Skocz do zawartości

Jaki motoszybowiec 2,5-3m do zbudowania od podstaw?


vowthyn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jarek - można trochę dla przekory, trochę żeby zaznaczyć odrębność poglądów ale najczęstszym powodem wygłaszania takich poglądów jest irracjonalny strach przed zrozumieniem: I=U/R i P=UxI. Pod jego wpływem (strachu) - dorabia się różne filozofie....

Można model optymalizować już na etapie projektów i te zazwyczaj są wspaniałe, wystrzałowe, genialne..... Na etapie realizacji pojawia się tak zwana: proza życia... A to fundusze, a to dostępność, a to czas oczekiwania... Zazwyczaj robi się z tego co jest pod ręką i to już z optymalizacją niewiele ma wspólnego. Można wydłużać nos modelu w nieskończoność aż lewa strona równania będzie się równać prawej... Można ogon robić z depronu - tylko po każdym lądowaniu doklejać albo nowy ? I czekać aż ktoś mnie pociągnie ? A wszystko dla idei ?

Można zrobić 2,5m elektroszybowiec z pełną mechanizacją < 1 kg ? Można ! A gdybyś jeszcze widział Rafała, jak takim modelem w niedzielę kręcił termikę to sam ze swoich poglądów byś się uśmiał !

Jurek, prosze, zejdz na ziemie i nie dorabiaj do mojej poprzedniej wypowiedzi fantazyjnych teorii strachu. Dopusc do siebie mysl, ze ja wylacznie ustosunkowalem sie do konkretnej wypowiedzi na temat "pakowania sporo olowiu dla wywazenia" modelu. Nic poza tym. Bo chyba nie zaprzeczysz, ze wydatnie zwiekszony ciezar modelu w wiekszosci przypadkow nie sprzyja uzyskaniu dobrych osiagow podczas lotu w termice. Przeciez nigdzie nie napisalem, ze lot takim modelem w termice automatycznie staje sie niemozliwy, prawda? Dlatego nie widze wielkiego sensu w tym, bys na podstawie moich wypowiedzi implikowal akurat taki wniosek.

 

To nie ma byc zlosliwosc, ale takze Twoj wyklad na temat rozbieznosci teorii i praktyki jest zupelnie niepotrzebny - ja juz nie jednym modelem szybowca (takze z napedem elektrycznym) latalem i zdaje sobie sprawe z zaleznosci zachodzacych podczas lotu w termice, a takze z tego, co jest mozliwe w ich konstrukcji, a co nie.

 

Powracajac do tematu: zalozeniem jest przeciez zbudowanie modelu z napedem elektrycznym, nadajacego sie zarowno do termiki, jak do podstawowej akrobacji. Takie zalozenie sila rzeczy prowadza do mniejszego lub wiekszego kompromisu. Wyglada na to, ze tworca watku doskonale zdaje sobie z tego sprawe, wiec z mojego punktu widzenia sprawa jest jasna.

 

Mnie mimowolnie przychodzi na mysl ASW-28 firmy Simprop - model o ponadprzecietnych wlasciwosciach w termice, solidnej konstrukcji, umozliwiajacej wbudowanie napedu elektrycznego oraz wykonanie prostych figur akrobacji, ale jako niezbyt tani (troche ponad 200 Euro) zestaw ARC, niestety, nie spelnia innych warunkow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Jarku, wyluzuj..... spójrz na swój 1 komentarz, potem na pozostałe..... Już to gdzieś pisałem - nie potrafię czytać w cudzych myślach, nie wiem co wiesz a czego nie. Przepraszam !

Pozdrawiam - Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

 

Gupik jest wart rozważenia, zwłaszcza jako wprawka przed bardziej skomplikowanymi modelami, tylko nie wiem czy da się go przeskalować do rozsądnej wielkości (minimum jakie mnie interesuje powiedzmy 2,3m) przy zachowaniu niezmienionej konstrukcji - czytałem, że już przy oryginalnej wielkości kadłub jest dość delikatny i podatny na złamania. No i oczywiście lotki do dorobienia. Acha no i skrzydła są zdaje się niedemontowalne, a to dla mnie mus (wożę modele autem i zmontowany dwumetrowy i większy model do niego nie wejdzie, fajnie byłoby, gdyby pojedynczy segment skrzydła nie przekraczał 140cm (wtedy wejdzie na siedzenie), ewentualnie 2m, ale wtedy już zajmuje cały tył. Modele po każdym lataniu składam, więc mocowanie skrzydła musi to umożliwiać.

 

.....

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=39591

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Temat trochę przeleżał, pewne założenia uległy przemyśleniu i zmianie. Również moje podejście do pewnych spraw troszkę się zmodyfikowało (głównie w kwestii niechęci do "patyczaków ze skrzydłami" jakoś tak bardziej przychylnym okiem zaczynam na nie patrzeć, jak widzę co potrafią). Do zakupu jeszcze daleka droga, ale zakochałem się po prostu w tym modelu: http://www.topmodelcz.cz/index.php?&desktop_back=eshop&action_back=&id_back=&desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=1066 . Powiedzcie mi proszę jak wygląda sprawa z wytrzymałością takiej konstrukcji (ponoć ma dźwigar drewniany). Oglądałem kilka filmów z udziałem tego modelu, ale nigdzie nie widać, żeby ktoś próbował robić nim jakieś figle - tylko grzeczne wożenie się po niebie. Wiem, że to jest model termiczny, ale jakby mi przyszła ochota wywinąć pętelkę, albo ze cztery ;-) to wytrzyma czy się poskłada?

Tutaj też śliczności - wygląda to na unowocześnioną wersję BoT z lotkami http://www.topmodelcz.cz/index.php?&desktop_back=eshop&action_back=&id_back=&desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=10984

 

 

Z trochę innej beczki - czy warto sobie zawracać głowę czymś takim: http://allegro.pl/motoszybowiec-3-metrowy-i1901852646.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.