Skocz do zawartości

papaya footy budowa


Rekomendowane odpowiedzi

3mm balsa?

A czemu nie? Pokrycie z 2,5mm balsy funkcjonuje bez problemu w IOM-kach, wiec 3mm w malutkiej Footy az nadto.

 

 

Michal, jesli mozna prosic, czy moglbys fotki tak zlinkowac, by ukazywaly sie bezposrednio na forum?

Odnosnie samej budowy - troche duzo tego kleju dajesz, lodeczka niepotrzebnie ciezka bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj trochę też porobiłem, min. rozrysowałem żagiel i fok

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

wyciąłem bomy , w jednym z bomów brakuje jeszcze przelotki

Dołączona grafika

 

i zrobiłem mocowanie masztu .

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

jest to pręt w rurce . tzn pręt wchodzi w maszt , a maszt wchodzi w rurkę...... chyba jasno wyjaśniłem :lol: .

 

 

CDNMN. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w następnej części relacji :wink: .

 

Na początek :

 

Zrobiłem rufową półeczkę ( nie wiem jak to fachowo się nazywa)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Następnie ją wkleiłem w swoje miejsce , wraz ze wzmocnieniami

Dołączona grafika

 

W drugim podejściu zrobiłem dziurkę w dnie i tej półeczce i wkleiłem bowden

Dołączona grafika

 

po czym przyszedł czas na wklejenie czegoś by drewno nie ucierpiało , i tak oto na dno i na półeczkę wkleiłem podkładki. między czasie zrobiłem też dziurkę na płetwę kila

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Przyszedł i czas na top masztu

Dołączona grafika

 

Później przymierzyłem czy płetwa kila pasuje.

Dołączona grafika

 

Wreszcie przyszedł czas by zrobić zdjęcie z boku jachtu :D

Dołączona grafika

 

CDPN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgaduje, ze maszt bedzie calkiem na sztywno mocowany. Wprawdzie na fotkach nie ma wymiarow, ale mimo tego odnosze wrazenie, ze zagielki moglyby byc troche bardziej "obfite". Jesli Ciebie to zainteresuje, podaje link do ciekawej relacji na niemieckim forum. Mozna tam wiele podpatrzec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie.

 

Tak maszt będzie mocowany na "sztywno" czyli żadnych want i innych wymślnych tego typu dodatków :) .

 

mr.Jaro dać szersze żagle ?

 

Kaczma2, taka długość wyszła mi z planów tego modelu . ale jak tak Mówisz to może być że za długi :) .

 

skrócić maszt do 1,5 długości kadłuba , plus 5 cm na mocowanie ? i zrobić bogatsze żagle ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zrobić bogatsze żagle?

Footy generalnie nie jest stworzona do plywania przy duzej fali, a wiec takze przy duzych wiatrach. To jest otwarta klasa, zatem wszystko jest dozwolone, co nie jest zabronione badz ograniczone przepisami. Dlatego powierzchnia zagla tak duza, na ile to mozliwe przy zachowaniu mozliwie dobrych wlasciwosci lodki.

 

Pod wzgledem dynamicznym smukle zagle charakteryzuja sie wyzej polozonym srodkiem parcia, a przez to produkuja wiekszy moment przechylu. Jest to cecha niekorzystna, dlatego przy okreslonej powierzchni lepiej jest stosowac zagle o mniejszej smuklosci. W pewnych granicach, oczywiscie.

 

Jeszcze jedna sprawa. Jesli dobrze zrozumialem, wykonujesz maszt na sztywno, a wiec w wersji "bermuda". Natomiast oryginalna Papaya (tutaj rysunki) wyposazona jest w tzw. rigg "plywajacy" (maszt obrotowy), wiec i forma ozaglowania moze nie byc optymalna dla wersji klasycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do steru wystarczy serwo mikro i zastanawiam się czy do żagla wystarcza mocniejsze mikro serwo np.SG91. Korzyść na wadze. Ważne jest nie tylko wybieranie żagla ale także trzymanie w miejscu aby serwo nie popuszczało.

Wspomniałem o Cobrze. Skleiłem poszycie, bez wręg z 1 mm polistyrenu HIPS. Wyszedł trochę ciężki ale z 0,5mm przypuszczam, że byłby porównywalny z balsą. Balsę trzeba impregnować, szpachlować, malować i przez to waga rośnie. Z HIPS-u wystarczy dobrze, estetycznie skleić i 1 raz prysnąć sprayem a jeśli HIPS był kolorowy to najwyżej wzorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skleiłem poszycie, bez wręg z 1 mm polistyrenu HIPS. Wyszedł trochę ciężki ale z 0,5mm przypuszczam, że byłby porównywalny z balsą. Balsę trzeba impregnować, szpachlować, malować i przez to waga rośnie.

