krankor Opublikowano 27 Września 2011 Opublikowano 27 Września 2011 Witam Chyba to dobry dział na takie pytanie. Proszę przenieść w razie potrzeby. Pytanie może okazać się czysto akademickie, ale zapytam. Chodzi mi "pary" mocujące np kabinki do kadłuba. Na zdjęciach modeli widziałem niejednokrotnie coś, co wyglądało na np guzik noedymowy i jakąć podkładkę stalową pod nakrętkę - miało otwór. Dotąd sądziłem że z obu stron są magnesy. Czy to ma jakieś znaczenie, że łączy się magnes ze stalą czy magnes z magnesem? Większa siła którejś pary? Waga? Jakie są wasze doświadczenia?
utopia Opublikowano 27 Września 2011 Opublikowano 27 Września 2011 Magnes z magnesem = wieksza siła ale pytanie czy klej utrzyma magnes na miejscu :wink: Magnesy tanio kupisz na znanym portalu ale naprawdę ciężko jest je rozdzielać gdy się stykają . Pytanie czy aż tak wielka siła będzie potrzebna
krankor Opublikowano 27 Września 2011 Autor Opublikowano 27 Września 2011 No właśnie, zdarzało mi się wyrwać. Ale to chyba było słabo wklejone. Zdarzyło mi się też niestety że kabinkę zerwało. Trudno wyczuć, gdzie jest granica przesadzenia z siłą mocowania.
robertus Opublikowano 27 Września 2011 Opublikowano 27 Września 2011 Dla "osłabienia" siły przyciągania magnesu okleja się blaszkę plastrem.
Gość Opublikowano 27 Września 2011 Opublikowano 27 Września 2011 Ja daję zawsze magnesy w kabinie i w kadłubie. Przeważnie to fi6-8mm grubość od 2 do 3mm. Zależy jak duży model. Żeby kabina nie odlatywała trzeba zrobić otwory w kadłubie celem wyrównania ciśnienia w środku i na zewnątrz kadłuba. Jeżeli powietrze wpada do kadłuba a nie ma którędy go opuścić to tworzy sie nadciśnienie i kabinka odlatuje w siną dal. Magnesy wklejam na poxipol w uprzedni przygotowane otwory, nie zdarzyło mi się nigdy wyrwanie magnesu z konstrukcji modelu. CA do ich wklejania się nie nadaje po odpryskuje od niklowanej powierzchni magnesu , z żywicą nie ma tego problemu. Jezeli otwór na magnes jest przelotowy to warto podkleić kawałek balsy z jednej strony żeby była większa powierzchnia klejenia.
Wojciech G Opublikowano 27 Września 2011 Opublikowano 27 Września 2011 Siła przyciągania magnesów prostopadła do ich gabarytów jest największa, natomiast równoległe przesuwanie magnesów ułatwia znacznie ich rozłączenie mniejsza siła przyciągania. To można wykorzystać przy kostruowaniu mocowania różnych elementów, kabinki, pokrywy itp. Kierunki działania sił przy zkładaniu elementów utrzymaywanych magnesami i kierunki sił działających na te elementy np. w locie modelu. Wojciech G
madrian Opublikowano 27 Września 2011 Opublikowano 27 Września 2011 Siła przyciągania magnesów prostopadła do ich gabarytów jest największa, natomiast równoległe przesuwanie magnesów ułatwia znacznie ich rozłączenie mniejsza siła przyciągania. To można wykorzystać przy kostruowaniu mocowania różnych elementów, kabinki, pokrywy itp. Kierunki działania sił przy zkładaniu elementów utrzymaywanych magnesami i kierunki sił działających na te elementy np. w locie modelu. Wojciech G Powiedziałbym raczej, że zależy od kierunku ułożenia dipoli magnetycznych wewnątrz struktury. Niekoniecznie musi to być oś prostopadła do największej powierzchni. O dokładne parametry danego magnesu trzeba by popytać katalogi lub jakieś noty techniczne. Jak poprosi się producenta, to mogą je nawet namagnesować ukośnie. Inna sprawa, że wielkość powierzchni styku ma duże znaczenie.
krankor Opublikowano 27 Września 2011 Autor Opublikowano 27 Września 2011 Bardzo dziękuję wszystkim za porady.
Wojciech G Opublikowano 27 Września 2011 Opublikowano 27 Września 2011 Piszę o tym w dużym uproszczeniu o produktach ogólnie dostępnych. Np: dwa magnesy w formie pastylki przykładane do siebie prostopadle w bliskiej odległości mocno się przyciągną. Rozłączenie ich przez równoległe przesuwanie jest znacznie łatwiejsze (mniejsza siła) niz prostopadłe odrywanie (większa siła). Magnetyzm elektromagnetyzm to szeroki zakres techniki i technologii. Wojciech G
GPiotr Opublikowano 28 Września 2011 Opublikowano 28 Września 2011 przy średnicach rzędu 10mm są magnesy z dziurką (na wkręta) ale są znacznie droższe od pełnych, są natomiast bardzo silne i na pewno nic nie odpadnie a dodatkowa śrubka lub wkręt uniemożliwi oderwanie.
krankor Opublikowano 28 Września 2011 Autor Opublikowano 28 Września 2011 A propos magnesów z dziurką, mam takie też. Nie będę przesadzał z wkrętami aż. Kupiłem je do zrobienia rozbieralnego bowdena. Umozliwia to rozkładanie modelu na mniejsze elementy. Podpatrzone na rcline.de
Rekomendowane odpowiedzi