robertus Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Przeglądam forum pod kontem budowy samolotów depronowych i zauważyłem, że depron depronowi nie równy. Oczywiście najlepszy jest biały ze sklepu modelarskiego. Niestety i najdroższy. Alternatywą to podkłady pod panele. Jednak tutaj okazuje się, że sprawa się komplikuje. Okazuje się, że w zależności od producenta, czy tez koloru depronu jest on bardziej kruchy, bądź elastyczny. W tym wątku chciałbym prosić doświadczonych depro-modelarzy o zebranie swoich doświadczeń z kolorowymi depronami. Podobno różowy depron jest najgorszy, czarny jest kruchy. A może to tylko mało znaczące różnice. Zapraszam do dyskusji.
madrian Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Tworzywo XPS jest bardzo popularne. Przez to ma wielu producentów, a każdy z nich ma swoją procedurę technologiczną. Akurat ten "biały" to oryginalny depron, od konkretnego producenta, który tejże nazwy użył dla swoich wyrobów. Czy on jest najlepszy na świecie? Nie wiem. Ważne, że jest produkowany w kraju o tradycjach miar anglosaskich, a przez to ma bardzo nietypowe, jak dla Europejczyków rozmiary. Jego płyty są mniejsze niż "krajowe" produkcje, a sporo droższe. Co do naszych producentów, to dodatek barwny jest tylko dodatkiem, zależnym zresztą od tego, co proucent kupił w hurcie. Stąd też szeroka rozpiętość barw. Choć czasami, niektórzy producenci kolorami oznaczali klasę swojego wyrobu. Jak się przekonałem, nawet jakość produktu od jednego producenta, może ulec zmianie w czasie. Raz jego XPS będzie kruchy, innym razem elastyczny, a kiedy indziej sztywny. Po prostu dla typowego zastosowania tego produktu (izolacja paneli) te własności są bez większego znaczenia. Dla nas to co innego, więc zwracamy uwagę na wytrzymałość mechaniczną, a nie np. na własności termoizolacyjne. Może jakiś producent produkuje XPS typowo pod zastosowania modelarskie (bo z tego co się orientuję, oryginalny depron, wystąpił w tej roli gościnnie - sprawdził się i zadomowił). Ale nie nasi krajowi producenci. Chyba najbardziej stabilny jest Arbitron, w charakterystycznym zielonym kolorze. Ostatnio pojawiła się odmiana Arbitron+ o grubości 6mm. innym przykłądem jest sposób wykończenia powierzchni płyty. Dla producenta nie ma to wiekszego znaczenia. Większość pianek XPS jest gładka, ale ostatnio kupiłem Arbitrona wykończonego niczym skóra rekina. O wysokiej chropowatości powierzchni. Słowem - co trafisz to masz.
daniello Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Jako że mam troszkę doświadczenia w sprawie depronu, podkładów pod panele i różnorakich pianek, powiem tak: najlepszy jest jak już Kolega wspomniał depron ze sklepu modelarskiego, niemiecki (dostępny np. w abcrc.pl). Sklepy oferują czasami bodajże czeski, ale nie mam z nim doświadczeń, jest tańszy, co prawdopodobnie idzie w parze z gorszą jakością. Jeśli chodzi o podkłady, miałem do czynienia z zielonym (jaśniejszym i ciemniejszym) gr. 5,5mm, brązowym (beżowym) gr. 3 i 5mm oraz szarym gr. 5mm. Zielony to totalny badziew, ciemny jest nieco twardszy od jasnego, jednak i tak są bardzo delikatne. Jedynym plusem jaki dostrzegłem może być to, że czasami arkusze takiego podkładu są praktycznie nierowkowane, gładkie, ale to już chyba zależy od maszyny. Szary natomiast jest twardy, ale kruchy. Rowki są bardzo wyraźne, nie polecam szlifowania bo to bardzo żmudna i niewdzięczna robota. Ale z takiego materiału udało mi się wyrzeźbić Extrę, która lata do dziś. Najlepszy moim zdaniem jest brązowy. Twardy, nie jest kruchy, można go giąć na różne sposoby, rowki też nie są jakieś wyraźne, ogólnie całkiem fajny (głównie z niego powstaje moja Lazy Bee). Oczywiście najlepiej zrobić model z EPP, jednak wiadomo, koszty wtedy wzrosną kilkukrotnie, a jak dobrze powzmacniamy depron węglem czy innymi prętami/płaskownikami, jest szansa na ładny model.
robertus Opublikowano 6 Września 2011 Autor Opublikowano 6 Września 2011 Danielu, pamiętasz jakich firm były te podkłady?