Balsa ma korzystniejszy stosunek sztywnosci do wagi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast oryginalna Papaya (tutaj rysunki) wyposazona jest w tzw. rigg "plywajacy" (maszt obrotowy), wiec i forma ozaglowania moze nie byc optymalna dla wersji klasycznej.

Dokładnie o to mi chodziło , nie wiedziałem jak to opisać .

 

papaye robię właśnie z tych planów

 

 

kaczma2 , już skróciłem maszt , trochę przesadziłem z wysokością , miałem aż 60 cm :x .

 

a Myślałeś nad tym aby zrobić kadłub modelu z plastiku tak jak robi się oszklenie kabin w modelach latających ?

Ciekaw jestem czy zdało by to sprawdzian w modelach klasy footy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Myślałeś nad tym aby zrobić kadłub modelu z plastiku tak jak robi się oszklenie kabin w modelach latających?

Jesli masz na mysli tworzywa termoplastyczne, owszem, istnieje wiele gotowych lodek rekreacyjnych o kadlubach wykonanych ta technologia, w ktorych zwiekszony ciezar skorupy nie odgrywa specjalnie istotnej roli. Jednak tloczenie skorupy z materialu o wiekszej grubosci wymaga juz solidnych, a wiec takze kosztownych form i jest w warunkach domowych nieoplacalne. Ponadto waga takich kadlubow zdecydowanie przewyzsza wage konstrukcji balsowych. W warunkach domowych trzebaby tloczyc z materialu o bardzo malej grubosci, wiec przy zachowaniu niewielkiego ciezaru wydatnie ucierpi na tym sztywnosc takiego poszycia. Wyzej juz napisalem - balsa ma korzystniejszy stosunek sztywnosci do ciezaru. Jedyny wyjatek od tej, skadinand rozsadnej zaleznosci, stanowi klasa MM, oparta na gotowym zestawie Graupnera o nazwie Micro Magic, zawierajacym stosunkowo ciezka, formowana termoplastycznie skorupe. Jednak tutaj najpierw istnial prosty zestaw, a dopiero potem, w wyniku jego popularyzacji utworzono klase modeli oparta na tym, obarczonym pewnymi wadami zestawie.

 

Jezeli juz, zamiast kombinowac z termoplastami, lepiej od razu laminowac uzywajac tkaniny weglowej. Wowczas poszycie faktycznie bedzie lekkie i sztywne. Przy tej wielkosci lodki takze koszty beda sie utrzymywaly w przyzwoitych ramach.

 

Zasadniczo temat ten przerabiany byl juz przez wielu czolowych zawodnikow, wiec by nie zabladzic w slepa uliczke, wystarczy wzorowac sie na ich konstrukcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zrobiłem do tej pory http://www.rcmodelfordon.zafriko.pl/kat/podrecznik/footy_class_cobra waży 84g a z pokładem nie wyażurowanym 123g. Dalszy postęp prac będzie niewielki. Zastanawiam się nad zastosowaniem sterowania orczykami, bez linek. Czyli orczyk na maszcie nad pokładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądałem różne plany żaglówek i spodobały mi się rozwiązania z Bug3. Miecz na stałe w kadłubie ze zwężeniem w stronę masztu (bez skrzyni) i w tym zamocowany maszt, drugie rozwiązanie, serwa mocowane w pokrywie pokładu. Między serwami odbiornik a pod nimi akumulatory na dnie. Pokrywa uszczelniona, po odręceniu wszystko jak na dłoni.

Może to ci się spodoba.

Nie wiem czy konieczna jest sklejka na miecz, czy nie może być blacha aluminiowa 2,0 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witajcie.

 

Trochę mnie tu nie było , ponieważ mało czasu.

 

Postępy z budowy :

 

Wklejony pokład :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Od strony rufy jest trochę za krótki.....

Dołączona grafika

 

rozmieszczenie serw :

Dołączona grafika

na sterburtę będę musiał dorzucić parę gram ołowiu :?

 

a tutaj już z pokrywą :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

 

I najważniejsza rzecz

Maszt został skrócony , ale nie wiem co z bom'ami.... , wydają mi się trochę za długie.

 

Niebieskimi liniami zostały zaznaczone miejsca , w których chyba powinienem uciąć bomy, ale mogę się mylić.

 

Wymiary bom'ów , od miejsca gdzie stykają się z masztem:

Bom foka - 14cm

bom żagla - 17,8 cm

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.