Skocz do zawartości

Kabinki na magnesy neaodymowe z podkładkam stalowymi?


krankor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chyba to dobry dział na takie pytanie. Proszę przenieść w razie potrzeby.

 

Pytanie może okazać się czysto akademickie, ale zapytam.

 

Chodzi mi "pary" mocujące np kabinki do kadłuba. Na zdjęciach modeli widziałem niejednokrotnie coś, co wyglądało na np guzik noedymowy i jakąć podkładkę stalową pod nakrętkę - miało otwór. Dotąd sądziłem że z obu stron są magnesy. Czy to ma jakieś znaczenie, że łączy się magnes ze stalą czy magnes z magnesem? Większa siła którejś pary? Waga? Jakie są wasze doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję zawsze magnesy w kabinie i w kadłubie. Przeważnie to fi6-8mm grubość od 2 do 3mm. Zależy jak duży model. Żeby kabina nie odlatywała trzeba zrobić otwory w kadłubie celem wyrównania ciśnienia w środku i na zewnątrz kadłuba. Jeżeli powietrze wpada do kadłuba a nie ma którędy go opuścić to tworzy sie nadciśnienie i kabinka odlatuje w siną dal.

Magnesy wklejam na poxipol w uprzedni przygotowane otwory, nie zdarzyło mi się nigdy wyrwanie magnesu z konstrukcji modelu. CA do ich wklejania się nie nadaje po odpryskuje od niklowanej powierzchni magnesu , z żywicą nie ma tego problemu. Jezeli otwór na magnes jest przelotowy to warto podkleić kawałek balsy z jednej strony żeby była większa powierzchnia klejenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła przyciągania magnesów prostopadła do ich gabarytów jest największa, natomiast równoległe przesuwanie magnesów ułatwia znacznie ich rozłączenie mniejsza siła przyciągania. To można wykorzystać przy kostruowaniu mocowania różnych elementów, kabinki, pokrywy itp. Kierunki działania sił przy zkładaniu elementów utrzymaywanych magnesami i kierunki sił działających na te elementy np. w locie modelu.

Wojciech G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła przyciągania magnesów prostopadła do ich gabarytów jest największa, natomiast równoległe przesuwanie magnesów ułatwia znacznie ich rozłączenie mniejsza siła przyciągania. To można wykorzystać przy kostruowaniu mocowania różnych elementów, kabinki, pokrywy itp. Kierunki działania sił przy zkładaniu elementów utrzymaywanych magnesami i kierunki sił działających na te elementy np. w locie modelu.

Wojciech G

Powiedziałbym raczej, że zależy od kierunku ułożenia dipoli magnetycznych wewnątrz struktury. Niekoniecznie musi to być oś prostopadła do największej powierzchni.

O dokładne parametry danego magnesu trzeba by popytać katalogi lub jakieś noty techniczne.

Jak poprosi się producenta, to mogą je nawet namagnesować ukośnie.

 

Inna sprawa, że wielkość powierzchni styku ma duże znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszę o tym w dużym uproszczeniu o produktach ogólnie dostępnych. Np: dwa magnesy w formie pastylki przykładane do siebie prostopadle w bliskiej odległości mocno się przyciągną. Rozłączenie ich przez równoległe przesuwanie jest znacznie łatwiejsze (mniejsza siła) niz prostopadłe odrywanie (większa siła). Magnetyzm elektromagnetyzm to szeroki zakres techniki i technologii.

Wojciech G

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.