Malker Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=11635&highlight=zielony+depron Tu trochę jest
robertus Opublikowano 6 Września 2011 Autor Opublikowano 6 Września 2011 Nie wiem jak to przeoczyłem :oops: Zwykle całkiem nieźle kopię.
GOGO Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Biały podobno jest kruchy, gorsza wytrzymałość od zielonych podkładów.
Malker Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Biały podobno jest kruchy, gorsza wytrzymałość od zielonych podkładów.Biały, ten ze sklepów modelarskich? Jeśli tak to nie prawda.Biały właśnie jest bardzo elastyczny i wytrzymały.
Chriss Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 W OBI idzie kupić jakikolwiek depron??
extream Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 W OBI idzie kupić jakikolwiek depron?? U mnie w OBI mają 6 i 3 mm zielony rowkowany.
Chriss Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Kurcze, rowkowany do samolotu 3D może być problemem. No nic, może u mnie będzie czysty.
extream Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Kurcze, rowkowany do samolotu 3D może być problemem. No nic, może u mnie będzie czysty.Nie liczyłbym na to. Rowki nie są dużym problemem. Zawsze możesz je delikatnie zeszliwować lub obkleić taśmą. W wielu modelach (nie 3D) miałem rowki nie ruszane i nie wpływało to negatywnie na właściwości lotne, jedynie estetyka trochę na tym cierpi
Chriss Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Tak, ale i tak są całe paczki po 45 zł kilkanaście arkuszy, a ja chciałem tylko 3 więc wróciłem z pustymi rękami, jutro skocze do Praktikera, ale to już dzień pracy w plecy, a mógłbym dziś już dużo zrobić. No nic jutro posiedzę dłużej nad tym.
extream Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Tak, ale i tak są całe paczki po 45 zł kilkanaście arkuszy, a ja chciałem tylko 3 więc wróciłem z pustymi rękami, jutro skocze do Praktikera, ale to już dzień pracy w plecy, a mógłbym dziś już dużo zrobić. No nic jutro posiedzę dłużej nad tym.Na sztuki w Castoramie sprzedają.
daniello Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Danielu, pamiętasz jakich firm były te podkłady? Niestety tego nie wiem, zwykle zielony kupuję na sztuki zaraz koło domu w pobliskim sklepie z materiałami budowlanymi, brązowy da się chyba dostać w Castoramie, szary zaś w sklepach RuckZuck.
Chriss Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Tak, wiem że sprzedają na sztuki w Praktikerze/Castoramie, ale do OBI mam nie całe 100 metrów, a do Prakti i Casto mam z 5 km, a że dziś nie miałem kiedy skoczyć do tych 2 sklepów, to postanowiłem do OBI wpaść, ale wyszło jak widać, a z depronu 3mm samolotu nie zbuduje, szczególnie przystosowanego do silnika tunelowego
robertus Opublikowano 6 Września 2011 Autor Opublikowano 6 Września 2011 Chriss, extream, trzymajmy się tematu - właściwości podkładów.
Chriss Opublikowano 6 Września 2011 Opublikowano 6 Września 2011 Hehe :mrgreen: trochę się zapędziliśmy. Co do podkładów jak już się tu wypowiedziałem to jak najczęściej używam z Arbitonu tych jasno zielonych, nie rowkowanych o grubości 5-6mm i powiem że jeszcze mnie nie zawiodły. Wiele modeli z tych pianek widziałem jak byłby budowane, latały i się rozbijały, to powiem że pianka jest dobra w obróbce, dużo wytrzymuje, dobrze trzyma folię, farby i kleje (oprócz CA oczywiście). Polecam pianki Arbiton'u jasno zielone.
Rekomendowane odpowiedzi