parametrami.

 

Optic Sport

DC Voltages and Current into Final Amplifier:

FINAL AMPLIFIER ONLY

Vce = 7.2 VDC

Ice = 0.07 A.

Pin = 0.5 W

Royal Evo9

DC Voltages and Current into Final Amplifier:

FINAL AMPLIFIER ONLY

Vce = 12.0Volts DC

Ice = 0.039A.

Pin = 0.5Watts

Wniosek dodatkowy z tego taki, że nawet z tej samej (w zasadzie ciut mniejszej) mocy doprowadzonej inżynierowie Multiplexa wycisnęli 50% więcej mocy promieniowanej ERP.

 

EDIT - znalazłem jeszcze test Evo12. Niższe napięcie zasilania (7.2V) - ale moc taka sama jak w Evo9. Być może w testowanych RE9 i RE12 są inne moduły nadawcze (ktoś mi wspominał, że w Evo12 synteza jest w standardzie, a w Evo9 jest opcjonalna, ale pewności nie mam). Nie wiem.

I coś mi tu nie pasuje moc doprowadzona, wygląda na błąd w opisie prądu.

DC Voltages and Current into Final Amplifier:

FINAL AMPLIFIER ONLY

Vce = 7.2Volts DC

Ice = 0.039A.

Pin = 0.5Watts

 

RF power is measured by the ERP METHOD. There is no provisions to limit the power. With a nominal battery voltage of 7.2 VDC, and the transmitter properly adjusted the RF output measures:

Po = 0.3 Watts ERP

 

Dla tych, co chcieli jeszcze wiedzieć, jak się ma do tego nasz JR.

Evo9 - Page 5 of 11 - TEST DATA:

Emission Frequency (MHz) - 72.30

Corrected EUT Signal Reading (dBm) - 17.9

 

Evo12 - Page 5 of 11 - TEST DATA:

Emission Frequency (MHz) - 72.80

Corrected EUT Signal Reading (dBm) - 17.2

 

XP6102 - Page 10 of 20 - 3.5. Test Results

Carrier Emission Frequency (MHz) - 72.55

ERP (dBm) - 18.6

 

Jak można policzyć wg wzoru http://pl.wikipedia.org/wiki/DBm, Evo9/12 ma nieco mniejszą moc promieniowaną/pomierzoną od XP6102.

 

Dla Optic'a zasilanie było skrajnie niskie, dla Royala Evo zawyżone do 12V

Biedny Hitec, nikt go nie lubi... Może by tak wpierw sprawdzić, potem wypisywać ? Tak się składa, że Optic Sport jest też zasilany z pakietu 7.2V. Tak samo jak Evo.

To w końcu testy FCC są ujednolicone, czy nie są ? Sa przeprowadzane dla rzeczywistych warunków pracy nadajnika "w szczerym polu", czy to jakieś wydumki nudzących się urzędników ?

 

Ja się chętnie dowiem czegoś nowego w temacie - nawet tego, że nie mam racji :) - ale proszę o konkrety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Panowie sprawa wygląda tak kolega krótkofalowiec uruchomił swojego Icoma 706MK2G na czestotliwosc kolegi z Hiteckiem Optic 6 kanał 64 sygnał ledwo poruszył s metr . Po włączeniu Graupnera MX 12 a potem MX 16 sygnał był znacznie mocniejszy na poziomie 7 s. Oczywiscie pomiary były robione w ten sam dzien w tym samym miejsc a sprawdzenie tego w praktyce jest chyba najlepszym dowodem ,ze Graupner albo ma wieksza moc ALBO LEPIEJ DOSTROJONĄ ANTENE O KTÓREJ NIKT NIC NI MÓWI A MA ONA OGROMNE ZNACZENIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

od roku latam korzystając z optic 6 i jestem w pełni zadowolony. Tez naleze do początkujących modelarzy i jak narazie spełnia moje oczekiwania, nwet nie wykorzystuje wszystkiich funkcji i pewie dluo jeszcze tego nie zrobie. Osobiście postawiłbym na funkcjonalność sprawdzonego sprzetu (optic 6) a nie na mowy (modny) potic 6 sport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.