Skocz do zawartości

Instrukcja PL do Cockpit SX i coś jeszcze


TomekBZ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Właśnie dostałem do rąk Cockpita SX. Aparatura jest nieużywana ale już nie nowa. Instrukcja do niej jest niestety niekompletna i kończy się mi się na 60 stronie. Jeżeli ktoś z kolegów byłby tak miły i "podrzucił" mi mailem pełną instrukcję PL do SX byłbym bardzo wdzięczny. Link z tematu "Instrukcje ... " niestety nie funkcjonuje.

 

Mam jeszcze pytanie dotyczące firmware do nadajnika. U mnie jest wersja 1.0. Czy były jakieś aktualizacje do nadajników 35 MHz a jeżeli tak, to czy warto aktualizować ten firmware ?.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po polsku nie widzialem ale tu : http://www.multiplex-rc.de/en/service/downloads/manuals.html znajdziesz po angielsku. Sciagnij rowniez flowchart - bardzo pomocne.

 

Aktualizacji bylo kilka. Ostroznie z ladowaniem nowego softwaru. Jezeli nie masz zamiaru zmieniac modulu w.cz na sterowany sygnalem cyfrowym (zamiast PPM) to dobrze sprawdz co ladujesz. W pewnym momencie Multiplex odszedl od sterowania modulem sygnalem PPM.

Jak to sie ma w SX (ktora wersja) - nie wiem, nie sprawdzalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzięki Leszku za odpowiedź.

 

Instrukcję EN już ściągnąłem. RIKU ma papierową instrukcję PL ale za 80 pln - trochę za drogo tym bardziej, że nie wyjaśnia więcej niż instrukcje EN i DE. Flowchart'a mam w oryginale, na papierze, naklejeczki ozdobne do modeli również :D .

 

Troszkę mnie martwi tylko sprawa akcji serwisowej, którą MPX robił dla SX z okresu 1.01.2007 do 15.05.2008. Nie mam naklejki z datą produkcji na nadajniku, na odbiorniku jest nieczytelna (wg sprzedającego ten komplet ma 2 lata). Po otwarciu nadajnika, na jednej z płytek jest naklejeczka 06.07 a na drugiej 06.09. Powinien być to m-c i rok produkcji. Ale 2 lata różnicy w dacie produkcji komponentów do jednego egzemplarza ?. Myślałem, że może wersja firmware coś wyjaśni ale w RIKU nie zajęli żadnego konkretnego stanowiska. W sprawie aktualizacji firmware też odsyłają mnie do Niemiec. Więc pewnie trzeba będzie samemu się pobawić. Tylko ten kabelek ... prawie 150 pln.

 

No ale, co by nie było sprzęcik jest świetny.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabelek zrob sobie sam. Znajdziesz w sieci schemat.

A softwaru najlepiej nie ruszaj. Nie ma wielkich roznic.

Akcja byla spowodowana zmiana sterowania modulu w.cz z PPM na sygnal szeregowy. To i modul trzeba bylo zmienic. Nieprawdopodobne bys mial nadajnik 2-letni z wersja 1.00. W 2009 to juz bylo 1.11. Cos ktos klamie ale tym sie akurat nie przejmuj.

A sprzecik jest fajny, ukryc sie nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest schemat http://www.schumnig.de/downloads/smpxcable.pdf

Nie radze robic opcji 3. Ma prawo nie dzialac. Najlepiej zastap MAXa DS275 i jezeli uzyjesz 7805 w obudowie TO92 spokojnie wszystko wejdzie w obudowe gniazda D9. Wyslalbym Ci zdjecia jak to zrobic ale w domu bede dopiero przed Swietami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Dzięki Paweł. Posłałem adres na PW - myślę, że moja wiadomość dotrze do Ciebie.

 

Leszku, dziekuję za schematy, spróbuję wykonać kabel samemu. W sprawie owej akcji jednak się mylisz (chyba). MPX podawał za powód "użycie elementów niewystarczającej jakości" itp. itd.. Jeżeli to 07.09 to 2009 rok, śpimy spokojnie ale jeżeli na odwrót, 2007 rok to trzeba będzie zrobić paczkę do MPX ... .

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po naklejkach, Twój nadajnik jest jednym z pierwszych i jest objęty akcją serwisową. Nie mogę znaleźć tej informacji na stronie Multiplexa (publikowali PDF-a) ale przeczytać można tutaj:

http://www.rc-soar.com/multiplex/news/pressrelease.htm

 

i w kilku innych miejscach.

 

Stosują oni oznaczenie daty rr/mm

 

Swojego czasu "na osłodę" dodawali dla wysyłających sprzęt zza granicy serwo, nie wiem czy jeszcze to proponują - skontaktuj się z ich helpdeskiem.

Ewentualnie jeżeli aparatura była oryginalnie kupiona w Polsce (przez Riku) to skontaktuj się z Riku, oni powinni się tym zająć.

 

Co do softu - najnowsza wersja to 1.11 , poprawiali w międzyczasie jakieś bugi - jeżeli zdecydujesz się odesłać nadajnik na naprawę to i tak wymienią Ci soft, a jak zdecydujesz się robić to samemu, sprawa jest bardzo prosta (przy odpowiednim kabelku). Specjalną wtyczkę kupisz np. w TME (potrzebna jest DIN 7pin).

 

Ogólnie radio uważam za bardzo udane, próbowałem się przesiąść na Royal Evo i mc3030 - niestety bezskutecznie; CockpitSX jest niemal stworzony dla moich łapek, każde inne wydaje się niewygodne... Tyle że swojego przerobiłem na 2.4 (FRSKY) - od roku nie używam 35MHz...

 

@Leszek -> w SXie MHz nie robili cyrków z blokowaniem PPM, do ostatniej wersji (1.11) działa jak powinno. Ale wiem że taką minę zrobili w RoyalPro doprowadzając do modułu w.cz sygnał cyfrowy zamiast ppm.

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stosują oni oznaczenie daty rr/mm

Przepraszam Michał, ale najpierw napisałem dobrze a potem zrobiłem błąd - mamy oznaczenia 06.07 i 06.09. Czyli płytki z 2006 roku a akcja od 01.01.2007 ... . Piszę zaraz maila do MPX i niech się jednoznacznie wypowiedzą.

 

Ewentualnie jeżeli aparatura była oryginalnie kupiona w Polsce (przez Riku) to skontaktuj się z Riku, oni powinni się tym zająć.

Tak, jest z RIKU. Pisałem do nich ale odsyłają mnie do Niemiec tak, jakby nie bardzo chcieli się zająć tym tematem. Cóż, nie będziemy naciskać. Jako "zadośćuczynienie" MPX dawał nawet 2 serwa nano i robił przegląd aparatury (wart w cenniku ponoć 40 Euro).

 

Tyle że swojego przerobiłem na 2.4 (FRSKY)

Mam zamiar zrobić dokładnie to samo. Ale póki co szlifuję swoje odbiorniki 35 MHz a mam ich w sumie 5 szt.

 

Jak wyjaśniłem ze sprzedającym, mój SX trafił do niego jako fabrycznie nowy, w pudełeczku, jako pewne rozliczenie. Człowiek ten nie był więc pierwszym właścicielem. Sprzęt leżał w szafie przez 2 lata ale de facto jest sporo starszy, chociaż nieużywany. Oprogramowanie (Launcher) już wgrane w PC tak, że aktualizacja mnie nie minie :D . Jestem okropnie ciekawy co będzie po aktualizacji i co odpiszą z MPX.

 

Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.